Go to content

Małe, duże, asymetryczne – każde piersi zasługują na dobry stanik. Jak go wybrać?

jak wybrać stanik
Fot. iStock/razyph

Nikomu nie trzeba powtarzać, jak ważne jest odpowiednie dopasowanie biustonosza. Już dawno doceniłyśmy istnienie brafiterek i wiemy, że wcale nie tak łatwo dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza. Ale czy wiemy, jaki krój sprawdzi się najlepiej w naszej garderobie? Jak wybrać stanik, żeby dobrze nam służył?

Wbrew pozorom krój stanika, to nie tylko kwestia wyglądu, mody i dopasowania do  reszty garderoby. Okazuje się, że nie każdy model poradzi sobie z każdym typem piersi. Jak dobrać odpowiedni rodzaj stanika do małych, dużych czy szeroko rozstawionych piersi? Przeczytajcie!

Piersi mają swoje miejsce

Każda z nas jest święcie przekonana, że całkiem nieźle radzi sobie z zakupem i dopasowaniem tej części garderoby. Zdziwiłybyście się, jak wiele z nas nosi w rezultacie swoje piersi „na plecach” czy pod pachami. Mhm, dokładnie tak. Za luźny obwód, rozciągnięta, stara bielizna, za małe miski – podstawowe błędy, dzięki którym nasze piersi są dosłownie wszędzie – tylko nie tam gdzie powinny.

Dopasowanie rozmiaru to tylko wstęp do wybrania idealnego biustonosza, każdy z dostępnych modeli staników, nieco różni się budową, wielkością misek czy możliwościami podtrzymania biustu. Nie dla każdego nada się bardotka czy push-up. Będzie zaskoczone, jak można strzelić sobie w kolano, kiepsko dobranym biustonoszem.

Małe piersi

Dobry biustonosz dla małego biustu nie musi go sztucznie wypychać. Idealnie sprawdzi się stanik typu „plunge” – ma blisko osadzone fiszbiny i ładnie wyeksponuje nawet małe piersi, wypchnie je do przodu.

Typ „half cup” również sprawi, że piersi będą wyglądały na pełniejsze.

Słynne „push-upy” – uważajcie na nie, choć kuszą szybki powiększeniem piersi, ich noszenie na stałe jest wielkim błędem. Ciągłe wypychanie wkładkami może spowodować zdeformowanie ładnego biustu.  Wkładki, silikony i poduszki, mogą mocno spłaszczać biust.

Małe piersi pięknie wyglądają w stanikach typu „bralette” – naturalność bez fiszbin.

Duże piersi

Tu najlepiej sprawdzą się biustonosze typu „full cup” – czyli z pełną miską, która obejmuje całą pierś. Spokojnie dziś nie oznacza to wcale babcinych „namiotów”. Przy dużym biuście łatwo o ucieczkę piersi i tworzenie tzw. bułek. Stanik musi być dobrze dopasowany i nie może mieć za małej miski, pierś nie może się z niej wylewać!

Dobrze dopasowana balkonetka, również sprawdzi się u pań z obfitym biustem. Balkonetka to miseczka obejmująca 3/4 piersi. Pamiętajcie, że im mniej obejmuje stanik tym lepiej przyjrzyjcie się jego dopasowaniu, o wiele łatwiej o ucieczkę z balkonetki niż pełnej miski, trzeba sprawdzić w przymierzalni, czy piersi dobrze się układają.

Podobnie będzie w przypadku dobrze dopasowanego stanika „plunge” – nie jest zakazany jeśli utrzyma biust na swoim miejscu.

Szeroko rozstawione piersi

Wybieraj biustonosze z niżej zakończonymi fiszbinami, które zagarną biust spod pach w kierunku do środka. Sprawdzą się „plunge” i „push-upy”.

Blisko osadzone piersi

Jeśli twoje piersi są blisko osadzone, wybieraj biustonosze z dość zbliżonymi na mostu miskami. Stanik musi współgrać z twoim ciałem. Fiszbiny powinny być umiejscowione z przodu, żeby nie wbijały się w piersi

Pełne i okrągłe piersi

Są stworzone do balkonetek, pięknie prezentują się niepełnych miskach. Oczywiście takie idealne piersi ładnie wyglądają praktycznie we wszystkich biustonoszach. Ich posiadaczki  mogą sobie pozwolić na staniki bez fiszbin.

Asymetryczne piersi

Nie denerwuj się naprawdę sporo kobiet boryka się z asymetrią piersi w bardzo rożnym stopniu. Wybieraj biustonosze z usztywnioną miską i wyjmowanymi wkładkami. Pamiętaj stanik musisz dopasować do większej piersi i ewentualnie uzupełnić go dodatkową wkładką.

Fot. iStock

Fot. iStock

Na podstawie: poradnikzdrowie.plmybra.plstanikomania.plkobieta.pl