Uroda

Woda roślinna, wyjątkowy eliksir pozyskiwany z natury, trafił do organicznych kosmetyków

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
20 marca 2019
Fot. iStock / gruizza
 

W poszukiwaniu coraz to lepszych, bardziej nowoczesnych pomysłów na składniki kosmetyków, zapominamy o Matce Naturze. A to właśnie z jej darów można czerpać inspirację oraz elementy udoskonalające składy stosowanych na co dzień kosmetyków.

Przyroda posiada nieprzebrane bogactwo substancji, które w sposób łagodny, ale i skuteczny, wpływają na stan naszej skóry. Im bliżej natury, tym mniejsza zawartość substancji chemicznych, które mogą szkodzić i uczulać. Ale nawet, jeśli zwykłe kosmetyki zawierają substancje neutralne dla skóry, często nie wykazują one pożądanego działania na nią. Tak jest w przypadku zawartości wody w standardowych kosmetykach, która wbrew pozorom, wcale nie pomaga nawilżyć jej głębokich warstw.

Różnica pomiędzy wodą stosowaną w tradycyjnej kosmetyce a wodą rośliną w kosmetykach organicznych

To jest bardzo ciekawa kwestia, którą należy poruszyć i wyjaśnić. W pierwszej chwili może się wydawać, że woda, to woda, więc nie może być mowy o wielkiej różnicy w ich zastosowaniu i oddziaływaniu na komórki skóry. A jednak wynika z tego ogromna różnica, która szalę zwycięstwa przechyla jednoznacznie na stronę wód roślinnych.

W składzie zwykłego kosmetyku woda stanowi często nawet 50% jego zawartości. Mimo takiej proporcji i wrażenia, że dzięki temu należy spodziewać się efektu głębokiego nawilżenia, nie posiada ona istotnego znaczenia. Być może wynika to z faktu, że zanim kosmetyk zostanie przygotowany do użytku, wodę poddaje się wielu technologicznym procesom, które mają na celu jej oczyszczenie. W tej formie, w żaden sposób ona nie szkodzi, ale również nie pomaga lub pomaga jedynie na krótki czas, szybko wyparowując z naskórka. A przecież oczekujemy innego, trwalszego efektu.

Zupełnie inną wartość przedstawia woda roślinna, naturalnie czysta i bogata w biodostępne składniki. Oczyszczana i wzbogacana przez same rośliny, stanowi niezwykle cenną i unikalną kompozycję olejków eterycznych, soli i mineralnych pierwiastków śladowych. Zawiera to, czego brakuje zwykłej wodzie, stąd jej działanie jest zauważalne dla skóry. Pamiętajmy, że woda roślinna, jako nośnik składników aktywnych, umożliwia ich efektywne przyswajanie. Zastosowanie naturalnej wody roślinnej w organicznych kosmetykach, znacznie poprawia ich skuteczność względem tradycyjnych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Parametry wód roślinnych podobne są do składu chemicznego płynów ustrojowych człowieka. Wykazując pokrewieństwo z fizjologią skóry, dużo łatwiej przenikają w głąb komórek skóry, niż wody mineralne czy destylowane, używane zazwyczaj jako tradycyjna baza kosmetyków. Im większe jest podobieństwo płynów pozaustrojowych do płynów fizjologicznych występujących w organizmie, tym mniejszym zakłóceniem są dla organizmu.

100 % życiodajnej wody roślinnej w organicznych kosmetykach

Szukając idealnego połączenia wód roślinnych i receptur kosmetyków organicznych, warto przyjrzeć się kosmetykom organicznym. Coraz więcej marek świecie stosuje wody roślinne, jako bazę do produkcji kosmetyków. Wody roślinne mogą być stosowane bez rozcieńczania, bezpośrednio na skórę — w formie płynu, toniku lub mgiełki. Są one bezpieczne dla osób o skórze wrażliwej i skłonnej do alergii. 

Kosmetyki, oparte na naturalnych ekstraktach i wyciągach oraz wodach roślinnych, dostarczają skórze dawkę potrzebnych witamin, minerałów, lepiej wspierając regenerację komórek. Dzieje się tak z powodu znajdujących się w wodach roślinnych kompozycji niewielkich ilości naturalnych wyciągów roślinnych, soli mineralnych oraz olejów eterycznych. Trafiają one do rośliny poprzez jej system korzeniowy, który działa jak filtr osmotyczny, dzięki czemu w roślinie krążą cenne witaminy i minerały. Ze względu na działanie wód roślinnych, a także dzięki ich synergii z naturalnymi składnikami aktywnymi.


