Lifestyle

Jest tylko jedno pytanie, które chciałby ci zadać przyszły TY. Czy potrafisz na nie odpowiedzieć?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
1 kwietnia 2018
1 z 1

Najważniejsze pytanie

Photo by Bryan Minear on Unsplash

Czy to, co robię dzisiaj, przybliża mnie do tego, gdzie chcę być jutro?

Ja już odpowiedziałam sama sobie. A ty?

PoprzedniNastępny
Lifestyle

Odmień swoje życie. 5 rzeczy, które ludzie sukcesu robią w weekend

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
1 kwietnia 2018
1 z 1

Odmień swoje życie. 5 rzeczy, które ludzie sukcesu robią w weekend

Bawią się z dziećmi

Dzisiejsza młodzież też spędza całe dnie w wirtualnym świecie. Może i mają styczność z rówieśnikami w szkole, ale brakuje im twojej obecności. Wszyscy wiemy, że w tygodniu może brakować czasu, dlatego weekend jest idealną okazją, by zrobić coś wspólnie. I niech to nie będzie gra na konsoli!

Odpuszczają sprzątanie

Wow, jak to możliwe? Przecież właśnie od tego jest sobota, prawda? No właśnie nie. Ludzie, którzy potrafią panować nad swoim czasem i obowiązkami, rozkładają prace domowe na dni pracujące. Lepiej zrobić mniej, ale każdego dnia niż później stracić pół weekendu na szorowanie, czyszczenie, pranie i odkurzanie. Wolne dni mają być też wolne od prac domowych!

Cieszą się niedzielą

Poniedziałek jest w poniedziałek. On nie zaczyna się już w niedzielę. Wiele osób tego dnia jednak ma ponure myśli, stresuje się nadchodzącym weekendem, zadaniami do wykonania, spotkaniami do odhaczenia. To duży błąd. Zacznij cieszyć się niedzielą i wykorzystaj ten dzień aż do późnym godzin nocnych.

Tak, ja też sądziłam, że będzie gorzej… A to całkiem proste, prawda?

Źródło: Power of positivity

PoprzedniNastępny
Lifestyle

Najbardziej toksyczny wzorzec zależności w relacji. To wtedy twój związek ma kłopoty

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
1 kwietnia 2018
Fot. iStock/nd3000

Możemy rozpisywać się o psychopatach, narcyzach, relacjach z partnerami, które nas wyniszczają, szkodzą nam i działają jak powolnie zabijająca nas trucizna. 

Okazuje się jednak, że najbardziej toksyczny wzorcem w naszym związku jest cisza… Znacie to? Te ciche dni, kiedy druga strona was lekceważy, nie odzywa się, nie reaguje na wasze próby zażegnania konfliktu, ale także na prośby i oczekiwania? Takie traktowanie jest jednym z najbardziej klasycznych toksycznych zachowań. Część psychologów nazywa o „wycofaniem” – kiedy jeden z partnerów krytykuje, skarży się prosi, a drugi wycofuje się i nie reaguje, nie odzywa się.

Profesor Paul Schrodt, pierwszy autor badania, powiedział: „Jest to najczęstszy wzorzec konfliktu w małżeństwie czy w związku w ogóle, który wyrządza ogromne szkody”

Naukowcy przeanalizowali 74 badania, w których udział wzięło ponad 14 000 osób. Wykazano, że pary, w których wzorzec toksycznego zachowania polegający na wycofywaniu się był obecny, były najmniej szczęśliwe w swoich związkach, brakowało w nich intymności i komunikacji, za to pojawiał się niepokój i agresja, a także problemy natury psychosomatycznej.

Partnerzy, którzy powielają ten wzorzec nie potrafią się z niego wydostać. Dzieje się tak, ponieważ blokują się widząc całą winę i przyczynę konfliktu w drugiej osobie. Nie da się na co dzień tak funkcjonować, choć przyznacie, że znacie co najmniej jedną parę, która właśnie ten schemat zachowania stosuje.

Najważniejsze, to usiąść i zacząć rozmawiać, jeśli wam na partnerze zależy. Wytłumaczyć, jak bardzo jest to krzywdzące i jak podkopuje fundamenty waszego związku. Tylko tak można spróbować wyjść z błędnego koła toksycznej ciszy.


 

źródło: spring.org.uk

 


Zobacz także

13 rzeczy, które łączą silne kobiety

Masz w sobie moc. Siła odwagi. Przejmij ster swojego życia. Zapraszamy na konferencję!

10 rzeczy, których nie wolno mówić ofiarom przemocy domowej

Nigdy nie mów, że sama się prosiłam, że to moja wina. Nie wiesz, jak wygląda życie ofiary przemocy

Pięć subiektywnie wybranych najlepszych oskarowych przebojów. Co byście dodali?