Go to content

Zrób sobie pięciominutowy, japoński test osobowości. „Sześcian” jest zaskakujący…

Fot. istock/DanielBendjy

Pora się rozluznić i na chwilę, wsłuchać się w siebie. Jak często zastanawiacie sie nad tym, jacy naprawdę jesteście i jakie relacje łączą was z otoczeniem? Ten psychologiczny, japoński test, to doskonała okazja by wyruszyć w krótką (a kto wie, co dalej z tego wyniknie?) podróż w głąb siebie.

Zrelaksuj się, zamknij na chwilę oczy i… wyobraź sobie, że przemierzasz właśnie pustynię. Gdzieś daleko horyzont, wokół sam piasek. Nad tobą niebo. Jaka jest twoja pustynia? Zapisz to na kartce.

Idziesz dalej, kiedy nagle widzisz przed sobą sześcian.

Jak wygląda twój sześcian? Jest duży? Z czego jest zrobiony? Ma jakiś kolor, czy jest przeźroczysty? Leży na piasku, czy „wisi” w powietrzu – w jakiej odległości od ziemi się znajduje? Zapisz to na kartce.

Teraz wyobraź sobie drabinę. W jakiej odległości od sześcianu znajduje się twoja drabina? Z czego jest zrobiona? Zapisz to.

Następnie wyobraź sobie konia.

Jaka jest jego pozycja względem sześcianu i drabiny? Czy koń ma uzdę, siodło? Co robi? To również zanotuj na kartce.

Gdzieś w tej scenerii pojawiają się teraz kwiaty. Ile ich jest? Jak daleko znajdują się od twojego sześcianu? A od pozostałych elementów? Zapisz to.

Na koniec nadchodzi burza. Słyszysz ją? Jak daleko jest od sześcianu, drabiny, konia i kwiatów? Boisz się?

Fot. iStock/KatarinaBlazhievskaya

Fot. iStock/KatarinaBlazhievskaya

Rozwiązanie

Pustynia to otaczający cię świat, a raczej – to jak go widzisz.

Rozmiar sześcianu reprezentuje rozmiar twojego ego. Jego kolor lub brak wypełnienia obrazuje to, jak bardzo jesteś „otwarty” i na ile łatwo innym w tobie „czytać”. Im wyżej od ziemi znajduje się sześcian, tym większe twoje mniemanie o sobie.

Odległość od sześcianu do drabiny symbolizuje jak bliskie masz relacje z przyjaciółmi. Jeśli drabina leży na sześcianie, oznacza to, że twoi przyjaciele mogą na tobie polegać.

Koń reprezentuje twoją miłość. Odległość między koniem a sześcianem to wasza bliskość, Jeśli koń ma uprząż, to wskazuje na potrzebę kontrolowania jednej ze stron w waszej relacji. Jeśli koń ma siodło, oznacza to, że czujesz się w swoim związku bezpiecznie. Jeśli biega wolno, oznacza to, że uważasz swojego partnera za nieprzewidywalnego i nie jesteś go pewny/a.

Kwiaty reprezentują twoje dzieci lub pragnienie ich posiadania. Im bliżej kwiatom do twojego sześcianu, tym bliższa wasza relacja lub większa chęć posiadania dzieci.

Burza to stres i twój sposób radzenia sobie z sytuacjami stresowymi. Im straszniejsza i głośniejsza, tym większy w tobie lęk.