Wyrażenie „silna kobieta” stereotypowo przywodzi na myśl obraz potężnej, mocarnej niewiasty, która prze „po trupach do celu” i nie zważa na uczucia innych. Tymczasem „silna” to ta, która potrafi o siebie zadbać. Ta, która rozumie, że jest ważna. Silna kobieta to kobieta dojrzała psychicznie i zadowolona z tego kim jest.
Na czym polega siła dojrzałych kobiet
1. Poczucie wartości
„Silna” ma naturalne poczucie pewności siebie i to poczucie wypływa z jej doświadczenia oraz z umiejętnego zarządzania relacjami z innymi. Silna nie da się wykorzystać, ale zawsze służy radą i pomocą. Wie, ile potrafi i jak wiele jest warta jej wiedza i umiejętności.
2. Akceptowanie zmian
One przecież są nieodłączną częścią naszego życia. Doświadczona kobieta wie, kiedy zmiany są niezbędne, by mogła dalej się rozwijać, więcej osiągnąć i … być szczęśliwa, a także wierna sobie.
3. Bekompromisowość
Ale taka, która nie krzywdzi, a pomaga rozwiązywać problemy.
4. Akceptowanie konstruktywnej krytyki
Silne kobiety nie boją się usłyszeć prawdy o sobie i bez względu na to, ile już osiągnęły, nadal są chętne do dalszych zmian i rozwoju osobistego.
5. Brak potrzeby konkurowania z innymi
Silna kobieta nie daje się wciągnąć w oczekiwania innych ludzi i czuje się wyjątkowo komfortowo we własnej skórze. Osądy innych jej nie dotykają, nie ma też potrzeby być od kogoś lepszą, bo nie koncentruje się na tym jak jest odbierana, a jedynie na celach, które sobie założyła.
6. Wysoka inteligencja emocjonalna
Umiejętność odczytywania sytuacji i ludzkich reakcji jest ważne, aby wiedzieć, kiedy sytuacja prywatna lub zawodowa jest dla nas korzystna. Silne kobiety wiedzą, jak zidentyfikować potencjalnie szkodliwy związek i w porę się z niego wycofać. To oszczędza im wiele czasu i stresu.
7. Zbalansowane życie osobiste i zawodowe
Chociaż jest wiele kobiet, które zmagają się z przeciążeniem obowiązkami życia zawodowego i osobistego, te, które są silne wiedzą jak ważne jest utrzymywanie równowagi między obiema tymi sferami. Wiedzą również kiedy należy zwolnić, scedować część obowiązków na kogoś innego, przeorganizować swoje życie.
Koktajl z jarmużem to sposób na smaczny i zdrowy napój, który można wypić do śniadania, lub potraktować jako lekką przekąskę w ciągu dnia. Pomysłów na koktajle z jarmużem jest wiele i warto po nie sięgać, ponieważ to świetny sposób na przemycenie do diety wielu witamin i minerałów. Wypróbuj przepis na koktajl z jarmużem w pięciu odsłonach.
Jarmuż to obecnie niedoceniane warzywo, choć dawno temu stanowiło ono nieodłączny element diety wielu osób. Współcześnie częściej traktujemy go jako element dekoracyjny przy serwowaniu potraw, niż ich składnik. Warto to zmienić, ponieważ jarmuż jest cennym źródłem witaminy K i C, wapnia oraz żelaza. Nie brakuje w nim białka, błonnika, a także beta-karotenu, luteiny, zeaksantyny, które są silnymi przeciwutleniaczami. Jarmuż połączony z innymi owocami lub warzywami i nabiałem w koktajlach, to prawdziwa witaminowa bomba, której nie warto sobie odmawiać.
Koktajl z jarmużem to szybki w przygotowaniu posiłek, który zadba o zdrowie i szczupłą figurę. Przepisów na koktajle jest wiele i bez kłopotu można dla siebie znaleźć taki, który przypadnie do gustu. Warto przy tym wspomnieć, że typowe koktajle opierają się na mleku i jego przetworach, ale jeśli ktoś nie może, lub nie lubi zwierzęcego mleka, może zamienić je na mleko roślinne.
