Go to content

Kubeczek menstruacyjny – do czego służy? Jak dobrać jego rozmiar?

Fot. iStock / doble-d

Kubeczek menstruacyjny to innowacyjne rozwiązanie dla kobiet podczas miesiączki. Ta stosunkowo nowa alternatywa dla podpasek i tamponów, zapewnia komfort i ochronę w trakcie krwawienia. Czym kierować się przy wyborze kubeczka menstruacyjnego? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Czym jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny, zwany również miseczką menstruacyjną jest środkiem higienicznym używanym w czasie menstruacji. Kubeczek ma postać małego, elastycznego pojemniczka, który w trakcie krwawienia miesiączkowego należy umieścić w pochwie – otworem skierowanym w stronę szyjki macicy. Wydzielina menstruacyjna gromadzi się we wnętrzu kubeczka.

W przeciwieństwie do podpasek lub tamponów nie wchłania krwi i wydzielin, a zbiera je w środku. Kubeczek menstruacyjny to środek wielorazowego użytku. Jego prawidłowe czyszczenie i odpowiednia konserwacja sprawiają, że może być stosowany od 6 do nawet 10 lat. Początkowo kubeczki menstruacyjne wykonywane był jedynie z gumy, obecnie do ich produkcji wykorzystywany jest głównie silikon medyczny i termoplastyczny elastomer poliestrowy (TPE).  Kubeczki menstruacyjne dostępne są w drogeriach, sklepach internetowych i niektórych aptekach. Ich cena, w zależności od materiału z jakiego zostały wykonane, waha się od 30 do 150 zł.

Zobacz również: Tampon, podpaska czy kubeczek – plusy i minusy miesiączkowej ochrony

Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

Prawidłowo dobrany rozmiar kubeczka menstruacyjnego zapewnia komfort i pełne zabezpieczenie podczas krwawienia miesiączkowego. Czym kierować się przy jego wyborze? Głównie obfitością miesiączek i przebytymi porodami naturalnymi. Pod uwagę należy wciąż również siłę mięśni Kegla, budowę ciała i uprawianą aktywność fizyczną. Kubeczek menstruacyjny dostępny jest w różnych rozmiarach i kształtach. Na stronach producentów dostępne są specjalne ankiety, które pozwalają jak najlepiej dobrać rozmiar kubeczka. Większość producentów oferuje rozmiary od S do XL. Te najmniejsze polecane są głównie kobietom o drobnej budowie, o silnych mięśniach dna miednicy, które można wzmocnić np. poprzez ćwiczenia jogi, a także nieródkom. Większe dedykowane są kobietom po minimum jednym porodzie, z obfitymi krwawieniami. Tylko prawidłowo dobrany rozmiar kubeczka i jego odpowiednie umieszczenie w pochwie sprawiają, że jest praktycznie niewyczuwalny.

Zobacz również: Migrena miesiączkowa – co może wywoływać dokuczliwe objawy i jak z nimi walczyć?

Jak założyć kubeczek?

Aplikacja kubeczka menstruacyjnego, wbrew temu co sądzą niektórzy, nie stanowi większego problemu. Już po dwóch cyklach, jego wkładanie i wyjmowanie można opanować do perfekcji. Śliska powierzchnia kubeczka zmniejsza tarcie i ułatwia wprowadzanie do pochwy. Ważne, by przed aplikacją zdezynfekować kubeczek, co najlepiej zrobić poprzez umieszczenie go w gorącej wodzie. Musimy też dokładnie umyć ręce. Istnieje kilka technik, które ułatwiają jego aplikację:

  • Złożenie w literę C – kubeczek składamy na pół po czym umieszczamy go w pochwie.
  • Złożenie w literę S – kubeczek odpowiednio ściskamy, tak by jego krawędzie utworzyły literę S, następnie umieszczamy go w pochwie.
  • Punch down – jedną ze ścian kubeczka wciskamy w środek i umieszczamy go w pochwie.

Niezależnie od zastosowanej techniki, kubeczek menstruacyjny zaraz po umieszczeniu w pochwie, dzięki wytworzonemu podciśnieniu powinien się otworzyć. By kubeczek jak najlepiej przylgnął do ścian pochwy, tuż po aplikacji dobrze jest okręcić go w palcach trzymając za jego końcówkę. Kubeczek, w zależności od intensywności krwawienia, należy opróżniać od 2 do 4 razy na dobę. By wyjąć kubeczek należy chwycić za jego końcówkę i delikatnie poruszać na boki, tak by odessać go od ścian pochwy. Następnie powoli wyciągamy go na zewnątrz, opróżniamy i dokładnie myjemy. Kubeczek można wyciągać stojąc z nogą opartą o wannę lub siedząc na toalecie.


źródło: Medonet