Go to content

Na czym polega siła dojrzałych kobiet? Wiedzą, że są ważne

Fot. iStock / Peter Zelei

Wyrażenie „silna kobieta” stereotypowo przywodzi na myśl obraz potężnej, mocarnej niewiasty, która prze „po trupach do celu” i nie zważa na uczucia innych. Tymczasem „silna” to ta, która potrafi o siebie zadbać. Ta, która rozumie, że jest ważna. Silna kobieta to kobieta dojrzała psychicznie i zadowolona z tego kim jest.

Na czym polega siła dojrzałych kobiet

1. Poczucie wartości

„Silna” ma naturalne poczucie pewności siebie i to poczucie wypływa z jej doświadczenia oraz z umiejętnego zarządzania relacjami z innymi. Silna nie da się wykorzystać, ale zawsze służy radą i pomocą. Wie, ile potrafi i jak wiele jest warta jej wiedza i umiejętności.

2. Akceptowanie zmian

One przecież są nieodłączną częścią naszego życia. Doświadczona kobieta wie, kiedy zmiany są niezbędne, by mogła dalej się rozwijać, więcej osiągnąć i … być szczęśliwa, a także wierna sobie.

3. Bezkompromisowość

Ale taka, która nie krzywdzi, a pomaga rozwiązywać problemy.

4. Akceptowanie konstruktywnej krytyki

Silne kobiety nie boją się usłyszeć prawdy o sobie i bez względu na to, ile już osiągnęły, nadal są chętne do dalszych zmian i rozwoju osobistego.

5. Brak potrzeby konkurowania z innymi

Silna kobieta nie daje się wciągnąć w oczekiwania innych ludzi i czuje się wyjątkowo komfortowo we własnej skórze. Osądy innych jej nie dotykają, nie ma też potrzeby być od kogoś lepszą, bo nie koncentruje się na tym jak jest odbierana, a jedynie na celach, które sobie założyła.

6. Wysoka inteligencja emocjonalna

Umiejętność odczytywania sytuacji i ludzkich reakcji jest ważne, aby wiedzieć, kiedy sytuacja prywatna lub zawodowa jest dla nas korzystna. Silne kobiety wiedzą, jak zidentyfikować potencjalnie szkodliwy związek i w porę się z niego wycofać. To oszczędza im wiele czasu i stresu.

7. Zbalansowane życie osobiste i zawodowe

Chociaż jest wiele kobiet, które zmagają się z przeciążeniem obowiązkami życia zawodowego i osobistego, te, które są silne wiedzą jak ważne jest utrzymywanie równowagi między obiema tymi sferami. Wiedzą również kiedy należy zwolnić, scedować część obowiązków na kogoś innego, przeorganizować swoje życie.