Lifestyle

Jest tylko jedno pytanie, które chciałaby ci zadać przyszła TY. Czy potrafisz na nie odpowiedzieć?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
1 kwietnia 2018
1 z 1

Najważniejsze pytanie

Photo by Bryan Minear on Unsplash

Czy to, co robię dzisiaj, przybliża mnie do tego, gdzie chcę być jutro?

Ja już odpowiedziałam sama sobie. A ty?

PoprzedniNastępny
Lifestyle

Odmień swoje życie. 5 rzeczy, które ludzie sukcesu robią w weekend

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
1 kwietnia 2018
1 z 1

Odmień swoje życie. 5 rzeczy, które ludzie sukcesu robią w weekend

Bawią się z dziećmi

Dzisiejsza młodzież też spędza całe dnie w wirtualnym świecie. Może i mają styczność z rówieśnikami w szkole, ale brakuje im twojej obecności. Wszyscy wiemy, że w tygodniu może brakować czasu, dlatego weekend jest idealną okazją, by zrobić coś wspólnie. I niech to nie będzie gra na konsoli!

Odpuszczają sprzątanie

Wow, jak to możliwe? Przecież właśnie od tego jest sobota, prawda? No właśnie nie. Ludzie, którzy potrafią panować nad swoim czasem i obowiązkami, rozkładają prace domowe na dni pracujące. Lepiej zrobić mniej, ale każdego dnia niż później stracić pół weekendu na szorowanie, czyszczenie, pranie i odkurzanie. Wolne dni mają być też wolne od prac domowych!

Cieszą się niedzielą

Poniedziałek jest w poniedziałek. On nie zaczyna się już w niedzielę. Wiele osób tego dnia jednak ma ponure myśli, stresuje się nadchodzącym weekendem, zadaniami do wykonania, spotkaniami do odhaczenia. To duży błąd. Zacznij cieszyć się niedzielą i wykorzystaj ten dzień aż do późnym godzin nocnych.

Tak, ja też sądziłam, że będzie gorzej… A to całkiem proste, prawda?

Źródło: Power of positivity

PoprzedniNastępny
Lifestyle

Najbardziej toksyczny wzorzec zależności w relacji. To wtedy twój związek ma kłopoty

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
1 kwietnia 2018
Fot. iStock/nd3000

Możemy rozpisywać się o psychopatach, narcyzach, relacjach z partnerami, które nas wyniszczają, szkodzą nam i działają jak powolnie zabijająca nas trucizna. 

Okazuje się jednak, że najbardziej toksyczny wzorcem w naszym związku jest cisza… Znacie to? Te ciche dni, kiedy druga strona was lekceważy, nie odzywa się, nie reaguje na wasze próby zażegnania konfliktu, ale także na prośby i oczekiwania? Takie traktowanie jest jednym z najbardziej klasycznych toksycznych zachowań. Część psychologów nazywa o „wycofaniem” – kiedy jeden z partnerów krytykuje, skarży się prosi, a drugi wycofuje się i nie reaguje, nie odzywa się.

Profesor Paul Schrodt, pierwszy autor badania, powiedział: „Jest to najczęstszy wzorzec konfliktu w małżeństwie czy w związku w ogóle, który wyrządza ogromne szkody”

Naukowcy przeanalizowali 74 badania, w których udział wzięło ponad 14 000 osób. Wykazano, że pary, w których wzorzec toksycznego zachowania polegający na wycofywaniu się był obecny, były najmniej szczęśliwe w swoich związkach, brakowało w nich intymności i komunikacji, za to pojawiał się niepokój i agresja, a także problemy natury psychosomatycznej.

Partnerzy, którzy powielają ten wzorzec nie potrafią się z niego wydostać. Dzieje się tak, ponieważ blokują się widząc całą winę i przyczynę konfliktu w drugiej osobie. Nie da się na co dzień tak funkcjonować, choć przyznacie, że znacie co najmniej jedną parę, która właśnie ten schemat zachowania stosuje.

Najważniejsze, to usiąść i zacząć rozmawiać, jeśli wam na partnerze zależy. Wytłumaczyć, jak bardzo jest to krzywdzące i jak podkopuje fundamenty waszego związku. Tylko tak można spróbować wyjść z błędnego koła toksycznej ciszy.


 

źródło: spring.org.uk

 


Zobacz także

Im wyższy facet, tym więcej szczęścia?

Konkurs "Postaw świat na głowie"

Regulamin konkursu „Postaw świat na głowie”

27-letnie małżeństwo Gatesów przeszło do historii. Melinda zachowała nazwisko byłego męża