Lifestyle

Nastrój się filmowo na Boże Narodzenie! 12 świątecznych hitów

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
10 grudnia 2016
9 z 12

"Świąteczna gorączka", reż. Brian Levant

Fot. Screen z YouTube

Howard Langston (Arnold Schwarzenegger) to zapracowany biznesmen, który obiecał swojemu synowi na Gwiazdkę figurkę Turbo Mena. Howard nie jest jednak ojcem roku i całkiem o zakupie prezentu zapomina i na polowanie do sklepów udaje się w ostatniej chwili. Niestety, zabawka jest niemal nieosiągalna, a na dodatek po piętach depcze mu inny zdesperowany ojciec. Sympatyczna, familijna komedia w sam raz do świątecznego piernika i gorącego kakao.

PoprzedniNastępny
Lifestyle

7 rzeczy, które robią ludzie z utajoną depresją. Bądźmy uważni i otwarci na naszych bliskich

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
10 grudnia 2016
Fot. iStock/undervisuals
 

Ludzi, którzy chorują na depresję, lub cierpią z powodu stanów depresyjnych zazwyczaj łatwo „zauważyć”: mogą wydawać się nam ponurzy, smutni i apatyczni. Czasem depresję diagnozujemy pochopnie, mylnie wyłapując i wiążąc z nią symptomy, które mogą świadczyć o jakiejś innej chorobie lub po prostu, obniżonym nastroju.

Dużo trudniej zauważyć tych chorych na depresję, którzy na co dzień jawią się nam jako towarzyscy, głośni i zadowoleni z życia znajomi, tych, u których choroba jest utajona. Jak można im pomóc? Zwróćcie uwagę na te kilka sygnałów, które wysyłają nam, żebyśmy ich dostrzegli:

1. Zbytnia otwartość i nadmiernie eksponowana radość

Naukowcy z University of Rochester Medical Center odkryli, że depresję szczególnie trudno zdiagnozować u ludzi, którzy mają radosne usposobienie, zwłaszcza u starszych osób. Zespół badaczy doszedł do wniosku, że to nie introwertycy są grupą szczególnie  skłonną do ukrywanie depresji, ale ekstrawertycy. Nie należy przyjmować za pewnik, że osoba wesoła i towarzyska może być odporna na tę chorobę. Należy zawsze być aktywnym, empatycznym słuchaczem

2. Ukrywanie złego samopoczucia przed bliskimi

Wiele osób cierpiących na depresję boi się ujawnić swoją chorobę przed bliskimi, albo w środowisku pracy. Czują się zakłopotani, nie chcą przysparzać zmartwienia , albo po prostu obawiają się, że mogą stracić pracę. Jeśli widzisz, że twój przyjaciel albo partner stara się unikać konfrontacji albo jasnej odpowiedzi na pytania o swoje samopoczucie, może to być znak, że jego stan emocjonalny jest niepokojący.

3. Wspominanie mimochodem, że zmagamy się z jakąś traumą z przeszłości

Masz udane życie rodzinne, satysfakcjonujące życie zawodowe, stabilną sytuację w małżeństwie. A jednak jest coś, jakiś epizod z przeszłości, który nie został zamknięty, z którego się nie „wyleczyłeś”. Czasem rzucisz o tym wydarzeniu jakieś zdanie, smutek przykryjesz uśmiechem, starasz się udawać, że masz już to za sobą. Na zewnątrz emanujesz zaufaniem i szczęściem, wewnątrz panują zupełnie odwrotne emocje: czarna dziura. Zawsze powinniśmy uważnie słuchać, gdy przyjaciel lub ukochana osoba mówią nam o przykrych wydarzeniach z ich przeszłości.

4. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe

Większość ekspertów uważa,  że istnieje silny związek pomiędzy zaburzeniami jedzenia i depresją. Są to dwie odrębne choroby, chociaż zdarza się, że jedna może prowadzić w konsekwencji do tej drugiej, lub mogą pojawić się równocześnie. Coraz więcej ludzi cierpi na zaburzenia odżywiania. Jeśli zauważysz, że bliska osoba ma bardzo zmienny apetyt, spróbuj porozmawiać z nią / nim o tym i nakłonić do poddania się leczeniu. Utajona depresja może również tą drogą dawać o sobie znać.

5. Obojętność w stosunku do rzeczy, które się dawniej bardzo lubiło

Bardzo często ludzie cierpiący na utajoną depresję wykazują brak entuzjazmu w stosunku do rzeczy, które dawniej lubili robić, dla swoich pasji, rytuałów. Rezygnacja lub obojętność to bardzo niepokojące objawy.

6. Częsty gniew i irytacja

Zwykle depresja kojarzy się nam z się z apatią, bezradnością, melancholijnymi myślami i niekontrolowanym płaczem. Ale są też inne objawy depresji, które ignorujemy jako sporadyczne „wybuchy”: złość, agresja i drażliwość często występują u mężczyzn, którzy zmagają się z tą chorobą.

7. Męczące uczucie notorycznego niewyspania

Jeśli twój ukochany narzeka na niewystarczającą ilości snu, mimo że śpi bardzo dużo, może to być sygnałem ostrzegawczym, że coś jest nie tak. Problemy ze snem mogą być tylko zewnętrznym znakiem głębszych i bardziej niepokojących kwestii. Zaburzenia snu i depresja są często ściśle powiązane.

Wiele przypadków depresji niewykrytych i nieleczonych, kończy się tragicznie. Od 10% do 15% osób z ciężką, nieleczoną depresją popełnia samobójstwo. Bądźmy uważni i otwarci na naszych bliskich. Nigdy nie wiadomo, czy nie potrzebują właśnie naszej pomocy.

 

 


 

Źródło: lifehack.org


Lifestyle

Odpowiedz na 10 pytań i bądź pewna, że to miłość albo… że tylko tak ci się wydawało

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
10 grudnia 2016
9 z 10

Czy akceptujecie siebie nawzajem?

Fot. iStock/Georgijevic

Ty wiesz, że on zostawia skarpetki przy łóżku, a on wie, że nie cierpisz wieczorem sprzątać kuchni i zostawiasz to na ranek? Wiecie o swoich słabościach, o rzeczach, które choć denerwujące, to jednak akceptujecie, nie urastają one do rangi powodu do karczemnej awantury? Jeśli dziś przeszkadza ci coś w jego zachowaniu i masz nadzieję, że to minie zaciskając zęby… to mogą być płonne nadzieje…

PoprzedniNastępny

Zobacz także

Robol prawdę Ci powie! Obiecała sobie, że nigdy nikomu nie opowie tej historii, taki wstyd i upokorzenie

Hej, nie poddawaj się, nawet jeśli myślisz, że jesteś w najtrudniejszym momencie swojego życia!

Podsumowanie drugiego tygodnia akcji #Bądź Dobra dla siebie. Dla kogo nagrody?