Lifestyle

Nie tylko urlop, czyli jak korzystać z lata. 5 sposobów na jednodniowy odpoczynek

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
15 lipca 2016
jak korzystać z lata
Fot. iStock / Pekic
 

Urlop urlopem, ale latem pogoda przecież dopieszcza nas przez trzy miesiące, nie tylko te dwa tygodnie, gdy ruszamy wygrzewać się na plażach. Mimo że resztę sezonu spędzamy za biurkiem, tęsknie zerkając za okno, tak naprawdę nie ma dobrego powodu, żebyśmy po pracy marnowały to przepiękne słońce. W końcu zatęsknimy za nim już za trzy miesiące…

Weekend można wykorzystać na wiele sposobów. Bez względu na to, czy zalegniemy na ogródku działkowym z książką w ręce i filtrem 30 na plecach, czy może ruszymy do lasu szukać kurek w poszyciu, warto założyć, że spędzimy poza rzeczywistością cały dzień. Gdy wrócimy – opalone, dotlenione, lekko oszołomione – poniedziałek po weekendzie nie będzie już tak przerażał, a fantomowy ból powakacyjny tak doskwierał. Obiecujemy.

Zatem – jak korzystać z lata poza urlopem?

1. Spokojnie

Nie mieszkasz nad morzem ani blisko jeziora? Żaden problem, opalać się można właściwie wszędzie, chociaż zazwyczaj przyjemniej nad wodą. Zamiast jednak okupować miejskie otwarte baseny, rozważ przejechanie się nad rzekę. Nawet te duże, miejskie, miewają plaże i bezpieczne zatoczki, w których można się bezpiecznie popluskać. Jeśli jednak jesteś mieszkanką jednego z tych miast, które dbałość o rzeki mają dość nisko na liście priorytetów, weź pod uwagę możliwość pojechania na działkę. To dość oldschoolowa rozrywka, ale w ostatnich latach wraca do łask: młode pary masowo wykupują zaniedbane ogródki i tworzą w nich swoje własne oazy. Dobrze wiedzą, że klimatyzowane mieszkanie na strzeżonym osiedlu nie zapewni wszystkiego…

2. Maksymalnie

A może tak za jednym zamachem odhaczyć wszystko, co chciałaś zrobić w swoim mieście, ale nigdy do tej pory nie miałaś czasu? Spróbować wegańskiego sushi w centrum, zahaczyć o festiwal kawy w którejś z hipsterskich knajp, podskoczyć na rumuński dramat w kinie studyjnym, a na koniec dnia zdążyć na pokaz fontanny multimedialnej? Żaden problem: wskakuj na rower i działaj. Jeśli wyprawa rowerowa kojarzy Ci się raczej ze sportem, to uspokajamy: w mieście też można się dobrze bawić na dwóch kółkach. Z koszykiem, bagażnikiem i sakwami na klasycznym holendrze, takim jak np. model Virginia Le Grand, zajedziesz wszędzie, gdzie będziesz potrzebowała, a przy tym przyjemnie opalisz twarz i ramiona. Witamina D sama się nie zbierze na długą jesień!

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

3. Towarzysko

Jeśli proza życia nie pozwala widywać się z przyjaciółmi tak często, jakbyś chciała, a słoneczny weekend to akurat jedyny dzień w miesiącu, w którym się nie rozmijacie, to zaproponuj wyjście na piknik. W wersji maksymalnej upiecz swoje popisowe ciasto, a w minimalnej – przygotuj sałatkę. Na kocu w parku wszystko smakuje lepiej, a i rozmowa będzie jakoś mniej napięta niż przy włączonym telewizorze czy w dusznym pokoju. Pamiętaj tylko o tym, by zabrać ze sobą dużo wody i jakieś owoce na odświeżenie. A, i trzymaj się raczej miejskich parków, które mają gotową infrastrukturę, np. place zabaw dla dzieci, którym niestety nie wystarcza sama przyjemność leżenia na kocu i leniwej pogawędki ze znajomymi. A potem zostaje już tylko wyciągnięcie się na trawie i napawanie piękną pogodą w otoczeniu przyrody. I to wszystko w zasięgu kilku kilometrów od Twojego domu.