Uroda

Frida Kahlo – kobieta, która potrafiła latać tam, gdzie inni nie byli nawet w marzeniach

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
21 marca 2019
Frida Kahlo
Fot. Flickr/Viaggio Routard / CC BY 2.0
 

Czasem na naszym świecie pojawiają się niezwykłe kobiety. Takie, które na zawsze zmieniają wszystko. Wyprzedzają epokę i każdym swoim oddechem pokazują, że świat nie jest czarno-biały, że istnieją sposoby, by żyć inaczej, chcieć czegoś innego i się tego nie wstydzić. Frida Kahlo to niezwykły symbol kobiecości, feminizmu i trudu. Ikona sztuki i walki o prawa kobiet. Malarka, która na swoich obrazach odgrywała prawdziwą wewnętrzną bitwę. Jednak oprócz niesamowitego talentu plastycznego, Frida równie sprawnie posługiwała się językiem poezji. Przeczytajcie. Frida Kahlo  cytaty, które zmieniają wiele.

Frida Kahlo (właśc. Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón; 1907–1954) urodziła się i żyła w Meksyku. Od dzieciństwa jej życie naznaczone było cierpieniem.

W dzieciństwie przebyła chorobę polio, która pozostawiła swoje ślady, artystka zmagała się z jej powikłaniami. Później los również postanowił jej nie oszczędzać, ledwo uszła z życiem z bardzo poważnego wypadku. Złamany kręgosłup, noga złamana w wielu miejscach, miednica, przebita macica. To ten tragiczny dzień naznaczył Fridę na resztę życia. Wtedy artystka uciekła w malarstwo.

Jej największą tragedią było niespełnione macierzyństwo. Marzyła o tym, by zostać matką. Mimo ostrzeżeń lekarzy podjęła próbę zajścia w ciążę.

Niestety trzykrotnie poroniła. Jej ból i próby skonfrontowania się z własną niemocą, zapisały się wymownie na jej dziełach. Mistrzyni opowiadania świata za pomocą autoportretów wyrażała swoje emocje na płótnie.

Być może teraz spojrzycie nieco inaczej na jej obrazy.

Frida Kahlo cytaty:

„Chciałabym cię namalować, lecz brakuje kolorów, bo jest ich tak wiele, w mojej dezorientacji, namacalnej formie mojej bezbrzeżnej miłości”.

„Po co mi stopy, skoro mam skrzydła?”.

Frida Kahlo cytaty

Guillermo Kalho [Public domain] / Frida Kahlo cytaty

„Piszę do ciebie oczami”.

„Maluję, bo jestem sama. Siebie znam najlepiej”.

„Mam kocie szczęście, gdyż niełatwo umieram, a to już coś”.

„Mam nadzieję, że śmierć jest radosna. Mam nadzieję, że nigdy nie wrócę”.

„Jedyne, co wiem, to że maluję, bo jest mi to potrzebne, a maluję to, co mi przychodzi do głowy i więcej się nad tym nie zastanawiam”.

Frida Kahlo cytaty

Carl Van Vechten [Public domain] / Frida Kahlo cytaty

„Jestem rozpadem…”

„Nie chciałabym się karmić choćby najmniejszą nadzieją, wszystko poruszą się w rytm tego, co kryje się w brzuchu”.

„Nie jestem chora. Jestem załamana. Ale cieszę się, ze żyję, dopóki mogę malować”.

„Nie wiedziałam, że jestem surrealistką, dopóki do Meksyku nie przyjechał André Breton i nie powiedział mi tego. Sama nie wiem, czym jestem”.

„Nigdy nie malowałam snów. Malowałam swoją rzeczywistość”.

„Piłam, bo chciałam utopić swoje smutki, ale teraz te cholerstwa nauczyły się pływać”.

„To była dziwna kolizja. Nie gwałtowna, raczej milcząca, powolna i skrzywdziła wszystkich. Mnie najbardziej”.

„Znalazłam się w dziwnym świecie bezsensownej ciszy uważnych oczu nieznajomych nie pojmujących zła”.

„Pomimo długotrwałej choroby czerpię z życia głęboką radość”.

Obejrzyjcie sto dzieł artystki:

Jeśli jesteście ciekawi jeszcze bardziej tek postaci – koniecznie obejrzyjcie pełnometrażowy film od artystce. W postać Fridy Kahlo wcieliła się niezrównana Salma Hayek


Uroda

Na co zwrócić uwagę, wybierając zespół na wesele? Lista kontrolna

Redakcja
Redakcja
20 marca 2019
Zespół na wesele - na co zwrócić uwagę? Lista kontrolna
Fot. Materiały prasowe – Zespół na wesele - na co zwrócić uwagę? Lista kontrolna

Wybór muzyków to jedna z pierwszych decyzji podejmowanych przez polskie pary narzeczonych, tuż po rezerwacji sali weselnej. O podpowiedź, jakie informacje sprawdzać i jak prowadzić rozmowy w wybranymi zespołami weselnymi, poprosiliśmy Karolinę Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.pl. Przeczytajcie, jak wybrać dobry zespół na wesele.

Wiele par obawia się, że nie dadzą rady podjąć współpracy z wybitnie dobrym zespołem. Najbardziej popularne grupy weselne mają nawet dwuletnie terminy, stąd wiele par decyduje się szukać alternatywy dla nich. – To, że jakiś zespół nie ma wielu opinii w internecie, wcale nie musi oznaczać, że poziom jego usług dalece odbiega od tych, o które pary konkurują – podpowiada Karolina Dokić-Pietuszko.

