Lifestyle Psychologia Silna kobieta

Siedem rzeczy, których nie wiedzieliście o Kamali Harris. Świat potrzebuje więcej takich wspaniałych kobiet

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 stycznia 2021
Fot. Instagram
 

Rok 2020 należał do niej, do Kamali. Wspaniałej, silnej kobiety, która na swój sukces pracowała od bardzo wczesnych lat młodości. Dziś przechodzi do historii jako pierwsza kobieta na stanowisku wiceprezydentki Stanów Zjednoczonych Ameryki. Od zawsze po stronie słabszych, wrażliwa społecznie, od zawsze skuteczna, zmotywowana i pełna pasji. Dziś jest symbolem zmian i nadziei na zakończenie rządów populistów – na całym świecie. Nie mogło być inaczej, skoro Kamala dorastała w środowisku samych silnych, charyzmatycznych liderek. Szczególną rolę odegrała tu jej mama, niezwykła Shyamali Gopalan, która po rozwodzie wychowywała dzieci sama, kontynuując karierę zawodową.

Siedem rzeczy, których nie wiedzieliście o Kamali Harris

1. Co oznacza jej imię

Imię Kamali, prawidłowo wymawiane: COMMA-LAH, w sanskrycie (języku staroindyjskim) oznacza „lotos” i jest kolejnym imieniem hinduskiego bóstwa Lakszmi. Zostało ono nadane po to, aby pomóc zachować jej tożsamość kulturową. Drugie imię przyszłej pani wiceprezydent, Davi, w sanskrycie oznacza „bogini”, co również jest hołdem dla religii hinduistycznej. „Kultura, która czci boginie, rodzi silne kobiety” – powiedziała nieżyjąca już mama Kameli, w wywiadzie dla Los Angeles Times w 2004 roku.

2. Jaka jest jej ulubiona książka z dzieciństwa

Fot. Instagram

Tu pewnie ucieszy się wielu z was, bo i w Polsce ta książka, a także jej filmowa ekranizacja, od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Mowa o cudownej powieści Lew, czarownica i stara szafa”, napisanej przez C.S. Lewisa w 1950 roku. Kto z nas nie chciałby choć na chwilę przenieść się do Narni?

3. Kto jest jej partnerem życiowym

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Doug Emhoff (@douglasemhoff)

Mężem Kamali jest od 2014 roku Doug Emhoff, prawnik korporacyjnego z Los Angeles,którego poślubiła podczas skromnej i bardzo prywatnej ceremonii zorganizowanej przez jej siostrę. Emhoff ma dwoje dzieci z poprzedniego małżeństwa, które pieszczotliwie nazywają żonę taty „Momalą”. Po objęciu urzędu przez żonę, Doug Emhoff zostanie pierwszym mężczyzną, będącym małżonkiem wiceprezydentki USA, otrzymując tytuł pierwszego „drugiego dżentelmena”. Para poznała się podczas randki w ciemno.

4. Jakie są jej korzenie

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Kamala Harris (@kamalaharris)

Kamala urodziła się 20 października 1964 r. w Oakland. Jej mama, dr Shyamala Gopalan, to imigrantka z Indii, lekarz i naukowiec zajmujący się badaniami dotyczącymi raka piersi. Ojciec, Donald Harris, dziś emerytowany profesor ekonomii na Uniwersytecie Stanforda, urodził się na Jamajce. Para spotkała się jako doktoranci na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley jesienią 1962 roku, rok później młodzi pobrali się. W 1971 roku wzięli rozwód. 

5. Jaką była nastolatką

Przebojową i przekonaną o tym, że o swoje prawa należy walczyć. Jako trzynastolatka, wspólnie z siostrą zorganizowała i przeprowadziła przed swoim apartamentowcem w Montrealu w proteście przeciwko zasadzie zabraniającej dzieciom zabawy na trawniku. Administratorzy budynku ostatecznie wycofali się z tej regulacji.

