Lifestyle Psychologia

Zrób sobie pięciominutowy, japoński test osobowości. „Sześcian” jest zaskakujący…

Redakcja
Redakcja
24 marca 2017
Fot. istock/DanielBendjy
 

Pora się rozluznić i na chwilę, wsłuchać się w siebie. Jak często zastanawiacie sie nad tym, jacy naprawdę jesteście i jakie relacje łączą was z otoczeniem? Ten psychologiczny, japoński test, to doskonała okazja by wyruszyć w krótką (a kto wie, co dalej z tego wyniknie?) podróż w głąb siebie.

Zrelaksuj się, zamknij na chwilę oczy i… wyobraź sobie, że przemierzasz właśnie pustynię. Gdzieś daleko horyzont, wokół sam piasek. Nad tobą niebo. Jaka jest twoja pustynia? Zapisz to na kartce.

Idziesz dalej, kiedy nagle widzisz przed sobą sześcian.

Jak wygląda twój sześcian? Jest duży? Z czego jest zrobiony? Ma jakiś kolor, czy jest przeźroczysty? Leży na piasku, czy „wisi” w powietrzu – w jakiej odległości od ziemi się znajduje? Zapisz to na kartce.

Teraz wyobraź sobie drabinę. W jakiej odległości od sześcianu znajduje się twoja drabina? Z czego jest zrobiona? Zapisz to.

Następnie wyobraź sobie konia.

Jaka jest jego pozycja względem sześcianu i drabiny? Czy koń ma uzdę, siodło? Co robi? To również zanotuj na kartce.

Gdzieś w tej scenerii pojawiają się teraz kwiaty. Ile ich jest? Jak daleko znajdują się od twojego sześcianu? A od pozostałych elementów? Zapisz to.

Na koniec nadchodzi burza. Słyszysz ją? Jak daleko jest od sześcianu, drabiny, konia i kwiatów? Boisz się?

Fot. iStock/KatarinaBlazhievskaya

Fot. iStock/KatarinaBlazhievskaya

Rozwiązanie

Pustynia to otaczający cię świat, a raczej – to jak go widzisz.

Rozmiar sześcianu reprezentuje rozmiar twojego ego. Jego kolor lub brak wypełnienia obrazuje to, jak bardzo jesteś „otwarty” i na ile łatwo innym w tobie „czytać”. Im wyżej od ziemi znajduje się sześcian, tym większe twoje mniemanie o sobie.

Odległość od sześcianu do drabiny symbolizuje jak bliskie masz relacje z przyjaciółmi. Jeśli drabina leży na sześcianie, oznacza to, że twoi przyjaciele mogą na tobie polegać.

Koń reprezentuje twoją miłość. Odległość między koniem a sześcianem to wasza bliskość, Jeśli koń ma uprząż, to wskazuje na potrzebę kontrolowania jednej ze stron w waszej relacji. Jeśli koń ma siodło, oznacza to, że czujesz się w swoim związku bezpiecznie. Jeśli biega wolno, oznacza to, że uważasz swojego partnera za nieprzewidywalnego i nie jesteś go pewny/a.

Kwiaty reprezentują twoje dzieci lub pragnienie ich posiadania. Im bliżej kwiatom do twojego sześcianu, tym bliższa wasza relacja lub większa chęć posiadania dzieci.

Burza to stres i twój sposób radzenia sobie z sytuacjami stresowymi. Im straszniejsza i głośniejsza, tym większy w tobie lęk.


Lifestyle Psychologia

Pora do kina! Filmy, które warto zobaczyć w ten weekend

Redakcja
Redakcja
24 marca 2017
Fot. iStock / nyul
 

Wreszcie nadszedł ten wyczekiwany już od poniedziałku piątek. W sumie nie masz  jeszcze planów na weekend. Co prawda pojawiły się już oznaki wiosny, jednak nie masz za bardzo ochoty na aktywność na dworze. Koniecznie wybierz się do kina na jeden z najnowszych filmów. Umów się z przyjaciółką, chłopakiem bądź inną bliską ci osobą i ruszaj na premierę. Oferta jest naprawdę bogata i na pewno wybierzesz coś, przy czym się odprężysz i nabierzesz sił na nowy tydzień.

