Kobiety – socjopatki są wyjątkowo niebezpieczne właśnie dlatego, że ich manipulację często bardzo trudno wykryć. Najprościej zdefiniować ten typ osobowości poprzez trzy, charakterystyczne cechy: bezduszny brak empatii, tendencję do manipulowania i spiskowania z innymi dla własnego zysku, poczucie egocentryzmu i nadmiernych uprawnień oraz rażące lekceważenie praw, potrzeb i uczuć innych.
Ponieważ z góry przyjmujemy, że kobiety są bardziej „społeczne” niż mężczyźni, ich potajemna agresja jest często o wiele trudniejsza do zaobserwowania i nazwania wprost, niż agresja u mężczyzn. Odrzucamy ją jakby automatycznie, przypisując kobietom zawsze dobre zamiary i łagodność. Żeby stwierdzić, że masz do czynienia z socjopatką, należy się więc skoncentrować na kilku innych oznakach, takich jak:
„Odzwierciedlanie” i wydobywanie informacji
Jej celem jest zebranie jak najwięcej informacji o tobie. Jej ciepła i troskliwa postawa ma jedynie ułatwić uśpienie twojej czujności. Na zewnątrz jest przyjazna i zachęcająca, ale w środku – mściwa, bezwzględna i przebiegła. Jednak na początku okaże się, że macie ze sobą „tyle” wspólnego. Powie ci, że ma podobne doświadczenia życiowe, podobne zainteresowania, hobby, pasje, cele życiowe i wartości.
Brak autentyczności
Choć jej postawa pokazuje co innego, jej wzrok cię nie oszuka. Widać w nim zazdrość, złość lub chciwość, gdy na chwilę opada maska. Intuicyjnie czujesz, że „coś tu nie gra”. Zaufaj tej intuicji, a nie przerysowanym gestom i wielkiemu sztucznemu entuzjazmowi.
Sabotaż z ukrycia
Znaczna część manipulacji socjopatki odbywa się za pomocą tak zwanej agresji relacyjnej , która polega na niszczeniu czyjejś relacji społecznej lub reputacji w celu unicestwienia poczucia wartości tej osoby. W sferze kobiecych przyjaźni, szczególnie narcystyczne kobiety wykluczają swoje ofiary je z grup społecznych, oskarżając je o rzeczy, których nie zrobiły, rozpowszechniając plotki, oczerniając je lub smarując je a także wytwarzając poczucie rywalizacji.
Brak wyrzutów sumienia, dążenie „ po trupach do celu”
Socjopatka uważa, że ma prawo zrobić absolutnie wszystko. Szczególnie w stosunku do tych osób, które posiadają to, czego na nie może mieć. Będzie więc bezwględnie dążyć do zrealizowania raz obranego celu.
Sadyzm
Nie ma nic lepszego niż obserwowanie niewinnego, dobrodusznego człowieka, który był na tyle „naiwny”, aby jej wierzyć. Dlatego socjopatka często składa fałszywe obietnice, których nie może spełnić – po to tylko, by rozkoszować się uczuciem rozczarowania drugiej osoby.
Wykorzystywanie partnerów seksualnych
Żeby zrealizować swoje cele – odebrać władzę i kontrolę. Socjopatki są znane z pozamałżeńskich romansów, angażują się w liczne flirty, są niedyskretne i nieustannie otaczają się wielbicielami. Ale na szczere uczucie z ich strony nie masz co liczyć.
Na podstawie: psychcentral.com