6. W jej życiu kluczową rolę, poza mamą, odegrały jeszcze dwie, inne kobiety

Były to: sąsiadka Kamali, pani Shelton i jej nauczycielka w pierwszej klasie, pani Wilson. Kamala tak opisuje obie kobiety: Pani Shelton była ciepłą i elokwentną kobietą pochodzącą z Luizjany. Ona i jej mąż Arthur prowadzili przedszkole. Kiedy nasza mama pracowała do późna, to naszym domem był dom pani Shelton, do którego moja siostra Maya i ja przychodziłyśmy po szkole. Jej dom był jak przedłużenie naszego domu, a pani Shelton została dla nas drugą matką. Była jedną z najmądrzejszych osób, jakie kiedykolwiek znałam, i żyła w przekonaniu, że trzeba zawsze pomagać potrzebującym –  to właśnie coś, co zaszczepiła mi pani Shelton. Nawet po rozpoczęciu pracy w Prokuraturze Okręgowej w Alameda wracałam do przytulnej kuchni pani Shelton po ciepły uścisk i pyszne jedzenie. Pani Wilson była natomiast moją nauczycielką w pierwszej klasie w szkole podstawowej Thousand Oaks w Berkeley w Kalifornii. Zaszczepiła we mnie nadzieję i odwagę, już podczas pierwszych lat mojego życia i wierzyła we mnie na każdym kroku. Jestem jej na zawsze wdzięczna – nie tylko za lekcje, ale również za pewność siebie, którą pomogła mi odnaleźć. (źródło: Instagram/Kamela Harris)

7. Kamela kocha gotować

Gotowanie ją relaksuje i jest jej prawdziwym hobby. Regularnie umieszcza nowe przepisy w mediach społecznościowych. Na Spotify znajdziecie natomiast jej playlistę ulubionych piosenek, bo Harris kocha też muzykę, uwielbia hip hop i rap. Koniecznie zajrzyjcie tu. 😉

Dziś Kamala może być wzorem dla wielu młodych kobiet. Ona sama mocno je wspiera, głęboko wierząc, że jej kariera polityczna zainspiruje najmłodsze pokolenia do walki o należne im miejsce w świecie wielkiej polityki. „Chociaż jestem pierwszą kobietą w tym biurze, nie będę ostatnią”- powiedziała ostatnio wiwatującemu na jej cześć tłumowi w Wilmington -„Ponieważ każda mała dziewczynka będąca świadkiem dzisiejszego wieczoru widzi, że ten kraj to kraj możliwości”.

Fot. InstagramLifestyle Psychologia Silna kobieta

Dieta Kwaśniewskiego – na czym polega ten sposób na szybkie odchudzanie? Zalety i wady diety optymalnej

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 stycznia 2021
Dieta Kwaśniewskiego - zasady, efekty, zalety, wady
Fot. iStock

Dieta Kwaśniewskiego, zwana także dieta optymalną, to jeden z dość kontrowersyjnych sposobów na redukcję masy ciała. Została ona opracowana przez lekarza, Jana Kwaśniewskiego, przede wszystkim z potrzeby redukcji konsekwencji, jakie powodują choroby cywilizacyjne. Dieta ta pozwala także schudnąć, jednak niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo dla zdrowia. Czym jest dieta Kwaśniewskiego, jak wyglądają jej zasady i jakie efekty przynosi?

Dieta Kwaśniewskiego — zasady

Dieta Kwaśniewskiego jest dietą niskowęglowodanową, w której prym wiodą tłuszcze zwierzęce. Ograniczenie ilości węglowodanów w diecie ma przybliżyć osoby ją stosujące do zdrowia, a przy okazji schudnąć. Dieta optymalna polega na zapewnienie organizmowi odpowiednich proporcji składników pokarmowych. Na 1 g białka powinno przypadać minimum 2,5 g tłuszczu i nie więcej niż 0,8 g węglowodanów. Twórca diety zalecił spożywanie trzech tłustych posiłków w ciągu dnia. W trakcie diety zalecana jest także regularna aktywność fizyczna.

Dieta Kwaśniewskiego - zasady, efekty, zalety, wady

Fot. iStock/Dieta Kwaśniewskiego

Dieta bazuje na tłuszczach zwierzęcych, takich jak:

 • wszystkie rodzaje serów i wędlin (ser żółty, salceson, baleron, boczek, pasztet i kiełbasa wiejska);
 • tłuste mięso, najlepiej wieprzowina, tłusta gęś i kaczka;
 • tłuste ryby;
 • masło, smalec, słonina;
 • tłuste mleko i śmietana (nawet 2 szklanki dziennie);
 • majonez;
 • jaja (nawet 4 dziennie);

Można także spożywać warzywa, jednak nie więcej niż 300 g w ciągu dnia. W diecie powinny znaleźć się także orzechy, migdały, słonecznik, jako źródło tłuszczów roślinnych. Można sięgać po lody na śmietanie, kremy, frytki smażone na głębokim tłuszczu.