1. Piękna i Bestia

Większość z nas uwielbia romantyczne historie o miłości niosące nadzieję. Jeśli należysz do tej grupy, koniecznie musisz zobaczyć film „Piękna i Bestia” nakręcony na podstawie bajki o tym samym tytule, który był wymieniany wśród najbardziej pożądanych premier w tym roku. To wzruszająca opowieść, która przejawia zanikające wartości. Uświadamia, że drugą osobę możemy pokochać nie za to, jak wygląda, ale za to, co kryje w sercu. Wraz z przyjaciółką wyjdziecie zachwycone i pełne wiary w lepsze jutro. Jeśli wybierzesz się na film z dziećmi – nie tylko będziecie się dobrze bawić, lecz także możecie porozmawiać o wartościach, którymi warto kierować się w życiu.

Film trwa 129 minut i jest przeznaczony dla widzów w każdym wieku. Reż. Bill Condon.

2. Baba Jaga

„Zastukaj raz, by ją obudzić, dwa, by z martwych wstała…”, czyli horror dla osób, które mają mocne nerwy i lubią opowieści o czarownicach i nawiedzonych domach. Dorastająca nastoletnia Chloe wychowywała się w sierocińcu, jednak pod wpływem zdarzeń postanowiła udać się w okolicę, w której kiedyś mieszkała. Wraz z przyjacielem dociera do nawiedzonego domu, w którym zmierzy się z mitycznym demonem. Stawką w tej grze jest jej życie.

Film trwa 93 minuty i jest dozwolony dla osób powyżej 15 roku życia. Reż. Caradog W. James.

3. Life

Polecany miłośnikom thrillerów i science fiction. Opowiada historię sześcioosobowej ekipy kosmonautów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na chwilę przed ogłoszeniem światu przełomowego dla ludzkości odkrycia: pierwszego dowodu życia na Marsie. Prowadzone przez nich badania są bogate w konsekwencje. Okazuje się, odkryta forma życia jest bardziej inteligentna niż ktokolwiek przypuszczał.

Film trwa 104 minuty i jest dozwolony dla osób powyżej 15 roku życia. Reż. Daniel Espinosa.

4. Amok

Film został nakręcony na podstawie powieści o tym samym tytule, wydanej w 2003 roku przez Krystiana Balę.  Mężczyzna został oskarżony o zaplanowanie, zlecenie i kierowanie zabójstwem Dariusza J., który miał być kochankiem jego żony. Jego historia dała początek najgłośniejszemu procesowi poszlakowemu w Polsce, o którym pisały media na całym świecie.

Film trwa 107 minut i jest dozwolony dla osób powyżej 15 roku życia. Reż. Kasia Adamik.

5. Zając Max ratuje Wielkanoc

Film animowany idealny dla całej rodziny. Przedstawia zabawną historię Zająca Maxa, którego samolot rozbija się w Wielkanocnej Krainie, gdzie ukryto Złotą Pisankę – przedmiot dający zajączkom magiczną moc. Postać dążącego do sławy zwierzaka, na pewno skradnie wasze serca i umili wam weekend.

Film trwa 76 minut i jest dozwolony dla widzów w każdym wieku. Reż. Ute von Münchow-Pohl.

6. Gold

Propozycja szczególnie dla fanek boskiego Matthew McConaughey, który wciela się w postać biznesmena rezygnującego z luksusów i udającego się na poszukiwania skarbów do indonezyjskiej dżungli. Czy jego misja przyniesie skutek i marzący o wielkiej karierze mężczyzna stanie się gwiazdą Wall Street? Zobacz, jak Matthew poradzi sobie w świecie chciwości, fałszu i obłudy w doskonałym thrillerze.

Film trwa 117 minut i jest dozwolony dla widzów od 15 roku życia. Reż. Stephen Gaghan.

