Zdrowie

Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzimy 4. lutego. Zwracaj uwagę na objawy!

Redakcja
Redakcja
2 lutego 2019
Światowy Dzień Walki z Rakiem 2019
Operacja NanoKnife z dr n. med. Ryszardem Wierzbickim – Światowy Dzień Walki z Rakiem
 

Nowotwory są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci ludzi na całym świecie. Na raka umiera ponad 8 mln osób rocznie. W Polsce choruje ponad 160 tys. osób, choroba zabija aż 100 tys. Specjaliści nieustannie poszukują nowych metod działania w tej trudnej i skomplikowanej chorobie.

Światowy Dzień  Walki z Rakiem

Mówi się: „rak nie wybiera“. Na nowotwór złośliwy umierają nie tylko zwykli ludzie, ale też gwiazdy i osoby znane. Polaków najczęściej atakuje rak płuca. Na tę chorobę narażeni są głównie palacze, ale także osoby żyjące w miastach, gdzie powietrze jest mocno zanieczyszczone. Zdecydowanie częściej rozpoznaje się go u mężczyzn – stanowi on około 21 proc. wszystkich zdiagnozowanych nowotworów. U kobiet odsetek ten to ok. 10 proc. Jednocześnie rak płuca jest przyczyną około 1/6 wszystkich zgonów z powodu nowotworów w Polsce. Drugim najczęstszym nowotworem dręczącym Polaków jest rak jelita grubego. Rozróżniając płci – wśród mężczyzn największe żniwo zbiera rak prostaty i pęcherza moczowego, wśród kobiet – rak piersi i jajnika.

Zwracaj uwagę na objawy!

Specjaliści szacują, że gdyby pacjenci uważniej słuchali swojego ciała i sygnałów, jakie im daje, więcej nowotworów byłoby diagnozowanych szybciej, a dzięki temu byłyby łatwiejsze do wyleczenia.

– Niektóre objawy są niespecyficzne, co utrudnia wczesne postawienie diagnozy. Takim przykładem jest nowotwór trzustki, który we wczesnym okresie rozwija się podstępnie i praktycznie bezobjawowo. – tłumaczy chirurg-onkolog dr n. med. Ryszard Wierzbicki ze szpitala Żagiel Med w Lublinie. – Jednak wiele objawów, choćby np. najpopularniejszego wśród Polaków raka płuc są dość charakterystyczne: przewlekły, uporczywy kaszel, częste stany zapalne dróg oddechowych, płyn w jamach opłucnej, chrypka, a także odpluwanie plwociny podbarwionej krwią.

Grunt to więc obserwacja i szybka wizyta u specjalisty.

Na jakie objawy warto zwracać uwagę? Oto niektóre z nich:

– rak szyjki macicy – upławy podbarwione krwią, bóle podbrzusza i dolnego odcinka pleców, ból przy oddawaniu moczu

– rak prostaty/pęcherza moczowego – bóle w miednicy, częste oddawanie moczu, słaby, przerywany strumień moczu, krwiomocz, ból

– rak jelita grubego – ból brzucha, krew w stolcu, krwawienia z odbytu, utrata wagi

– rak mózgu – silne bóle głowy, zawroty głowy, problem z mową

– rak piersi – wyczuwalny, bolący lub całkowicie bezbolesny guzek, zmiany kształtu i barwy brodawki, wydzielina z brodawki

– rak żołądka – wymioty, krwawienia, czarne stolce, spadek wagi

– rak trzustki – ból brzucha, nie ustępujący po środkach przeciwbólowych, nudności, brak apetytu, utrata masy ciała, żółtaczka.  Bardzo podstępny, objawy są niespecyficzne

– rak jajnika – dyskomfort w podbrzuszu, nieprawidłowe krwawienia, powiększenie brzucha

– rak skóry (czerniak) – zmiany kształtu, barwy, powiększenie lub krwawienie ze znamion

– chłoniak – powiększenie węzłów chłonnych, gorączka, anemia, spadek wagi,

– białaczka – anemia, osłabienie, infekcje, spadek wagi

Ważne są oczywiście badania profilaktyczne – samobadanie piersi i jąder, oglądanie znamion, test kału na krew utajoną, kolonoskopia, cytologia, prześwietlenie płuc, tomografia płuc, usg piersi, prostaty, tarczycy, czy też jamy brzusznej, regularne badania ginekologiczne. Dobrym wyznacznikiem stanu zdrowia jest też podstawowa morfologia krwi z OB.

