Go to content

Nadwrażliwość emocjonalna. 7 kroków, które pomogą ją okiełznać

nadwraliwość emocjonalna
Fot. iStock / kupicoo

Nadwrażliwcy często postrzegani są jako osoby nieśmiałe, bez  pewności siebie i niechętnie podtrzymujący kontakty z otoczeniem. Taki opis mija się z prawdą i jest niesprawiedliwy. Ekstrawertycy, energiczni, żywiołowi, wygadani ludzie, także mogą mieć problem ze zbyt intensywnym odczuwaniem. 

Na czym polega nadwrażliwość emocjonalna?

Około 20% światowej populacji może być nadwrażliwa emocjonalnie, co oznacza, że ​​takie osoby mają większą świadomość subtelnych bodźców, które intensywniej doświadczają. Ta zwiększona wrażliwość jest związana z genem, który wpływa na hormon zwany noradrenaliną, czyli hormon „stresu”, który działa również jako neuroprzekaźnik w mózgu, wywołując odpowiednie reakcje.

Nadwrażliwcy łatwiej okazują emocje, są empatyczni, wzruszają się i często martwią. Są mniej odporni na krytykę, bardziej od innych przejmują się rzeczami, które ich dotyczą. Ich zmysły są wyczulone — więcej czują, lepiej słyszą, odbierają silniejsze bodźce wzrokowe, mają wyczulony węch, smak. Bardzo wrażliwi ludzie są częściej utalentowani, na co wpływa ich wrażliwość i specyficzny odbiór świata.  Zazwyczaj nie czują się dobrze w dużej grupie ludzi, szczególnie gdy towarzyszy temu duży hałas, wtedy mogą mieć problem z odbieraniem kierowanych do nich komunikatów. Najlepiej odpoczywają w swoim towarzystwie, choć nie są odludkami. Czas na wsłuchanie się we własne myśli i uczucia pozwala się zrelaksować i zregenerować.

Nadwrażliwi ludzie często są często źle rozumiani, jako słabi lub pozbawieni wewnętrznego hartu ducha i często prześladowani. Ponieważ czują się zagubieni i niezrozumiani, czasem dla własnego komfortu, chcą zmienić swoje zachowanie. Co prawda nie można po prostu przestać być nadwrażliwym człowiekiem, ale można nauczyć się z tym żyć.

7 kroków do okiełznania nadwrażliwości emocjonalnej 

1. Przyjrzyj się swoim emocjom

Prowadź dziennik emocji, który pomoże śledzić i zrozumieć to, co się z tobą w danej chwili dzieje. Pomoże ci rozpoznać sytuacje, które wywołują reakcje nadmiernie emocjonalne. Pomoże ci również stwierdzić, kiedy twoje odpowiedzi na nie są odpowiednie. Spróbuj zapisać to, co w danej chwili czujesz i zastanów się nad tym, z czego to wynika, np., czy odczuwasz niepokój? Co stało się w ciągu dnia? Możesz zdać sobie sprawę, które wydarzenia mogą wywołać zbyt duże reakcje emocjonalne.

2. Nie osądzaj się za to, co czujesz

Osoby nadwrażliwe często czują się niezrozumiane i odczuwają poczucie winy wobec własnych emocji. Jeśli przyglądasz się sobie zbyt krytycznie, pamiętaj, że nie możesz osądzać siebie za swoje uczucia. Po prostu możesz nie być w stanie kontrolować tego, jak się początkowo czujesz, ale możesz kontrolować sposób, w który reagujesz na te uczucia.

3. Nie uciekaj przed złymi emocjami

Próby stłumienia lub odrzucenia emocji mogą spowodować szkody. Zamiast tego uznaj nieprzyjemne emocje, takie jak gniew, strach i żal. Wbrew pozorom są one tak samo potrzebne dla zdrowia emocjonalnego, jak te dobre, np. radość i rozkosz. Ważne, by zachować pomiędzy nimi równowagę.

4. Zmień negatywną reakcję na pozytywną

Czasami wrażenia zmysłowe, takie jak przebywanie w określonym miejscu lub poczucie znajomego zapachu, mogą wywołać emocjonalną reakcję. Na przykład pachnąca szarlotka może wywoływać reakcję smutku, ponieważ ty i twoja zmarła babcia  piekłyście to ciasto. Jeśli zalewa cię fala smutku, pomyśl nad tym przez chwilę i uświadom sobie, dlaczego tak się dzieje: smutek się pojawia z tęsknoty za babcią i wspólnym czasem. Gdy już uhonorujesz to uczucie, przejdź do czegoś pozytywnego, zrób szarlotkę, by ją upamiętnić. W ten sposób łatwiej dźwigać trudne emocje.

5. Nie spiesz się

Każdy by chciał, aby efekty pracy przyszły jak najszybciej. Dla komfortu psychicznego lepiej jednak nie naciskać zbyt mocno na siebie. Wyjście poza strefę komfortu jest konieczne dla postępów, ale próba zbyt szybkiego osiągnięcia efektu, może doprowadzić do porażek. Poświęć do pracy nad sobą 30 minut dziennie, tak, abyś czuła się komfortowo. Następnie pozwól sobie na relaks i odświeżenie myśli.

6. Dopasuj życie do własnych potrzeb

Stresująca praca, a także chaos w domu, mogą pogłębiać nadwrażliwość. Łatwo wpaść w pułapkę, gdy starasz się żyć w taki sposób, w jaki postrzega się większość ludzi. Kieruj się własnymi potrzebami, wyznacz dla siebie zdrowe granice, a nie sztywne ramy działania. Będąc sobą, odzyskując kontrolę nad swoim życiem, będziesz czuła się bezpieczniej, łatwiej będzie ci opanować emocje.

7. Wyciszaj się 

Medytacja, przebywanie w spokojnym otoczeniu, może pomóc w radzeniu sobie z reakcjami na emocje. Skoncentrowanie się na uznaniu i zaakceptowaniu emocji w danym momencie jest bardzo pomocne w przezwyciężaniu nadmiernej wrażliwości emocjonalnej.


 

źródło: www.wikihow.comwww.marcandangel.comkobietapo30.pl