Mówisz: „wybaczam”, ale twoje myśli krążą wokół osoby, sytuacji i krzywdy, która cię spotkała. Mówisz: „wybaczam”, ale nie czujesz ulgi. Wybaczasz, przynajmniej tak ci się wydaje, bo tak bardzo masz już dość życia z bólem, z roztrząsaniem, analizowaniem.
Wiesz, że przebaczenie daje wolność? Że naprawdę warto wybaczyć, bo to niesie za sobą spokój, to pożegnanie się z tym, co było i pozwala ruszyć w końcu do przodu.
I choć czasami wydaje ci się, że ktoś na twoje wybaczenie nie zasłużył, to przebacz dla siebie. Dlaczego?
Bo przebaczenie pozwala lepiej zrozumieć
Może dziś to jest ostatnia rzecz, jaką chcesz zrobić, ale pierwszy krok do przebaczania, to wczucie się w sytuację osoby, która cię skrzywdziła. Pochodź przez chwilę w jej butach, spróbuj zrozumieć intencje, spójrz z jej punktu widzenia. Tu nie chodzi o to, że masz się pogodzić z tym, co ci zrobiła, ale zrozumieć dlaczego tak się stało. To pozwoli ci lepiej rozumieć uczucia innych. I łatwiej wybaczyć.
Bo przebaczenie zamyka jedne drzwi
Kiedy przebaczysz, zamkniesz jedne z drzwi przeszłości. Już nie będzie cię dotykać ból, smutek, nie będziesz nieustannie rozdrapywać ran, wracać do tego co było. Takie zamknięcie pewnego rozdziały poprzez przebaczenie uwalania twoje emocje i umysł od ciężaru tego wszystkiego co doświadczyłaś.
Bo przebaczanie uspakaja
Nie tylko emocje, ale też twoje ciało. Noszenie w sobie gniewu, żalu może doprowadzić nawet do przewlekłych chorób. Tymczasem przebaczenie to mniej lęku, stresu i wrogości. To także niższe ciśnienie krwi, mniej objawów depresji i silniejszy układ odpornościowy. Kto by pomyślał? Prawda?
Bo przebaczenie daje ci siłę
Jeśli potrafisz przebaczyć komuś, kto cię skrzywdził to daje ci to ogromną siłę. Bo przebaczanie to siła charakteru, dzięki której możemy zrozumieć, że ludzie mają swoje wady, i że my sami nie jesteśmy wolni od słabości. Ale właśnie poprzez znajomość swoich słabych stron możemy rozwijać poczucie własnej wartości i stawiania siebie na równi z innymi. Przebaczanie daje ci jeszcze coś – tolerancję dla każdego, bez oceniania, że ktoś jest inny, że myśli inaczej. Daje wolność od oceniania innych. Mahatma Gandhi mówił, że słaby nigdy nie przebaczy, że przebaczanie jest atrybutem silnych.
Bo przebaczenie pozwala pójść do przodu
Zostawić za sobą to, co dotychczas trzymało cię w przeszłości, do czego wracałaś, zamiast zrobić krok do przodu. Przebaczysz i ruszysz z podwójną siłą i energia i wiarą we własne możliwości.
Bo przebaczenie to prawo do szczęścia
I ty przebaczając to prawo sobie dajesz. Przestajesz się pogrążać w złych emocjach, nie tracisz energii na sytuacje, które już się zadziały, na które już nie masz wpływu. Otwierasz sobie drzwi do szczęścia, do spojrzenia w przyszłość z nadzieją, że wiele dobrych rzeczy ciebie spotka. Przebaczenie przekłada się na zdolność do podejmowania wyzwań i radzenia sobie z trudnościami, które zawsze na naszej drodze się pojawiają.
Boisz się, że jeśli przebaczysz, to zapomnisz, to staniesz się na nowo czyjąś ofiarą, pozwolisz, by ktoś inny cię skrzywdził? Gdybyś zapominała wyrządzone ci krzywdy, nie musiałabyś przebaczać. Wiesz dlaczego wybaczenie to wolność? Bo pozwala pamiętać, ale nie determinuje w żaden sposób twoich zachowań, wspomnienia nie sprawiają ci już bólu. To jest prawdziwe przebaczenie.