Elektryczny nóż: precyzyjnie i bezpiecznie

Jeszcze do niedawna lekarze przegrywali większość walk o życie, z nowotworem. Zwłaszcza tych, gdzie nowotwór był umiejscowiony w trudnych do operowania obszarach. Jedną z najnowocześniejszych metod walki z rakiem, który nie może być usunięty przy użyciu metod klasycznych jest elektryczny nano-nóż, czyli NanoKnife. To niewątpliwie największa szansa na leczenie przypadków nowotworów, które uznawane są za nieoperacyjne.

Nanoknife stosuje się w leczeniu bardzo trudnych nowotworów, np. prostaty, wątroby, nerek, trzustki i wznów nowotworów w obrębie węzłów chłonnych i miejscowych, po leczeniu operacyjnym raka jelita grubego, raka żołądka czy raka dróg żółciowych.

– Jest niezastąpiony wszędzie tam, gdzie rak usadowił się w trudnych do leczenia miejscach. Warto pamiętać, że podczas tego typu operacji naczynia krwionośne i nerwy pacjenta nie ulegają jakiemukolwiek uszkodzeniu. – tłumaczy dr n. med. Ryszard Wierzbicki.

NanoKnife (IRA – nieodwracalna elektroporacja), to nowoczesne urządzenie, które metodą małoinwazyjną niszczy komórki nowotworowe za pomocą prądu o wysokim napięciu.

Przy użyciu Nano Knife mamy na swoim koncie pionierskie operacje raka trzustki, raka trzustki z przerzutami do wątroby oraz zmian nowotworowych w wątrobie. Po elektryczny nóż sięgamy coraz częściej. – mówi dr n. med. Ryszard Wierzbicki. – dzięki niemu u pacjentów nie ma znacznej progresji choroby, możliwe są także powtórne operacje.

Lublin jednym z nielicznych ośrodków stosujących Nano-Knife

Właśnie za pomocą tej metody zespół lekarzy ze Szpitala Żagiel Med w Lublinie przeprowadza skomplikowane operacje trzustki.  Operacja polega na wprowadzeniu w obręb guza nowotworowego elektrod, które w mikrosekundowych odstępach czasu emitują precyzyjnie nakierowane na komórki rakowe impulsy elektryczne o bardzo wysokim napięciu (do 3000V).

Prowadzi to do zniszczenia błon komórek rakowych, przy czym sąsiadujące z nimi komórki i tkanki innych narządów są całkowicie bezpieczne. Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i nie obciąża pacjenta, który już po kilku dniach może opuścić oddział chirurgiczny. – mówi dr Wierzbicki. – Użycie procedury IRA, czyli nieodwracalnej elektroporacji  jest stosunkowo nową, nietermiczną metodą ablacji zaprojektowaną na potrzeby precyzyjnego i efektywnego niszczenia komórek nowotworowych. W połączeniu z późniejszą chemioterapią zwiększa szansę na przedłużenie życia u chorych na tzw. nieuleczalne nowotwory.

Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Okres gojenia i powrót pacjenta do dobrego stanu jest bardzo krótki. W przeciwieństwie do tradycyjnej radioterapii zabiegi przy użyciu Nano Knife można powtarzać. Kolejną zaletą jest brak oddziaływania termicznego na leczone tkanki, co zmniejsza ryzyko niepożądanych uszkodzeń. Nano-knife ma coraz szersze zastosowanie, a pacjentów przybywa z roku na rok.  Niestety, na razie zabiegi z użyciem Nano knife nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Światowy Dzień Walki z Rakiem

dr Ryszard Wierzbicki szpital Żagiel Med w Lublinie


Artykuł powstał we współpracy ze szpitalem Żagiel Med


Zdrowie

Przyjaźń damsko-męska? Jest co najmniej 5 zalet takiej relacji

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 lutego 2019
Przyjaźń damsko-męska? Jest co najmniej 5 zalet takiej relacji
Fot. iStock/nd3000 – Przyjaźń damsko-męska? Jest co najmniej 5 zalet takiej relacji
 

Życie bez przyjaciół byłoby smutniejsze. Bliscy nam ludzie, osoby, za które skoczylibyśmy w ogień, dają poczucie bezpieczeństwa, przynależności i pewnej stałej w życiu. Posiadanie przyjaciół jest fantastyczne, bo nigdy nie zostajemy z naszymi smutkami czy radościami sami. A móc dzielić się z kimś codziennością, jest niezwykle ważne.

