Jak zachęcić dzieci do zdobywania wiedzy? Od lat wiadomo, że najmłodsi najszybciej uczą się poprzez zabawę. I nie chodzi tu tylko o podstawy liczenia czy poznawanie kolorów. Taki sposób nauki to także doskonała metoda na zaszczepienie u młodych ludzi pasji do poznawania świata, na przykład wszechobecnej biologii czy chemii. Tą ideą kierowała się Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA, która w tym roku zorganizowała pilotażową edycję programu społecznego „Koloratorium”. Dzięki akcji, w trzech szkołach na Podkarpaciu powstały nowoczesne mini laboratoria. Już wkrótce ruszą zapisy do drugiej, tym razem ogólnopolskiej odsłony projektu.
W niewielkiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Kosienicach ten rok szkolny zaczął się wyjątkowo. Stara pracownia biologiczno-chemiczna została zmieniona w nowoczesne mini laboratorium, w którym najmłodsi będą mogli poznawać nauki przyrodnicze nie tylko z książek. Placówka otrzymała pełne wyposażenie sali, m.in. sprzęt potrzebny do przeprowadzania eksperymentów chemicznych, nowoczesne pomoce naukowe, tablicę multimedialną i rzutnik. Do tego pracownia została całkowicie odnowiona i zyskała zupełnie nowe barwy. Wszystko to za sprawą uczestnictwa w programie Śnieżki „Koloratorium”.
Odkrywać, badać i zmieniać świat
Pilotażowa edycja akcji „Koloratorium” zrealizowana została na Podkarpaciu. Brały w niej udział szkoły z miejscowości, w których mieszka nie więcej niż 20 tys. mieszkańców. Uczniowie, przy wsparciu nauczycieli, realizowali specjalnie przygotowane zadania, za które otrzymywali punkty. Jako ostatnie pojawiło się zadanie główne – przedstawienie w formie krótkiego filmu pracowni chemicznej, która powinna inspirować i motywować do działania. W ten sposób, z grona 13 finalistów wyłoniono 3 zwycięskie szkoły, w których pracownie biologiczno-chemiczne zamieniły się w nowoczesne mini laboratoria wraz z wyposażeniem. – Zupełnie inaczej jest, kiedy widzimy coś na własne oczy, a nie tylko oglądamy w podręcznikach. A nauka przez doświadczenia, które teraz będziemy mogli stale przeprowadzać w nowej pracowni, jest zwyczajnie… łatwa – mówi Weronika, uczennica VIII klasy kosienickiej szkoły.
Dzięki nowemu wyposażeniu, lekcje biologii czy chemii w tych szkołach nie będą już takie same. Sprzęt do eksperymentów chemicznych pozwoli dzieciom na własnoręczne badanie właściwości różnych odczynników. Trójwymiarowe modele ludzkiego ciała pomogą im zaś w zgłębieniu podstaw medycyny. Właśnie taki był cel akcji FFiL Śnieżka – aby jak najwcześniej zaszczepić w dzieciach miłość do nauki i chęć do odkrywania piękna, jakiego może ona dostarczyć.
Inspirujące eksperymenty
„Koloratorium” to jednak nie tylko program skierowany do dzieci. Nauczyciele w nowoczesnych salach, przy wykorzystaniu ciekawych pomocy naukowych o wysokiej wartości merytorycznej, mają dużo większe możliwości zaciekawienia dzieci swoją dziedziną wiedzy. Dodatkowo Śnieżka zadbała także o przygotowanie specjalnych materiałów dedykowanych pedagogom. Na stronie www.koloratorium.pl mogą oni pobrać konspekty przykładowych lekcji z ciekawymi eksperymentami dla uczniów. Takie zajęcia pomogą zainspirować najmłodszych do nauki poprzez zabawę. O jakość materiałów zadbała dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, pracownik naukowy Katedry Biotechnologii Środowiskowej Politechniki Śląskiej, współgospodarz programu „Wynalazcy przyszłości” w Canal+ Discovery.
– W mini laboratoriach dzieci mają możliwość praktycznego przeprowadzania eksperymentów. Jest świetnie wyposażona sala z rzutnikiem i tablicą multimedialną. To rozwiązania potrzebne uczniom żyjącym w zupełnie innym świecie niż jeszcze 25 lat temu. Oni myślą obrazami i muszą dużo rzeczy wykonywać samodzielnie. Zresztą, tak było zawsze – praktyczna nauka poprzez samodzielne doświadczenie pomaga wiele zrozumieć – tłumaczy dr hab. Ziembińska-Buczyńska.
Chemia wokół nas
W ramach „Koloratorium” Śnieżka pokazuje ponadto, że zarówno chemia, jak i biologia są obecne w każdym, nawet najdrobniejszym elemencie codziennego życia. – Program oparliśmy o przekonanie, że nauka tych przedmiotów może być fantastyczną formą poznawania świata i drogą do rozwijania pasji. Chcemy zapewniać młodym ludziom jak najlepsze warunki do tego, aby mogli swobodnie i z przyjemnością poszerzać swoją wiedzę w dziedzinach szczególnie bliskich naszej branży – mówi Aleksandra Małozięć, Manager ds. Komunikacji Korporacyjnej w FFiL Śnieżka SA.
Produkty tej marki od lat są przygotowywane w oparciu o specjalistyczną wiedzę chemiczną – to właśnie doświadczenie w tworzeniu nowoczesnych farb i innych wyrobów chemii budowlanej doprowadziło do stworzenia projektu pomagającego inspirować najmłodszych.
Już w listopadzie rusza kolejna, tym razem ogólnopolska, edycja „Koloratorium”. Które szkoły tym razem sięgną po laur zwycięzców i zainspirują swych uczniów do zdobywania wiedzy, eksperymentowania i poznawania świata?
Zapraszamy do śledzenia aktualności na temat programu: www.koloratorium.pl
Artykuł powstał we współpracy z marką Śnieżka