Go to content

Nakładki ortodontyczne – te rzeczy warto wiedzieć przed założeniem

nakładki ortodontyczne

Do niedawna stały aparat ortodontyczny był jedynym sposobem na prostowanie zębów u dorosłych pacjentów. Dziś leczenie wad zgryzu możliwe jest za pomocą przezroczystych nakładek ortodontycznych. W Polsce dostępne są systemy kilku firm. Atutem jest wygoda stosowania i fakt, iż nakładki ortodontyczne są praktycznie niewidoczne, co z punktu widzenia pacjenta ma duże znaczenie.

Nakładki ortodontyczne — co to jest?

Z pomocą nakładek ortodontycznych można korygować różnorodne wady zgryzu, zapewniając większy komfort pacjenta niż w przypadku stałych aparatów z ,,drutem” . To między innymi nakładki Clear Aligner, Invisalign i inne. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej dorosłych, jest także chętnie stosowane u dzieci.

Nakładki ortodontyczne zaliczane są do tzw. aparatów ruchomych. To oznacza, że pacjent może sam je zdejmować. W praktyce nosi się je przez większość doby. Przezroczyste nakładki wykonuje się z materiałów termoplastycznych w oparciu o model 3D po wykonaniu skanu wewnątrzustnego.

Leczenie nakładkami ortodontycznymi cechuje wysoka skuteczność. Jednocześnie proces leczenia ortodontycznego jest znacznie bardziej komfortowy niż w przypadku aparatów konwencjonalnych. Nakładki są właściwie niewidoczne, co ma znaczenie zwłaszcza dla dorosłych, którym estetyka stałego aparatu z zamkami nie odpowiada. Noszenie ich również jest wygodne — nie ocierają policzków, a ich zmiana nie powoduje bólu w przeciwieństwie do dostosowywania aparatu stałego.

Liczba wizyt kontrolnych i czas leczenia uzależniona jest od wady zgryzu. Nie trzeba zmieniać nawyków żywieniowych, a w razie konieczności pacjent zdejmuje nakładki i może wykonywać takie badania jak rezonans magnetyczny czy zdjęcia rentgenowskie. Nie ma dolnego ani górnego limitu wieku pacjenta.

Jak wygląda leczenie ortodontyczne nakładkami?

Przed przystąpieniem do leczenia wady zgryzu należy wyleczyć dotychczasowe schorzenia. Na pierwszej wizycie lekarz ocenia stan uzębienia i przyzębia. Wtedy też wykonuje się diagnostykę — m.in. skan, kliniczne zdjęcia fotograficzne.

Po analizie zebranego materiału lekarz stomatolog tworzy indywidualny plan leczenia. Sprawdza dostępne możliwości i tworzy wizualizację oczekiwanego efektu.

Na drugiej wizycie następuje przedstawienie planu leczenia pacjentowi. Czasami istnieje konieczność wykonania minimalnych korekt zębów, wprowadzenia tymczasowych miniimplantów ortodontycznych, wyciągów lub innych interwencji w przypadku skomplikowanych wad zgryzu. Przedstawia także szacunkową cenę. Po akceptacji planu leczenia pacjent opłaca leczenie (możliwa jest płatność w ratach), a lekarz zleca wykonanie nakładek w specjalistycznym laboratorium.

Pacjent odbiera swój zastaw nakładek wraz z szczegółową instrukcją ich stosowania. Zmienia się je co kilka dni. Postępy leczenia są stale monitorowane poprzez wizyty kontrolne, których jest zwykle mniej niż w przypadku klasycznych metod leczenia pacjentów aparatem stałym. Lekarz może wykonać modyfikację leczenia w razie potrzeby, co wymaga ponownej diagnostyki.

W ostatnim etapie leczenia określa się, czy uzyskane efekty są satysfakcjonujące. W przypadku niektórych wad zgryzu wykonuje się korekty. Pacjent otrzymuje nakładki retencyjne – stabilizujące uzyskany efekt leczenia. Są one niezbędne, by zęby nie wróciły do poprzedniego ułożenia. Nosi się je z biegiem czasu coraz rzadziej.

Wskazania i przeciwwskazania

Wskazania dla nakładek bez ,,zaczepów” to małe i średnie wady ortodontyczne, stłoczenia, niewielkie szpary czy nieudane poprzednie leczenie ortodontyczne. Systemy z ,,zaczepami” (kompozytowe elementy retencyjne umieszczane na powierzchni szkliwa na okres leczenie) można zastosować w przypadku większych wad zgryzu, rotacji, kiedy konieczne jest uzyskanie większych sił do przesuwania zębów.

Przeciwwskazania to między innymi dolegliwości stawu skroniowo-żuchwowego (w tym bruksizm), choroby przyzębia czy próchnica. Takie leczenie nie będzie też dobrym wyborem dla pacjentów z niską higieną jamy ustnej.

Co warto wiedzieć?

Przed leczeniem nakładkami ortodontycznymi zawsze konieczne jest wyleczenie dotychczasowych schorzeń zębów i jamy ustnej. Dopiero później można przystąpić do właściwego leczenia.

Nakładki ortodontyczne nosi się przez większość doby (20-22 godziny na dobę). Należy je zdejmować na czas spożywania posiłków. Po posiłku konieczne jest umycie zębów i ponowne nałożenie nakładek. W przypadku aparatów stałych procedura ta jest trudniejsza — resztki pokarmu często wchodzą w części aparatu i są trudne do usunięcia. Nakładki pod tym względem mają znaczną przewagę.

Nakładki są w zasadzie niewidoczne. Ewentualne zaczepy są w kolorze zębów i nie rzucają się w oczy. Takie systemy nie utrudniają też mowy, co ze względów estetycznych i funkcjonalnych ma duże znaczenie.

N•100 – nakładki ortodontyczne w Lublinie

Lubelska klinika stomatologiczna N•100 prowadzi leczenie z pomocą przezroczystych nakładek ortodontycznych. Przeprowadzi pacjenta przez cały proces — od diagnostyki i planowania poprzez leczenie po wykonanie nakładek retencyjnych. Współdziałanie specjalistów różnych dziedzin (endodontów, implantologów, protetyków i lekarzy stomatologii zachowawczej) i ekspercka wiedza owocują wysokim zadowoleniem pacjentów.