Mówiąc o przyjaźni, zazwyczaj kojarzymy dziewczyny powierzające sobie sekrety lub facetów kibicujących jednej drużynie. Przyjaźń przekładamy na osoby tej samej płci, bo wydaje się, że w takim układzie łatwiej jest się dogadać i zrozumieć. Nadal funkcjonuje przekonanie, że nikt jednej kobiety nie zrozumie lepiej, niż druga kobieta. Przyjaźnie mieszane, na linii facet-kobieta nabierają podtekstu układu, nad którym wisi ryzyko zakochania się jednej ze stron. Tymczasem bliska relacja pomiędzy osobami innej płci, potrafi trwać tak samo niezachwianie, jak standardowe przyjaźnie między kobietami lub w męskim gronie.

5 zalet posiadania przyjaciela odmiennej płci

1. Odmienny sposób patrzenia na te same rzeczy

Przyjaźń damsko-męska może powodować zmianę spojrzenia na sprawy, które dotyczące były oczywiste. Facet może zaoferować ci inny punkt widzenia na różne sytuacje życiowe, których nie uwydatni przyjaźń z osobą tej samej płci. To daje bardziej zróżnicowany i interesujący obraz wielu rzeczy.

2. Zaskakująco spędzisz wspólny czas

Nikt nie twierdzi, że przyjaźń między kobietami musi się zawężać do oglądania łzawych filmów wieczorami lub zakupów. Jednak z reguły mężczyźni mają pasje inne, niż kobiety, co może przynieść nowy sposób spędzania wolnego czasu. Kobiety przyjaźniące się z facetami zapewne chętniej dadzą namówić się na mecz hokejowy czy wieczór w szalonym miejscu, gdy przyjaciel je do tego zaprosi.

3. Nie ma obawy zazdrości o partnera

Tam, gdzie nie ma między przyjaciółmi podtekstów seksualnych, nie ma też ryzyka zazdrości o partnera. Szczególnie gdy mężczyzna, jak i kobieta mają swoich partnerów, ich przyjaźń pozostaje czystym i niezawodnym układem. Brak zazdrości daje swobodę i poczucie bezpieczeństwa.

4. Można liczyć na absolutną uczciwość

Faceci są zazwyczaj prostolinijni i mniej kombinują, w porównaniu do kobiet. Facet-przyjaciel szczerze powie, co myśli, dbając o interes przyjaciółki. To dotyczy zarówno nowej sukienki, fryzury, umiejętności kulinarnych, jak i faceta, który akurat się przy kobiecie kręci.

5. Zrozumiesz odmienność

Nie bez przyczyny utarło się powiedzenie, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus. Przyjaźniąc się z kimś odmiennej płci dostajesz szansę poznać dobrze jego świat i zrozumieć postępowanie innych. Takie doświadczenie, obserwacja innej osoby wzbogaca o cenną wiedzę.


źródło:  themindsjournal.com 


Zdrowie

Przestań o niego zabiegać, zrozum: musisz odejść. On to niepewność, niepokój i klęska twojej miłości do siebie samej

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 lutego 2019
Fot. iStock / IBushuev

Nigdy nie myślałam, że będę musiała ci to powiedzieć, że nadejdzie moment „bez odwrotu”.  Zawsze byłaś silna, dzielna, zawsze biegłaś do przodu z podniesionym czołem. Podziwiałam Cię, podziwiałam Twoją odwagę, ślepą wiarę w to, że cokolwiek życie przyniesie, poradzisz sobie. Zazdrościłam Ci, chciałam być taka jak Ty. Dziś mija siedem lat, odkąd jesteś z nim. Po twoim optymizmie, radości życia nie ma już śladu. On niszczy Cię w najgorszy możliwy sposób. Zabił w Tobie to, co najpiękniejsze. Nie wiem jakimi słowami przekonać Cię, że musisz odejść.

Zmieniłaś się, bardzo. W Twoich oczach nie ma już radości, nie ma przekornego błysku. Twój głos przez telefon jest taki… matowy. Kiedyś brzmiał inaczej. Kiedyś… przed NIM.

Zakochiwałaś się już wcześniej, miałaś nawet jedną „poważną” miłość. Odeszłaś, bo jak mówiłaś „nie mogliście się nawet pokłócić”. Ten spokój, ta pewność, że on cię kocha, to było dla ciebie za mało. Chciałaś „czegoś więcej”. Wybrałaś związek z facetem, który „kocham cię” mówi ostateczności i traktuje te słowa jak wabik, jak smycz, na której cię trzyma, wydzielając Ci jakieś ochłapy uczucia. Przystojny, zaradny. Nie zastanowiło cię, że nie ma jakiś bliższych przyjaciół. Właściwie nikogo bliskiego prócz zakochanej i wpatrzonej w niego Ciebie.

