Go to content

„Mamo, bo ta gra wolno działa”. Znacie to? Przy zakupie sprzętu zwróćcie uwagę na konfigurację

Wakacje w pełni, ale już teraz warto zaplanować jesienną wyprawkę. Nie tylko ostatnia pandemia, ale również nieustanny postęp technologiczny przyzwyczaił nas, że wśród stosu zeszytów oraz niezbędnych szkolnych przyborów poczesne miejsce zajmuje komputer. I najczęściej jest to laptop o rozmiarach dużo mniejszych niż klasyczny desktop. Laptop, który można zabrać ze sobą i korzystać z dowolnego miejsca dzięki wbudowanej baterii i niewielkiej wadze. 

Notebooki już dawno temu pozbyły się łatki przenośnych, lecz ciężkich „cegieł”. Współczesne laptopy ważą w okolicach 2 kg i oferują wydajność na poziomie zawstydzającym ogromne maszyny sprzed lat.

Oczywiście do podstawowych zadań, jak rozmowa za pośrednictwem najpopularniejszych komunikatorów, korzystanie z edytorów tekstu czy prezentacji wystarczy nam przeciętna konstrukcja, ale pamiętajmy, że nasza pociecha wcześniej czy później uruchomi aplikację do obróbki nagranych na wakacjach filmów lub postanowi wyrenderować stworzony przez siebie obraz, aby zawisł w poczesnym miejscu dziecięcego pokoju. A tutaj konkretna moc laptopa, wspomagana przez wydajną kartę graficzną, pozwoli maksymalnie przyspieszyć ten proces.

Nie ma co się oszukiwać, że dzieci wykorzystują komputery tylko do nauki. Aby uniknąć w najbliższej przyszłości pytań typu „mamo, bo ta gra mi wolno działa i nie mogę zagrać z koleżankami/kolegami z klasy”, warto w momencie zakupu nowego komputera od razu rozważyć konfiguracje, które wystarczą na lata i nie zmuszą nas do kolejnych wydatków.

Karta graficzna GeForce RTX

Rywalizacja – to nasze dzieci uwielbiają w grach komputerowych. Wydaje nam się, że siedzą przy komputerze i nie mają z nikim kontaktu, tymczasem współczesne gry to kolejne pole, na którym dzieci mogą się ze sobą kontaktować, spędzać wspólnie czas i właśnie rywalizować. Od Fortnite po Minecraft – tyczy się to większości ulubionych gier komputerowych młodych ludzi. Oczywiście gry będą działać i na słabszych sprzętach, ale trudno porównać to do frajdy, jaką daje zabawa na odpowiednio mocnym komputerze z dobrą kartą graficzną. Słabo działająca gra to dla dziecka prawdziwa udręka. Współczesne gry potrafią mieć bardzo wysokie wymagania. Szczególnie te, które korzystają z dobrodziejstw najbardziej obciążających „wodotrysków” graficznych, do których zaliczamy m.in. ray tracing w czasie rzeczywistym. Jego włączenie zapewnia najbardziej realistyczne odwzorowanie odbić światła i cieni w grach, ale jednocześnie potrafi mocno dopiec karcie graficznej.

Na szczęście z odsieczą przychodzi tutaj technika Nvidia DLSS, która wykorzystując sztuczną inteligencję potrafi tak przeskalować wyświetlany obraz, że nie traci on na jakości, a gra dostaje prawdziwego „kopa”. Z techniki DLSS korzysta już ponad 180 gier i można ją włączać na wszystkich laptopach i desktopach wyposażonych w karty graficzne GeForce RTX. Jest ona szczególnie doceniana przez posiadaczy mniej wydajnych maszyn.

Inną niezwykle przydatną funkcją wspieraną przez karty RTX jest aplikacja NVIDIA Broadcast, wspomagająca wszelkie programy służące do zdalnej komunikacji (Skype, Teams, etc.). Niewiele osób może pozwolić sobie podczas nauki i pracy na laptopie na komfort całkowitego odseparowania się od domowników i hałasów z otoczenia. O ile nas samych przed rozpraszającymi głosami chronią słuchawki, to już mikrofon laptopa zbiera wszystkie dźwięki i podczas konwersacji poprzez komunikatory mogą one irytować naszych rozmówców. Jedna z funkcji aplikacji Broadcast potrafi całkowicie odfiltrować nasz głos od hałasów urządzeń mechanicznych (np. odkurzacz, suszarka do włosów) czy odgłosów zwierząt domowych (np. szczekanie psa). Innymi użytecznymi opcjami jest możliwość zastosowania wirtualnego tła (tzw. green screen) lub śledzenia przez kamerę laptopa naszej twarzy, aby zawsze była w centralnej części obrazu.

Dużym plusem laptopów z kartami graficznymi GeForce jest wsparcie zapewniane przed dedykowane graczom sterowniki (Game Ready Driver). Oferują one największą wydajność i kompatybilność gier, a w przypadku aplikacji najwyższą stabilność ich działania. Do tego zawsze są aktualne, więc nie trzeba się martwić, że coś nie zadziała. 

Przyjrzyjmy się kilku laptopom z kartami GeForce RTX, które doskonale nadają się zarówno do nauki i pracy jak i gier. Wybór jest ogromny – możecie znaleźć w sklepach modele swojej ulubionej marki

ASUS TUF F15 FX506 z kartą graficzną GeForce RTX 3050 (dostępne są również konfiguracje z kartami RTX 3050 Ti oraz RTX 3060) stworzony został pod kątem intensywnej rozgrywki i wykończony w doskonałym stylu. Dostępny jest w cenach zaczynających się od 4000 zł.

Dell G15 dostępny w konfiguracjach z kartami graficznymi GeForce RTX 3050, RTX 3050 Ti, RTX 3060 oraz RTX 3070 Ti w cenach rozpoczynających się od 3700 zł to solidny laptop występujący w wielu odmianach dostosowanych do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Lenovo Legion 5 z kartą graficzną GeForce RTX 3070 ma wszystko, co potrzebne do sprawnego korzystania z gier komputerowych. Sprzęt zapewnia też odpowiednią wydajność we wszelkich zastosowaniach profesjonalnych – skorzystają więc i rodzice. Dostępny w cenach zaczynających się od 7300 zł.

ASUS Vivobook Pro 15 OLED z kartą graficzną GeForce RTX 3050 i w cenach od 4000 zł to pierwszy w tym zestawieniu model kierowany głównie do osób, w których drzemie dusza artysty. Dziecko kocha rysować, interesuje się grafiką komputerową, projektuje nadruki na koszulki, montuje filmiki na YouTube? Ten laptop będzie dla niego idealny.  Laptop posiada certyfikat NVIDIA Studio oraz jest wyposażony w wysokiej klasy wyświetlacz OLED z pokryciem przestrzeni barw DCI-P3. To wszystko powoduje, że doskonale odwzorowuje kolory. 

Acer ConceptD 5 z kartą graficzną GeForce RTX 3060 (dostępne są również konfiguracje z profesjonalnymi kartami RTX A3000 oraz RTX A5000) to mobilna stacja robocza, która sprosta każdemu wyzwaniu. Wyposażona w wyświetlacz o rozdzielczości 3072×1920 oraz dostępna w cenach rozpoczynających się od 9900 zł. To sprzęt dla bardziej doświadczonych i ukierunkowanych na kreatywne tworzenie kandydatów na ASP, do szkoły filmowej czy na politechnikę.