Dieta Kwaśniewskiego - zasady, efekty, zalety, wady

Fot. iStock/Dieta Kwaśniewskiego

Do produktów zakazanych należą:

 • cukier, miód, słodycze, słodzone napoje;
 • świeże owoce i przetwory owocowe (dżemy, powidła, konfitury, kompoty);
 • rośliny strączkowe;
 • pieczywo, ryż, kasze, ziemniaki, makarony;
 • potrawy mączne;
 • sól.

Dieta Kwaśniewskiego — zalety, efekty

Dieta Kwaśniewskiego pozwala na szybką i zauważalną redukcję masy ciała, nawet powyżej 2 kg na tydzień. Dzieje się tak z powodu przestawienia organizmu na czerpanie energii z zapasu tłuszczów, a nie węglowodanów, oraz faktu, że dieta optymalna jest wbrew pozorom ubogokaloryczna. Dieta ta wpływa także na odczuwanie większej sytości po posiłkach, zmniejszenie wahań cukru we krwi, a co za tym idzie, zniwelowanie chęci podjadania pomiędzy posiłkami. Zmniejszenie masy ciała ma z kolei wpływ na zmniejszenie stężenia triglicerydów we krwi. Wysokie spożycie cholesterolu w pokarmach, przy ograniczeniu węglowodanów i kalorii, może hamować produkcję cholesterolu w organizmie. Poza tym przy cukrzycy typu 2 niewielka ilość węglowodanów w diecie zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę. Osoby stosujące dietę Kwaśniewskiego chwalą ją także za poprawę samopoczucia.

Dieta Kwaśniewskiego — wady 

U osób, które stosowały dietę Kwaśniewskiego zauważono szybką redukcję masy ciała oraz wyżej wymienione pozytywne skutki. Dieta nie znalazła jednak uznania w środowisku medycznym, ponieważ jej stosowanie niesie ze sobą poważne niebezpieczeństwa. W 2004 r. Instytut Żywności i Żywienia Człowieka w Warszawie uznał dietę Kwaśniewskiego za szkodliwą dla zdrowia. Opinia ta wynika przede wszystkim z powodu spożycia zbyt dużej ilości cholesterolu, retinolu i żelaza przy jednoczesnym niedoborze potasu, wapnia, magnezu i witaminy C.

Dieta Kwaśniewskiego - zasady, efekty, zalety, wady

Fot. iStock/Dieta Kwaśniewskiego

Szkodzić w dłuższej perspektywie mogą nasycone kwasy tłuszczowe wpływające na zwiększenie stężenia cholesterolu całkowitego, co może prowadzić do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Mogą pojawić się zatory tętnicowe, miażdżyca, a także zawał serca. Z kolei zbyt mała ilość potasu i magnezu w diecie może powodować spadki ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, zawroty głowy. Niedobór błonnika z powodu małej ilości warzyw, wykluczenia owoców i produktów zbożowych będzie prowadził do zaparć. Zbyt mała ilość wapnia może doprowadzić do rozwoju osteoporozy. Tłuste pokarmy mogą przyczynić się do problemów z układem pokarmowym i pojawienia się biegunek tłuszczowych. Nadmiar białka w diecie również jest szkodliwy dla zdrowia, ponieważ m.in. obciąża pracę nerek. Natomiast wykluczenie owoców może skutkować niewystarczającą ilością antyoksydantów, które są cennym wsparciem w profilaktyce przeciwko nowotworom.

Inną wadą diety Kwaśniewskiego jest fakt, że jest dość monotonna, oparta przede wszystkim na tłustym mięsie. Poza tym trudno włączyć do diety duże ilości tłustego boczku czy wędlin, bez obecności chleba w jadłospisie.

Dieta Kwaśniewskiego jest niewskazana szczególnie w przypadku kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Z myślą o zdrowiu nie powinny na nią przechodzić osoby cierpiące na zaburzenia pracy nerek, wątroby i układu krążenia, a także dla dzieci, młodzież, osoby starsze. Przed przejściem osoby zdrowej na dietę optymalną, należy skonsultować wybór diety z lekarzem.


źródło: www.mp.pl, zdrowie.wprost.pl 

Zobacz także

Odkryj magię i klimat Mazur. Niech końcówka roku cię zaskoczy

A może by tak seksfilm?

A może by tak seksfilm? „Wiedziałem, że zupełnie nie mam kontroli, ale nie umiałem tego pokonać. Było mi wstyd”

„Kiedy dotyka ciebie choroba, która może okazać się śmiertelna, nie ma czasu na rozdrabnianie się, na to, by ten czas marnować na coś, co dla ciebie jest ciężarem”