7. Power Rangers

Pamiętasz hitowy serial z lat 90-tych? Grupa wojowników powraca w wielkim widowisku, który wniósł się na wyżyny wyobraźni i realizacji. Historia piątki przyjaciół to opowieść o pokonywaniu swoich słabości i lęków oraz o walce o przyszłość świata. Fani serialu będą zachwyceni, a nowi widzowie polubią bohaterów równie mocno.

Film trwa 124 minuty i jest dozwolony dla widzów od 10 roku życia. Reż. Dean Israelite.

Oczywiście oprócz nowości możesz wybrać się także na dobre filmy, które już są w kinie od kilku tygodni Polecamy np. polską komedię „Porady na zdrady”, na który warto się wybrać w babskim towarzystwie. Dobra zabawa gwarantowana.


Źródło: multikino.pl, filmweb.pl

 


Lifestyle Psychologia

Wypadające włosy, wahania wagi i nastroju? Poznaj nieoczywiste objawy chorób tarczycy

Redakcja
Redakcja
24 marca 2017
Fot. iStock

Choroby tarczycy towarzyszą wielu z nas, często długo nierozpoznane. Czasem dokucza uczucie napięcia, ucisku w szyi, problemy z wahaniami wagi, spadek nastroju, a niekiedy wręcz depresja. Początkowo trudno powiązać gorsze samopoczucie, a także zmieniony wygląd z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy. 

Tarczyca — mały gruczoł, który może sprawić wielkie kłopoty

Ten niepozorny gruczoł przypominający kształtem motyla, umiejscowiony nad tchawicą, pełni w organizmie ważną rolę. Odpowiada za wytwarzanie i uwalnianie dwóch hormonów: trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4) regulujących funkcję większości tkanek organizmu, wpływających na metabolizm organizmu oraz termogenezę (produkcję ciepła).

Tarczycę kontroluje przysadka mózgowa, która uwalnia hormon tyreotropowy (TSH) pobudzający ją do produkcji hormonów: T3 i T4. Odpowiednie współdziałanie tarczycy i przysadki sprawia, że ilość hormonów w organizmie jest zawsze na odpowiednim poziomie. Gorzej, gdy w ich współpracy coś zawodzi. Pojawiają się zaburzenia funkcjonowania tarczycy – niedoczynność, nadczynność, choroby autoimmunologiczne. Tarczyca sama z siebie nie boli i w zależności od tego, co jej dolega, może dawać zupełnie różne objawy.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tego gruczołu występuje, gdy produkuje on za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Dotyka ona około 5% dorosłych kobiet i ok. 1% mężczyzn, a częstość jej występowania wzrasta z wiekiem, choć mogą chorować z jej powodu także dzieci.

Najczęstszymi przyczynami niedoczynności tarczycy są:

 • choroba Hashimoto (przewlekłe autoimmunologiczne (limfocytowe) zapalenie tarczycy). Jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, wywołaną przez własne przeciwciała, przez lata bezboleśnie niszczy tarczycę.
 • stan po operacyjnym usunięciu tarczycy. Stopień niedoczynności tarczycy w przypadku usunięcia części tarczycy zależy od zakresu operacji.
 • stan po leczeniu jodem promieniotwórczym, przeprowadzonym z różnych powodów (np. choroba Gravesa i Basedowa).

Główne objawy niedoczynności:

 • uczucie ciągłego zimna
 • zmęczenie/ senność
 • depresja
 • zaburzenia pamięci
 • przyrost masy ciała
 • rzadsze oddawanie stolca / zaparcia
 • spowolnienie czynności serca, nadciśnienie tętnicze
 • sucha łuszcząca się blada skóra, suche włosy
 • zaburzenia miesiączkowania, niepłodność.

