Każdy, kto ma psa, wie, że życie z czworonogiem jest lepsze. Nie bez powodu mówimy, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. To stworzenie, do którego zawsze możemy się przytulić i które merdającym ogonkiem przywita nas kiedy wracamy do domu. Jak się okazuje, zalet płynących z posiadania psa jest zdecydowanie więcej. Niektóre zostały nawet udowodnione naukowo.
Korzyści płynące z posiadania psa
Pies sprawia, że nie czujemy się samotni
Jedno z australijskich badań dowodzi, że posiadanie psa może zmniejszyć poczucie samotności. Wielu właścicieli czworonogów rozmawia ze swoimi pupilami, dzieli się z nimi swoimi radościami i troskami. Opieka nad zwierzęciem sprawia, że czujemy się potrzebni, mamy dla kogo żyć, zwłaszcza jeśli nie mieszkamy z rodziną, a sami.
Psy łagodzą stres
Psi towarzysz zapewnia poczucie komfortu i łagodzi zmartwienia. Wiele badań dowodzi, że obecność czworonożnego przyjaciela pomaga zmniejszyć stres i niepokój. Głaskanie psa obniża ciśnienie krwi, tętno, spowalnia oddech i rozluźnia napięte mięśnie. Naukowcy z Washington State University odkryli, że głaskanie psa nawet przez 10 minut ma na nas znaczący wpływ. U uczestników badania zaobserwowano znaczny spadek kortyzolu, czyli głównego hormonu stresu. Kolejne badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim wykazało, że osoby z chorobą Alzheimera odczuwają mniejszy stres i mniejszy niepokój, kiedy w domu obecny jest pies.
Źródło: 15 powodów, dla których człowiek potrzebuje kota
Zachęcają do ruchu
Posiadanie psa zachęca do większej aktywności fizycznej. Brytyjskie badanie przeprowadzone w 2019 roku dowodzi, że właściciele psów są prawie czterokrotnie bardziej skłonni do codziennej aktywności fizycznej, w porównaniu do osób, które nie posiadają czworonożnych przyjaciół.
Uczą empatii
Posiadanie psa ma także korzystny wpływ na rozwój dzieci. Maluchy uczą się empatii, zrozumienia i odpowiedzialności. Dzieci mogą opowiadać zwierzakowi o wszystkim, bez strachu przed odrzuceniem. Taka rozmowa zwiększa nie tylko zasób słownictwa, ale i pomaga budować pewność siebie.
Psy czynią nas bardziej towarzyskimi
Psy sprzyjają nawiązywaniu relacji, sprawiają, że stajemy się bardziej otwarci. Podczas spaceru z psem łatwiej zacząć rozmowę i nawiązać nową znajomość. Co ciekawe, naukowcy odkryli, że 40 proc. właścicieli psów łatwiej nawiązuje przyjaźnie. Ludzie, którzy silnie związani są ze zwierzęciem, nawiązują silniejsze relacje międzyludzkie.
Pies sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi
Już sama obecność psa, samo spojrzenie na jego słodką mordkę może podnieść na duchu, dodać wiary i energii. Badanie przeprowadzone w Japonii w 2009 roku wykazało, że wpatrywanie się w oczy psa może podnieść poziom oksytocyny nazywanej hormonem szczęścia i miłości. Psy poprawiają nastrój i uszczęśliwiają.
Pies ma pozytywny wpływ na seniorów
Psy pomagają osobom starszym w zakresie funkcji poznawczych oraz interakcji społecznych – tak dowodzi badanie przeprowadzone w 2019 roku w Wielkiej Brytanii. Psy zapewniają bezwarunkową miłość i wsparcie, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważne.