Go to content

Materac doskonały na lata i na lato

Fot. Materiały prasowe

Materac to ten element wyposażenia sypialni, od którego zależy jakość snu i zdrowie naszego kręgosłupa. Materac, aby był dobry, musi być koniecznie dopasowany pod indywidualne potrzeby użytkownika. Kluczowa jest zatem wizyta w salonie, podczas której specjalista dobierze materac przystosowany do naszego ciała i stylu życia. Może wydawać się, że to tylko materac, ale dobrze dobrany materac potrafi zmienić nie tylko jakość snu, ale również życia.

Biorąc jednak pod uwagę porę roku, która właśnie nam towarzyszy, warto poświęcić chwilę produktom, które będą dobre zarówno na lata, jak i na lato.

Czy istnieją materace, które będą komfortowe w użytkowaniu w czasie letnich upałów?

Większość produkowanych obecnie materacy tworzona jest z surowców, które nie kumulują w sobie nadmiaru ciepła. Nowoczesne pianki charakteryzują się otwartą budową komórkową, która sprawia, że z wnętrza materaca szybko uwalniana jest wilgoć i ciepło. Tak samo jest w przypadku lateksu, dzięki licznym otworom – łatwo odprowadza wilgoć i pozwala na swobodny przepływ powietrza wewnątrz wkładu. Jego powierzchnia nie nagrzewa się i nie przenosi ciepła na ciało użytkownika.

Istnieją jednak surowce, które są szczególnie polecane na cieplejszą część roku. Najczęściej można je spotkać w materacach typu lato – zima, których konstrukcja została opracowana tak, by zapewnić użytkownikowi najwyższy komfort snu dopasowany do panującej pory roku. Słowo klucz to tutaj surowce o właściwościach termoregulujących.

Przykładem materaca, który wykorzystuje w swojej budowie koncepcję lato – zima i surowce wpływające na komfort termiczny snu jest materac Nolli. Model ten został stworzony na bazie sprężyny kieszeniowej typu multipocket, a jedną jego część wypełnia dopasowująca się do ciała pod wpływem ciepła – pianka termoelastyczna. To doskonały wybór na chłodniejsze dni, ponieważ pianka modeluje się do ciała, delikatnie je otulając. Strona letnia – dedykowana na cieplejszą porę roku jest wykonana z lateksu Ocean Blue, który poza działaniem antyalergicznym zawiera w swoim składzie żelowe kapsułki. Żel ochładza ciało i pomaga uwalniać ciepło, które kumuluje się we wnętrzu materaca. Taka opcja zapewnia nie tylko świetne dopasowanie do ciała, ale też wysoki komfort termiczny snu, szczególnie jeżeli nie możemy pozwolić sobie na ochłodzenie pomieszczenia do temperatury, która umożliwiałaby spokojny i zdrowy sen.

 

Podobna zasada została zastosowana w materacu Jan. Część zimowa wykorzystuje plastyczną, otulającą ciało piankę termoelastyczną, z kolei strona letnia to chłodząca pianka żelowa. Surowiec ten doskonale dopasowuje się do ciała, ale nie nagrzewa go i jest przyjemnie chłodny w dotyku. Opcja doskonała na lato, ponieważ leżąc na materacu nasze ciało nie będzie się nadmiernie nagrzewało.

Innym materacem stosującym tę koncepcję jest model Enyo.  Strona letnia w tym materacu wykonana jest z pianki wysokoelastycznej typu HR, która jest przewiewna i nieco mocniejsza niż część zimowa – wykonana z pianki termoelastycznej. Pianka HR jest surowcem przewiewnym, który nie pochłania ciepła. Zastosowanie odpowiedniej gęstości pianki sprawia, że materac jest z tej strony delikatnie sztywniejszy. To z kolei sprawia, że podtrzymuje ciało, ale nie otula go zbyt mocno, prowadząc do zwiększania jego temperatury.

Wszystkie trzy modele, można kupić teraz w promocyjnej cenie.  Więcej informacji na stronie producenta. I co ważne, z okazji 30 urodzin firmy – Janpol organizuje loterię, w której za zakup materaca można wygrać m.in. samochód.

Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę wybierając materace, które zapewnią wygodę i komfort snu latem?

Przede wszystkim na budowę materaca. Wszelkie otwory wentylacyjne i nacięcia na powierzchni wkładu to elementy, które znacząco zwiększają przepływ powietrza wewnątrz materaca. Ułatwiają też odparowywanie wilgoci i uwalnianie ciepła na zewnątrz.

Odpowiednio dobrany stelaż to kolejny punkt, który poprawia komfort snu latem. Kiedy materac posiada dobrą wentylację – po pierwsze posłuży nam dłużej, ale też nie będzie kumulował nadmiaru ciepła w swoim wnętrzu, a to sprawi, że sen będzie przyjemniejszy.

Materace o właściwościach termoregulujących dla dzieci.

W ofercie materacy dziecięcych również można znaleźć modele, które posiadają właściwości termoregulujące. Przykładem takiego materaca jest model Lio, który wykorzystuje lateks Ocena Blue. Żelowe kapsułki zatopione w warstwie lateksu, pochłaniają wydzielane przez ciało dziecka ciepło, redukując ilość wilgoci przedostającej się w głąb materaca. Opcja ta doskonale sprawdza się także, kiedy dziecko gorączkuje. Ocean Blue przechwytuje nadmiar nagromadzonej temperatury i uwalnia ją, dzięki czemu maleństwo nie przegrzewa się. Cały materac wspomaga utrzymanie prawidłowej temperatury snu maluszka, a struktura umożliwiająca swobodny przepływ powietrza pozwala zachować wysoką trwałość i higieniczność wkładu.