Wybrałaś więc ten ciągły niepokój i niepewność. Na nudę nie możesz narzekać. Nie wiesz, co tak naprawdę on do Ciebie czuje, dlaczego z tobą jest. Bo przecież codziennie daje ci do zrozumienia, że jesteś kimś gorszym.

Co takiego robi? Niby nic. Bo co właściwie można mu zarzucić? Te kilka raniących słów, wypowiadanych wobec Ciebie, w obecności wszystkich? Tych, po których gaśniesz w oczach, kulisz się w sobie, wstydzisz, chcesz zapaść się pod ziemię? A najgorsze, że w nie wierzysz. I jeszcze w to, że on to robi dla Ciebie.

Wrócicie przecież do domu, weźmie cię za nadgarstki, zaproponuje kieliszek wina, pójdziecie do łóżka i przez chwilę będziesz dla niego najważniejsza. Kupisz to. Chwilą czułości zmaże swoje winy. Przynajmniej z zewnątrz. Bo w środku blizny są coraz głębsze.

Wiesz, że kieliszków wina jest w twoim życiu coraz więcej? Zauważyłam to. Inni nasi przyjaciele również. I Twoje trzęsące się dłonie, którymi nalewasz herbatę, wiedząc dobrze, że on śledzi każdy twój ruch. Żeby tylko nie nazwał cię „swoją małą niezdarą

Niby nic. Ale powtarzane do bólu, w każdej ważnej sytuacji, w obecności jego rodziców, Twoich przyjaciół sprawiają, że powoli znikasz. Nie wiesz już kim jesteś, jaka jesteś. Czy rzeczywiście taka beznadziejna, czy taka słaba, niezdarna, niezdolna? Sukces zawodowy? Jego zdaniem osiągnęłaś go przez przypadek, przy sprzyjającym splocie okoliczności. A poza tym, przecież można było o wiele więcej, o wiele lepiej… Gdybyś nie była taka leniwa.

Zmieniłaś kiedyś kolor włosów, bo stale mówił, że woli blondynki. Pamiętasz, jak drwił wtedy z Ciebie cały miesiąc? Wydymał usta, w taki nieprzyjemny sposób. Choć nigdy nie powiedział tego wprost, ty wiesz, że nigdy nie będziesz dla niego wystarczająco piękna, dobra.

Nie mogę patrzeć, jak się upokarzasz, jak podsuwasz mu domową, jeszcze ciepłą szarlotkę, a on niby żartem odpowiada „może tym razem nie zapomniałaś, że to ciasto i dodałaś więcej cukru”.

Niby nic. Tak drobna uszczypliwość. A twoje oczy wypełniają się łzami, bo „znowu zrobiłaś coś nie tak”. I to nie jest jego wina. On po prostu chciałby mieć w domu kogoś idealnego, a ma „tylko ciebie”. Wiele razy tak „żartował” przy wszystkich.

„Mógłby mieć każdą, a wybrał mnie” – powtarzasz. Przestań w to wierzyć. Każda kobieta o jakimś podstawowym poczuciu wartości nie wytrzymałaby z nim ani minuty. Twoją słabością jest brak miłości własnej. Uwierzyłaś, że tylko przy nim jesteś coś warta. I nie widzisz, że czujesz, że jest zupełnie odwrotnie. Każdego dnia, za każdym, dobrze przemyślanym, okrutnym zdaniem, kradnie ci twoją wiatę w siebie.

Wiesz, to jest ten moment. Jeśli nie zawrócisz teraz, za chwilę będzie ci zbyt trudno. Przecież widzisz to wszystko, wiesz dobrze jak się czujesz, kiedy on jest obok. Przeczytałaś na ten temat mnóstwo artykułów, które Ci podsunęłam. I te, które wysłała Ci twoja mama. Toksyczny związek, emocjonalne uzależnienie od mentalnego kata… Znasz to na pamięć, odnalazłaś się między tymi słowami milion razy.

Cóż pozostało? Jeden, ostateczny krok. Tak mało i tak wiele zarazem. Pewnie najtrudniejsza decyzja w twoim życiu. Zrezygnować ze złej miłości, wybrać siebie, uratować się. Dać sobie szansę, zrozumieć, znów żyć.


Zobacz także

Po Möller’s GOLD warto sięgać nie tylko w okresie przesilenia wiosennego

Siła ciała i sprawność mózgu w łyżce tranu. Jak je wspomagać podczas wiosennego przesilenia?

Ból zatok

Ból zatok – 6 sposobów na ból zatok

Naturalna apteczka wakacyjna – czyli co warto mieć latem pod ręką?