Go to content

Myślisz, że nie jesteś kreatywna? Nawet nie wiesz, jak bardzo się mylisz!

fot. iStock/mauro grigollo

Nie bez przyczyny o wielkich artystach mówi się, że są dorosłymi dziećmi. Podobno około 90% niemowląt zdradza oznaki geniuszu, z czasem jednak odsetek maleje. Zaczynamy patrzeć na świat stereotypowo, szufladkując ludzi i wydarzenia pod wpływem środowiska, w którym się wychowujemy. W dorosłym życiu kreatywność może przychodzić z niesłychaną łatwością, a my jesteśmy w stanie tego nawet nie zauważyć. Oto kilka oznak bycia naprawdę kreatywną osobą.

Ekspresja

Świadomość siebie i swoich uczuć to przede wszystkim oznaki dojrzałości emocjonalnej. Potrafiąc się dzielić tym, co aktualnie siedzi na sercu, możesz zdobywać przychylność innych, ale przede wszystkim lepiej rozumieć samego siebie. U tych z nas, które zostały obdarzone niesamowitym darem kreatywności, występuje jeszcze pewnego rodzaju ekshibicjonizmu, którym jest potrzeba dzielenia się z innymi swoimi przeżyciami, uczuciami i spostrzeżeniami. Samoekspresja jest czymś zupełnie zwyczajnym. Dla jednych samoekspresją może być wyrażenie swojego zdania w formie murali, dla innych może to oznaczać aranżację sesji zdjęciowej czy malowanie autoportretu. Wszystko zależy od nas samych i od tego, co daje nam uczucie spełnienia.

Rozwiązywanie problemów

Cały wakacyjny plan legł w gruzach przez kolejny alarm terrorystyczny; biuro podróży odwołuje wyjazd kilka dni przed planowym wylotem. Wszyscy do koła się wściekają, załamują ręce, a ty wręcz przeciwnie – widzisz zadanie dla siebie! Organizacja zastępczego wyjazdu zajmuje ci kilka godzin, a przy tym daje ogromną satysfakcję.
Rozwiązywanie problemów to ogromny atut osób kreatywnych. I nieważne, czy chodzi o zadanie matematyczne, złamane serce przyjaciółki czy popsutą spłuczkę. Pomimo tego, że trwają debaty czy kreatywność i krytyczne myślenie pracują na tym samym poziomie świadomości, obie te zdolności są nam tak samo potrzebne. Do rozwiązania problemu potrzebujemy przecież wiedzy oraz doświadczenia.

fot. iStock/poba

fot. iStock/poba

Odwaga

Wszyscy wiemy, że nie od razu Rzym zbudowano, ale pomimo tego, chcemy odnieść sukces w jak najkrótszym czasie, najlepiej bez porażek. Tym czasem przed momentem chwały, czekają nas setki chwil smutku i złości, bo znów się nie udało. Odwaga pozwala nam się jednak nie poddawać. Gdyby Thomas Edison posłuchał swoich nauczycieli, którzy powtarzali mu, że „jest za głupi żeby nauczyć się czegokolwiek” oraz ludzi którzy zwolnili go dwukrotnie za zbyt niską produktywność, być może dzisiaj nadal pisałabyś listy do swojej kuzynki z innego miasta, a poranną kawę zamiast w ekspresie robiłabyś w garnuszku. Niezbyt ambitny człowiek poddałby się i uwierzył, że nic nie znaczy, podczas gdy tacy jak Edison, nie tylko chcą udowodnić, że ktoś pomylił się co do nich, ale także zwiększają swoją pasję i zawzięcie kilkukrotnie.

Zabawa

W dzieciństwie uwielbiałaś puzzle, klocki i zagadki, a kolorowanie było twoją pasją? Jeżeli nadal masz słabość do takich zabaw, powinnaś przestać się powstrzymywać i wolną chwilę poświęcić na ułożenie zamku czy pokolorowanie mandali. Zabawa jest momentem, kiedy ludzie nie stresują się pracą, ale są w zupełności zrelaksowani i robią coś dla siebie. Kiedy mózg jest w stanie totalnej euforii, naturalnie przychodzą ci do głowy coraz to lepsze pomysły, o których wcześniej byś nie pomyślała. To właśnie dlatego tak popularne stały się ostatnimi czasy kolorowanki dla dorosłych, a sprzedaż kredek wzrosła wśród tych, którzy już dawno skończyli podstawówkę. Zabawa to nie tylko moment, w którym przychodzą ci do głowy najlepsze rozwiązania nowych projektów, ale przede wszystkim czas, w którym pozwalasz mózgowi odpocząć, by jego produktywność się zwiększyła.

fot. iStock/webphotographeer

fot. iStock/webphotographeer

Pod prąd

Zawsze byłaś przekorna i wolałaś stawiać na swoim, a zasady traktowałaś tylko jako niepotrzebne męczenie liter i papieru? Twój mózg woli zadawać pytania, niż ślepo podążać za sztywnymi ramami ustalonego przez kogoś innego. Kształtujesz swoją własną osobowość od najmłodszych lat, nie zważając na to, co powinnaś robić i na kim powinnaś się wzorować. Bardzo często zdarza się, że rodzice zagłuszają kreatywność swojego dziecka przez narzucanie im stereotypowego podejścia do życia, a nauczyciele walczą z indywidualnościami, bo przecież niebieskie włosy są nie do pojęcia. Zupełnie niepotrzebnie! Kreatywność to ogromna zaleta, która pozwala poznawać zasady tylko po to, by następnie tworzyć swoje własne.

Niebo nie jest limitem

Jednym z najpopularniejszych amerykańskich stwierdzeń jest „sky is the limit” (tylko niebo jest limitem). Ludzie z nad przeciętną umiejętnością do wymyślania ciągle nowych rzeczy nie uznają tego limitu, dla nich możliwe jest wszystko. Niezależnie od przeszkód, będą działać tak długo, aż osiągną swój cel. Marzenia nie są tylko kolejnymi mrzonkami o przyszłości, ale konkretnym celem, który wymaga tylko planu realizacji. Ciekawym zjawiskiem dotyczącym osób kreatywnych jest sen na jawie, który wyłączając myślenie o przyziemnych rzeczach, które w pewien sposób ograniczają, potrafi doprowadzić do niezwykłych pomysłów i rozwiązań, na które trudno byłoby wpaść w inny sposób.