Pielęgnacja kręconych i falowanych włosów bywa niemałym wyzwaniem i wymaga odpowiedniego podejścia. Często są one wbrew pozorom delikatne i przeważnie wysokoporowate, co oznacza, że łatwo tracą wilgoć, ulegając przesuszeniu, i wykazują skłonność do puszenia się. Sprawdź, jak wydobyć skręt włosów, ich pełen potencjał, by stały się sprężyste, lśniące i zdrowo wyglądające.
Jak wydobyć skręt włosów – od czego zacząć?
Pierwszym i w zasadzie najważniejszym krokiem w pielęgnacji włosów skłonnych do skrętu jest ich zrozumienie – poznanie ich unikalnych cech i potrzeb. Kręcone i falowane pasma to niejednorodna grupa – różnią się między sobą (nawet u jednej osoby!) stopniem skrętu, porowatością i reakcją na różne kosmetyki.
Rozpoznaj typ skrętu swoich włosów
Włosy mogą mieć różne typy skrętu – 2 (delikatne fale), 3 (kręcone) i 4 (supełki, spirale, sprężynki). Ich znajomość pomoże ci lepiej je zrozumieć, ich pielęgnację i to, jakie produkty i techniki będą dla nich najlepsze. Przykładowo fale (typ 2) nie muszą być tak dociążane jak loki i sprężynki (typ 3 i 4), które wymagają intensywnego nawilżenia, masek i stylizatorów ograniczających ich puszenie.
Określ porowatość pasm
Porowatość włosów to stopień otwarcia ich łusek. Im bardziej są one rozchylone, tym chętniej chłoną wilgoć z zewnątrz. Dlatego też częściej się puszą i bywają bardziej niesforne. Włosy kręcone są najczęściej wysokoporowate, czyli mają mocno rozchylone łuski, a to oznacza między innymi, że:
- łatwo chłoną wilgoć i składniki aktywne kosmetyków, ale równie szybko je tracą;
- są podatne na puszenie i uszkodzenia mechaniczne;
- wymagają dociążenia, czyli stosowania produktów, które otulą włos warstwą okluzyjną (np. z sylikonów) i zapobiegną utracie wilgoci z ich struktury.
Aby określić porowatość swoich włosów, możesz wykonać prosty test z wodą (włosy wysokoporowate szybko opadają na dno, niskoporowate – pozostają na powierzchni) lub skonsultować się z trychologiem. Znając porowatość, łatwiej dobierzesz odpowiednie kosmetyki i metody pielęgnacji.
Zainwestuj w odpowiednie kosmetyki
Najbardziej komfortowym i najprostszym rozwiązaniem jest wybór kosmetyków przeznaczonych specjalnie do włosów kręconych i falowanych (patrz na oznaczenia na etykietach). Producenci opracowują formuły w taki sposób, by umożliwiały aktywację skrętu pasm i poprawiały ich wygląd.
Mycie włosów kręconych i falowanych – metoda OMO
Czym jest metoda OMO? To sposób pielęgnacji włosów polegający na zastosowaniu najpierw odżywki, najlepiej nawilżającej, potem szamponu, a na koniec maski lub odżywki zamykającej składniki aktywne i wilgoć we włosach. Nazwa OMO to skrótowiec od „Odżywka-Mycie-Odżywka” i jest to metoda idealna do aktywacji skrętu. Jak działać?
Odżywka przed myciem – nałóż odżywkę na wilgotne włosy przed umyciem ich szamponem. Ten krok ochroni końcówki przed wysuszeniem i zmniejszy tendencję do ich plątania się. Zaleca się odżywki humektantowe (nawilżające).
Mycie szamponem – umyj skórę głowy delikatnym szamponem, masując ją opuszkami palców. Piana spływająca po włosach wystarczy, by je odpowiednio oczyścić.
Odżywka lub maska po myciu – po spłukaniu szamponu i pozbyciu się nadmiaru wody, nałóż odżywkę lub maskę, która odżywi włosy. Pozostaw na kilka minut, a następnie dokładnie spłucz letnią wodą. Ten etap ma domknąć wilgoć i składniki kosmetyków w strukturze włosów. W międzyczasie możesz ugniatać włosy od dołu – ściskając je we właściwy sposób, pobudzasz je do skrętu.
Dlaczego powinnaś stosować metodę OMO?
Ten sposób mycia włosów zapobiegnie ich przesuszeniu, ochroni końcówki przed uszkodzeniami i ułatwi późniejszą stylizację fryzury. Pasma po metodzie OMO łatwiej się rozczesują, są chętniejsze do skrętu. Oprócz tego ten sposób pomaga w utrzymaniu równowagi PEH, czyli odpowiedniego balansu protein, emolientów i humektantów.