Koktajl z jarmużem i mango — przepis
To propozycja smacznego i energetyzującego koktajlu, który sprawdzi się zarówno na śniadanie, jak i w ciągu dnia. Przyrządzając go zwróć uwagę na mango — im bardziej dojrzałe, tym słodsze. Wybierając owoc, szukaj takich z wyraźnym słodkim zapachem i ładnie wybarwioną skórką (nie może być zielona). Mango zawiera witaminy A, C, E i K, a także witaminy z grupy B. Nie brakuje w nim karotenów, przeciwutleniaczy oraz błonnika, dostarcza minerały takie jak: magnez, żelazo, potas, fosfor, miedź, sód, wapń. Mango na długo zaspokaja apetyt, więc nie tylko nasyci, ale zadba o szczupłą sylwetkę.
Fot. iStock/Koktajl z jarmużem
Koktajl z jarmużem i mango — składniki:
500 ml mleka (ewentualnie roślinnego)
4 liście jarmużu (bez twardej łodygi)
1 mango
1 jabłko (obrane)
2 łyżki soku z cytryny
kilka orzechów włoskich
Przygotowanie:
Z jarmużu odetnij twardą łodygę, jabłko i mango obierz ze skórki, pokrój.
Do misy blendera kielichowego wlej mleko (nie wlewaj od razu całości, wlej mniej, a jeśli koktajl okaże się zbyt gęsty, dolej resztę), oraz pozostałe produkty.
Zblenduj, aż uzyskasz kremową konsystencję.
Koktajl z jarmużem i owocami — przepis
Ten przepis można dowolnie modyfikować, w zależności od tego, jakie owoce bardziej smakują, lub w danej chwili akurat są pod ręką. Warto przyrządzać go wiosną i latem, gdy świeżych owoców, jest pod dostatkiem i są one bardziej wartościowe dla zdrowia.
Jabłko, plastry ananasa, banan i pomarańcze obierz, pokrój na kawałki i przełóż do blendera kielichowego. Dodaj jarmuż.
Wlej mleko (mleko kokosowe), sok z limonki (cytryny), miód i zblenduj, aż uzyskasz kremową konsystencję.
Schłódź w lodówce przez ok. 30-40 minut.
Koktajl z jarmużem i bananem — przepis
To prosty w przygotowaniu koktajl, który nasyci z rana i dostarczy szybkiej energii. Banany są źródłem witaminy A, C, E, K oraz witamin z grupy B, beta-karotenu i błonnika. Dostarczają również składniki mineralne takie jak: potas, magnez, fosfor, wapń. Na koktajle z bananami powinni jednak uważać diabetycy, ponieważ te owoce mają indeks glikemiczny (IG)>60, a jeśli są bardzo dojrzałe, IG może wynosić nawet > 70, więc gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi.
Fot. iStock/Koktajl z jarmużem
Koktajl z jarmużem i bananem — składniki:
1 szklanka jarmużu
dojrzały banan
1 szklanka mleka
mały jogurt naturalny
Przygotowanie:
Jarmuż umyj i odetnij z liści twardą łodygę.
Do blendera kielichowego wlej mleko i jogurt, dorzuć pokrojonego na mniejsze części banana i jarmuż.
Zblenduj, aż uzyskasz kremową konsystencję.
Koktajl z jarmużem i szpinakiem — przepis
Zielony koktajl ze szpinakiem to doskonały pomysł na przemycenie do diety większej ilości szpinaku. Zarówno szpinak, jak i jarmuż, są warzywami niskokalorycznymi, więc warto sięgać po nie przy okazji prowadzenia diety odchudzającej. Szpinak zawiera przeciwutleniacze, luteinę i zeaksantynę, dostarcza witaminy E, A, C oraz składniki mineralne takie jak: magnez, potas, cynk, wapń, żelazo, kwas foliowy oraz mangan. Zawiera także związki miedzi i jodu.
Wszystkie składniki wrzuć do kielicha blendera i zblenduj.
