Zdrowy związek sprawia, że rozwijasz się i wzrastasz jako osoba. Że obie połówki relacji czują się dobrze i upewniają się, że to szczęście jest obustronne. Niezdrowe relacje sprawiają, że odtwarzasz szkodliwe wzorce. Masz podcięte skrzydła, twoje życie nie jest tak pełne i radosne, jak powinno, i czujesz, że coś jest nie tak.
Czego nigdy nie powinieneś poświęcać dla związku
1. Twojego szczęścia
Nigdy nie zapominaj, że masz prawo być szczęśliwym. Niektóre chwile będą trudniejsze niż inne, ale twój partner musi być źródłem szczęścia i radości w twoim życiu. Kiedy tak ważna osoba nieustannie sprawia, że czujesz się źle lub jest ci smutno, związek jest należy przeanalizować i przemyśleć. Niektórzy muszą dopiero nauczyć się dawać szczęście innym.
2. Twojej radości
Czy śmiejesz się razem ze swoim partnerem? We wszystkich relacjach są nieporozumienia, ale w dobrych związkach są również chwile pełne śmiechu i radości.
Ważne jest, aby cieszyć się życiem razem ze swoim partnerem, ale także ze znajomymi i rodziną. Twój towarzysz musi zrozumieć i uszanować tę potrzebę.
3. Twojej wolności
Zdrowa więź da ci możliwość bycia sobą, to relacja, w której wszystko jest kwestią wolnego wyboru, a nie ograniczeń narzuconych ci przez partnera. Zdrowy związek to dwoje ludzi, którzy lubią spędzać razem czas, ale muszą także spędzać czas sami. Nie mylmy jednak ograniczania osobistej przestrzeni ze wspólną troską o nasz dom i dzieci.
4. Twojego wewnętrznego spokoju
Jeśli chcesz być szczęśliwy, wewnętrzny spokój jest czymś niezbędnym. Partner, który nieustannie sprawia, że odczuwasz lęk, zdenerwowanie, depresję, rani cię. Jeśli tak jest w twoim przypadku, zadaj sobie następujące pytania:
- Czy ten związek jest obustronny?
- Czy tak chcę spędzić resztę życia?
- Czy on / ona mnie uszczęśliwia? Czy ja go uszczęśliwię?
- Czy naprawdę warto to kontynuować?
Są związki, które muszą się zakończyć, abyście mogli żyć w pełni, podążając każde własną drogą.
5. Twoich doświadczeń
Życie jest ekscytujące. Przynosi ci doświadczenia, które napełniają radością i uczą. Życie w parze to również doświadczenie, które może być satysfakcjonujące, ale nie powinno cię ograniczać. Ważne jest, aby wspólnie ze sobą żyć, stawiać sobie wyzwania i znajdować nowe doświadczenia.
6. Twojej osobowości
Odpowiednią dla ciebie osobą jest ten, kto pokocha ciebie takim, jakim jesteś. W zdrowym związku nie próbujesz zmienić drugiego. W miłości nie wybieramy cech charakteru, który kochamy, ani tych, które należy wyeliminować (o ile oczywiście nie stanowią one dla nas zagrożenia).
7. Twoich relacji z innymi
Na początku związku chcesz spędzać czas z osobą, którą kochasz. Potem zdajesz sobie sprawę z tego, że brak ci spotkań z przyjaciółmi. Jeśli po dwóch miesiącach relacji nadal nie będziesz miał okazji zobaczyć swojej rodziny i przyjaciół, być może twój partner jest zaborczy. Ważne jest, aby mieć w życiu wiele relacji, które pomagają nam czuć wsparcie. Wyłączna zależność od partnera nie jest zdrowa.
8. Twoich uczuć
Szacunek jest podstawą zdrowego związku. Obie strony muszą być w stanie słuchać i rozumieć opinie i uczucia innych bez osądzania.
9. Twoich marzeń
W zdrowej relacji obie strony nieustannie się wspierają. Każdy ma swoje własne marzenia, w których druga osoba nie musi uczestniczyć, ale powinna je wspierać. W końcu kochać to towarzyszyć drugiemu w pogoni za jego marzeniami.
10. Twoich przekonań
To, w co wierzysz, twoje wartości i inne ideały są ważne. Nikt nie ma prawa próbować zmienić twojej wiary. Jasne, że często druga osoba otwiera nas na to, czego bez nie byśmy nie zauważyli, nie uświadomili sobie. Zmiana jednak musi wypływać z nas samych.
Na podstawie: nospensees.fr