Czym jest równowaga PEH?
Równowaga PEH to harmonijne dostarczanie włosom trzech kluczowych grup składników:
- protein (P) – odbudowują strukturę pasm, wzmacniają je i zwiększają ich sprężystość. Są nimi np. keratyna, jedwab, kolagen. W nadmiarze mogą powodować puszenie się włosów;
- emolientów (E) – tworzą na powierzchni pasm warstwę ochronną, zapobiegając utracie wilgoci i dociążając je. Do emolientów zaliczamy m.in. oleje i masła roślinne, alkohol cetylowy (Cetyl Alcohol) i alkohol stearylowy (Stearyl Alcohol);
- humektantów (H) – nawilżają włosy, przyciągając i zatrzymując wodę. Składniki o właściwościach nawadniających to np. miód, aloes, gliceryna, kwas hialuronowy.
W jaki sposób utrzymać równowagę PEH?
Obserwuj swoje włosy. Jeśli są osłabione, łamliwe i matowe, pomogą proteiny, matowe, sztywne i szorstkie – mogą potrzebować humektantów, miękkie, ale puszące się – brakuje im emolientów. Oprócz tego stosuj różnorodną pielęgnację. Włącz do niej odżywki i maski zawierające różne składniki z grup PEH.
W pielęgnacji włosów, opierając się na PEH, ważne jest zachowanie balansu składników – dane substancje w nadmiarze mogą niekorzystnie wpłynąć na wygląd pasm.
Złote zasady pielęgnacji włosów kręconych i falowanych
Trzymaj się tych konkretnych wskazówek:
- stosuj odżywkę po każdym myciu włosów;
- raz w tygodniu rób 20-30 minutową kurację za pomocą regenerującej maski, bogatej w składniki odżywcze;
- wybieraj produkty z ekstraktami, olejami i masłami roślinnymi;
- sięgaj po stylizatory aktywujące skręt loków;
- naucz się olejować włosy – dostosuj olej do porowatości swoich włosów;
- czesz włosy na mokro – czesanie kręconych pasm, gdy są suche, może niszczyć ich skręt i powodować ich puszenie;
- używaj dyfuzora podczas stylizacji i suszenia włosów;
- nie trzyj pasm ręcznikiem;
- zwracaj uwagę, by kosmetyki wydobywające naturalny skręt włosów zawierały cenne składniki jak miód, oleje roślinne, aloes, alkohole tłuszczowe, ekstrakty ziołowe czy proteiny.
Jak wydobyć skręt włosów krok po kroku?
Krok 1 – mycie włosów metodą OMO
Nałóż odżywkę nawilżająca na włosy przed myciem głowy. Umyj ją delikatnym szamponem, a następnie zaaplikuj na pasma bogatą odżywkę lub maskę, najlepiej z emolientami i proteinami. Możesz ugniatać włosy od dołu w górę.
Krok 2 – rozczesywanie na mokro
Czesz włosy na mokro, najlepiej po nałożeniu odżywki bez spłukiwania. Używaj grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami lub palców.
Krok 3 – stylizacja
Na wilgotne włosy nałóż stylizator (żel, krem). Ugniataj włosy od końcówek ku nasadzie, aby podkreślić ich skręt.
Krok 4 – suszenie
Susz włosy suszarką z dyfuzorem, jednocześnie ugniatając nim pasma. Możesz też pozostawić włosy do naturalnego wyschnięcia (możesz zastosować plopping). Unikaj tarcia włosów ręcznikiem – może przyczynić się do ich puszenia i uszkodzeń mechanicznych.
Krok 5 – wykończenie fryzury
Po wyschnięciu włosów możesz delikatnie je ugnieść, aby pozbyć się ewentualnej sztywności od stylizatora. Na koniec zaaplikuj kilka kropel oleju lub olejku na końcówkach, by dodać im blasku i dociążyć loki.
Plopping sposobem na naturalny skręt włosów
Co to jest plopping? To nic innego jak zawijanie włosów w koszulkę lub ręcznik, by nadać lokom i falom pożądany kształt. Ta metoda podkreśla naturalny skręt pasm bez użycia ciepła. Oprócz tego redukuje puszenie, ponieważ włosy nie są narażone na tarcie i gorące powietrze.
Plopping to łatwy i wygodny sposób na stylizację w domowym zaciszu. W jego celu używaj bawełnianej koszulki lub ręcznika z mikrofibry – są najdelikatniejsze dla włosów. Uwaga! Czas ploppingu musisz dostosować do swoich pasm. Czasem wystarczy 30 min, czasem jednak trwa całą noc i daje wtedy najlepsze efekty.
Artykuł sponsorowany