Zespół na wesele – na co zwrócić uwagę? Lista kontrolna

Termin to nie wszystko

Jak w każdej branży, i tu panują mody. Zanim podejmiemy decyzję o tym, kto będzie bawił naszych gości, warto przejrzeć w sieci wiele propozycji, skontaktować się z muzykami lub ich menedżerami, a także przejrzeć uważnie proponowaną umowę współpracy. Ideałem byłoby móc zobaczyć, jak występują na żywo – część zespołów grywa też w klubach w weekendy. Może to być świetna okazja do zapoznania się z ich stylem, jakością i repertuarem. Muzyka na weselu to duży wydatek, dlatego warto decyzję podejmować na chłodno i po sprawdzeniu, jaka oferta dostępna jest w naszym regionie – dodaje ekspertka z portalu-katalogu PlanujemyWesele.pl.

Zespół na wesele - na co zwrócić uwagę? Lista kontrolna

Fot. Materiały prasowe / Zespół na wesele – na co zwrócić uwagę? Lista kontrolna

Aparycja ma znaczenie

Na co zwrócić uwagę poza samymi wykonaniami? Na ubiór muzyków na występach, styl i kulturę rozmowy w trakcie omawiania warunków współpracy, a także na ich transparentność. Umowa na piśmie nie jest niczym nadzwyczajnym – dobrze, gdy jej draft oraz wszelkie uwagi przewijały się w mailach. Dużo łatwiej panować wtedy nad ustaleniami, szczególnie, że w czasie przygotowań do ślubu rzeczy do spamiętania nie będzie wam brakować. Zapisy mówiące o standardzie ubioru (np. biała koszula, spodnie od garnituru, krawat), powstrzymywanie się od spożywania alkoholu w czasie pracy, nie powinny nikogo dziwić i raczej należą już do standardu. Generalnie, czym więcej spraw, nawet pozornie drobiazgowych, ustalicie przed podpisaniem umowy, tym bardziej pewne jest, że zapewnicie sobie odpowiedni poziom realizacji usługi.

Zespół na wesele - na co zwrócić uwagę? Lista kontrolna

Fot. Materiały prasowe / Zespół na wesele – na co zwrócić uwagę? Lista kontrolna

O co pytać podczas rozmowy z muzykami?

 1. Ile godzin będzie trwać ich praca? Jaki jest koszt i czy w ogóle są możliwe ewentualne nadgodziny?
 2. Ile trwają sety muzyczne, jak długo trwają przerwy?
 3. Czy w trakcie przerw gwarantują muzykę z odtwarzacza?
 4. Czy prowadzą imprezę? Toasty, zachęcanie do zabawy, animacje.
 5. Czy mają w swojej ofercie muzykę biesiadną, gdyby ktoś zaintonował dany utwór?
 6. Co mają zaplanowane na wypadek, gdy nikt nie wychodzi na parkiet?
 7. Czy mają własne nagłośnienie i ewentualnie oświetlenie?
 8. Czy współpraca wiąże się z jakimiś dodatkowymi kosztami (transport, nocleg, itp.)?

Co warto ustalić z zespołem?

 1. Czas gotowości zespołu (około godziny przed przyjazdem pary i gości).
 2. Czy i co mają zagrać na powitanie pary na sali.
 3. Sprzęt dodatkowy i robocze elementy powinny być składowane poza salą (w wyznaczonej do tego, bezpiecznej przestrzeni).
 4. Posiłki dla grupy (oddzielny stół, razem z gośćmi), czas na spożycie.
 5. Jaki sposób dialogu z gośćmi praktykują (ty, wy, pan/pani) i czy wam to odpowiada.
 6. Czy opłacają ZAIKS (to obowiązek organizatora imprezy, czyli pary młodej, ale zdarza się, że zespół sam pokrywa ten koszt).
 7. Sposób rozłożenia płatności, np. przy rezerwacji 30% należności, reszta tuż po zakończeniu imprezy.
 8. Lista utworów niepożądanych (np. utwór, który: źle się wam kojarzy, może sprawić przykrość komuś z waszych bliskich, zawierający wulgaryzmy i sprośne żarty, dany gatunek muzyki, itp.).
 9. Czy goście mają być „na siłę” wyciągani na parkiet i zmuszani do udziału w zabawach.
 10. Czy możliwe będzie dedykowanie wykonań i według jakiej zasady (np. cały blok dedykacji, lub jedna w każdym secie, itp.).
Zespół na wesele - na co zwrócić uwagę? Lista kontrolna

Fot. Materiały prasowe / Zespół na wesele – na co zwrócić uwagę? Lista kontrolna


Artykuł powstał we współpracy z PlanujemyWesele.pl


Zobacz także

Jak zlikwidować cienie pod oczami w naturalny sposób

15 najczęstszych błędów w domowej pielęgnacji

15 najczęstszych błędów w domowej pielęgnacji. Akcja „Bądź piękna każdego dnia”. Dzień #27 [17.05.]

Wspinaczka górska – daj sobie wycisk