Niedoczynność tarczycy można stwierdzić na podstawie badań hormonalnych. Jeżeli we wstępnym badaniu oceniającym czynność tarczycy (stężenie TSH we krwi), uzyskany wynik będzie powyżej górnej granicy normy, konieczny jest pomiar stężenia tyroksyny (FT4). W przypadku choroby Hashimoto pomocne jest wykonanie USG tarczycy oraz oznaczenie stężeń przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy.

Niedoczynność tarczycy leczy się, przyjmując regularnie brakujące hormony tarczycy, co normalizuje stężenie TSH.

Nadczynność tarczycy

Ta choroba dotyczy ok. 1–2% dorosłych w Polsce, głównie kobiet w wieku 20–40 lat.

Najczęściej powodują ją:

 • choroba Gravesa i Basedowa, o podłożu autoimmunologicznym, w której własne przeciwciała pobudzają tarczycę do produkcji hormonów,
 • guzki tarczycy.

Główne objawy nadczynności:

 • uczucie gorąca
 • wzmożona potliwość
 • nerwowość, niepokój, rozdrażnienie
 • drżenie rąk
 • chudnięcie, pomimo zwiększonego apetytu
 • częstsze oddawanie stolca / biegunka
 • przyśpieszenie czynności serca, uczucie kołatania serca
 • osłabienie siły mięśniowej
 • wypadanie włosów
 • objawy oczne – wytrzeszcz, podwójne widzenie, obrzęk i zaczerwienienie powiek lub spojówek (typowe dla choroby Gravesa i Basedowa)
 • zaburzenia miesiączkowania, niepłodność.

Nadczynność tarczycy można stwierdzić na podstawie badania hormonalnego, oceniającego czynność tarczycy (stężenie TSH we krwi). Jeżeli uzyskany wynik będzie nieprawidłowy, konieczny jest pomiar stężenia wolnych hormonów tarczycy (FT4 i/lub FT3). Aby określić przyczynę nadczynności, należy wykonać następujące badania: USG tarczycy, przeciwciała przeciwtarczycowe w surowicy, a zwłaszcza anty-TSHR, biopsjęa aspiracyjna cienkoigłowa (BACC) tarczycy w przypadku guzków, scyntygrafię tarczycy.

Rodzaj leczenia nadczynności tarczycy zależy od jej przyczyny, stopnia nasilenia, wieku pacjenta, współistniejących chorób.

Warto wesprzeć pracę tarczycy

Aby wspomóc tarczycę, należy zwrócić uwagę na codzienny jadłospis, aby zapobiegać niedoborowi jodu, żelaza, selenu i cynku, który zaburza jej prawidłowe funkcjonowanie.

W tych produktach warto szukać:

 • jodu — dorsz, mintaj, halibut, płastuga, tuńczyk i makrela, oraz małże i ostrygi,
 • żelaza — mięso oraz podroby mięsne, ryby, żółtko jaja kurzego, otręby i zarodki pszenne, pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa (boćwina, bób, burak, groszek zielony, koper ogrodowy, pietruszka liście i korzeń, szczaw i szpinak), owoce (porzeczki czarne, białe i czerwone, poziomki, maliny, awokado, owoce suszone, nasiona lnu, pestki dyni, nasiona roślin strączkowych),
 • selenu —  orzechy brazylijskie, makrela, halibut, dorsz, śledź, nasiona roślin strączkowych, indyk, wołowina, grzyby.
 • cynku — mięso, jaja, nasiona słonecznika, nasiona lnu, nasiona dyni, fasola, ciecierzyca, kiełki i otręby pszenne, czosnek, cebula, grzyby i ostrygi.

Nie mamy wpływu na wystąpienie chorób autoimmunologicznych tarczycy, więc najlepiej jest okresowo kontrolować stężenie TSH, by nie dać się zaskoczyć chorobie.


źródło: www.mp.pldieta.mp.plwww.mp.plwww.endokrynologia.net


Zobacz także

10 rzeczy, które natychmiast powinno się usunąć z Facebooka

Przepis na miłość, czyli historia Emilii, Gilles’a i ich niezwykłej francuskiej knajpki na warszawskiej Saskiej Kępie

Wielki balon oczekiwań