Koktajl z jarmużem i kiwi — przepis
Zielony koktajl to skarbnica wartościowych dla zdrowia substancji. Kiwi zawiera polifenole, karotenoidy, kwas foliowy, kwas omega-3, potas, witaminy z grupy B, witaminę A, C, K i E. Znajdziemy tu też magnez, miedź, wapń i mangan. Wybierając kiwi do koktajlu, warto sięgnąć po owoce intensywnie pachnące. Jeśli trafi się jeszcze niedojrzały, pozostawiony w temperaturze pokojowej, dojrzeje w ciągu kilku dni.
Mówi się, że do tanga trzeba dwojga. Nikt w pojedynkę nie zbuduje związku, a w przypadku rozstania, odpowiedzialność również leży gdzieś po środku. Gdybyśmy jednak mieli wskazać konkretne błędy i sytuacje, które decydują o tym, że coraz bardziej się od siebie oddalamy, okazałoby się, że lista nie jest zaskakująca.
Co najczęściej zabija nasze związki?
Bezsensowna zazdrość
Zazdrość jest jednym z najbardziej znanych cichych zabójców związków. O ile pokazanie, że ci zależy na partnerze jest potrzebne i umacnia więzi, to przesadna zaborczość, zawiść o relacje z innymi, ale również o sukcesy ukochanej osoby prowadzi jedynie do nieporozumień i konfliktów.
Niechęć do dawania sobie przestrzeni
To, że jesteście ze sobą w związku, nie oznacza, że musicie spędzać razem cały swój czas. Zawsze ważne jest, aby zachować poczucie indywidualności, nawet jeśli dzielisz z kimś życie. Potrzebujecie też innych, bliskich osób w twoim życiu i potrzebujecie czasu dla siebie.
„Ciche dni”
Nigdy nie powinieneś używać szantażu jako narzędzia do osiągnięcia tego, czego pragniesz lub po to, by wpłynąć na postawę twojego partnera. Ciche dni to przemoc.
Unikanie trudnych rozmów
Czasami najtrudniejsze dyskusje są najważniejsze. Nie możesz odkładać ich tylko dlatego, że sprawiają, że czujesz się niekomfortowo. Musisz chcieć porozmawiać ze swoim partnerem o wszystkim.
Negatywne nastawienie i pesymistyczne spojrzenie na życie
Dołowanie partnera swoimi wątpliwościami, żalami i lękami nie wpływa dobrze na relacje w związku, tak jak ciągłe epatowanie negatywnymi emocjami.
Brak poszanowania dla prywatności partnera
Nie dziel się z innymi najbardziej intymnymi aspektami swojego życia, ale także nie dawaj sobie prawa do tego, by dzielić się z nimi tym, co dotyczy partnera. Nie ma powodu, aby dyskutować o jego problemach ze znajomymi (o ile nie są to sytuacje zagrażające czyjemuś zdrowiu lub życiu). Szanuj prywatność swojego partnera.
Brak skupienia uwagi na bliskiej osobie
Kiedy spędzacie ze sobą czas, pamiętaj, aby odłożyć telefon. Skoncentrujcie się na sobie, nawet na chwilę. Skoncentrujcoe się na miłości, którą darzysz siebie nawzajem.
Brak umiejętności aktywnego słuchania
Komunikacja jest istotnym aspektem każdego związku. Zawsze powinniśny aktywnie angażować się w rozmowę z partnerem.
Kłótnie, które do niczego nie prowadzą
Nigdy nie uciekaj się do osobistych ataków i złośliwych komentarzy, kiedy się kłócicie. Zawsze zachowuj kulturę i dojrzałość. Staraj się najpierw wysłuchać partnera. Waż słowa.
Brak wzajemnego szacunku i brak starań
Nie bierzcie siebie nawzajem za pewnik. Jasne, miło, że twój związek osiągnął poziom stabilizacji. Ale to nie znaczy, że możesz przestać się starać. Upewnij się, że twój partner wie, jak bardzo go doceniasz. Spraw, by wiedział jak bardzo cieszysz się z jego obecności w twoim życiu.
Nieuzasadnione oczekiwania
Podtrzymuj rozsądne oczekiwania względem siebie i względem twojej relacji. W przeciwnym razie narażasz się na poczucie zawodu i rozczarowanie, a to potęguje frustrację.