4. Eksperymentalnie

Wiesz, że przeciętna znajomość własnej okolicy jest zazwyczaj bardzo niska? O wiele lepiej znamy miasta oddalone o co najmniej trzy godziny jazdy samochodem i atrakcje turystyczne, które wydają się przynajmniej trochę obce. A może warto przyjrzeć się, co dokładnie jest do odkrycia w Twojej okolicy? Od zamkowych ruin czy sieci podziemnych bunkrów przez rezerwat ptaków, aż po piękne widoki z niewysokiego, ale wartego uwagi szczytu. Każdy polski region ma coś do zaoferowania. To, że coś jest blisko, wcale nie musi oznaczać, że jest nudne! Dalej, ruszaj: fotografuj opuszczone radzieckie miasta albo stare pogańskie kaplice. Jest jeszcze dużo do odkrycia.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

5. Aktywnie

Jest duża szansa, że i tak spędzasz przynajmniej dwa popołudnia w tygodniu na swoich ulubionych treningach, bez względu na to, czy chodzi o Zumbę, czy wieczorne wybieganie się. Polki masowo zaczynają doceniać fizyczną aktywność i bardzo dobrze: to już nie styl życia, to po prostu jego stały element. A że wywoływane przez sport endorfiny uzależniają, to niewykluczone, że na samą myśl o dodatkowym treningu w weekend robi Ci się weselej. Więc ćwicz! Ale może spróbuj czegoś, na co do tej pory nie pozwalało Ci życie? Co powiesz na łucznictwo? Jazdę konną? Ściankę wspinaczkową? Cały dzień wolnego pozwala na dodatkowe przygotowanie, o które zazwyczaj ciężko w ciągu tygodnia. Warto wybadać, jakie mamy opcje.


Autor: Legrand bikes

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Lifestyle

Czy znasz długość życia tych zwierząt? Wiesz, że są na Ziemi takie organizmy, które żyją… wiecznie?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
15 lipca 2016
Fot. Screen z Facebooka / Brightside
 

Jak długo żyje mała jętka? Czy istnieją organizmy, które właściwie nie umierają? Obejrzyjcie filmik i sprawdźcie swoją wiedzę. O ile średnia długość życia lwa może nie być dla was zaskoczeniem, to już ośmiornica, czy niektóre gatunki małży wprawią was w zdziwienie ! A prawdziwą niespodziankę sprawi wam… pewna niepozorna meduza.


Źródło: Brightside


Lifestyle

Nie zbudujesz szczęścia na czyimś cierpieniu. Jak żyć szczęśliwie i nie krzywdzić innych

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
15 lipca 2016
Jak żyć szczęśliwie?
Fot. iStock/Sjale

Nie zbudujesz szczęścia na łzach innych osób – mówi stare porzekadło. Karma wróci lub dopadną cię wyrzuty sumienia, które skutecznie odbiorą całą radość. Z drugiej strony, nie da się przejść przez życie nie raniąc, ani nie zrażając do siebie chociaż jednej osoby. A przynajmniej, nie da się tak żyć, jeśli chce się postępować w zgodzie ze sobą i swoimi uczuciami.

Jeśli chcesz pozostać sobą i nie krzywdzić innych, musisz być od początku konsekwentny i mieć świadomość, że asertywność jest czymś pozytywnym – zarówno dla ciebie jak i dla otaczających cię ludzi. Ona pozwala ci jasno określić to jaki jesteś, czego pragniesz, na jakich zasadach układasz sobie relacje z innymi. Nie jest to łatwe, szczególnie gdy jesteśmy bardzo młodzi. Wychowuje się nas raczej „do zachowawczości” i nakłania do spełniania oczekiwań innych osób, niż w przekonaniu, że powinniśmy sięgać po to, co nas uszczęśliwi. Jak tu zachować zdrowy balans?

Wybieraj prawdę, od początku

Każdy z nas jest inny i to właśnie sprawia, że ​​świat jest tak interesujący. Możesz być z natury gadułą, która potrafi bezmyślnie „palnąć” coś nie bacząc na to, że może zranić czyjeś uczucia, a możesz być też wycofanym milczkiem, który woli nie powiedzieć co myśli, niż sprawić komuś zawód. Są tacy, którzy przez lata prowadzą podwójne życie, bo boją się odejść od partnera. Wydaje im się, że życie w kłamstwie jest dla niego lepsze niż szczere wyznanie osoby, z która tworzyło się ważną relację.

Jeśli już dokonałeś wyboru, który (a decyzja o zdradzie jest wyborem) przyniesie cierpienie bliskiej ci osobie, zawsze wybieraj prawdę. Nie tylko dlatego, że kłamstwo, które wyjdzie na jaw przypadkiem boli sto razy mocniej. Wybieraj ją dlatego, że ona świadczy o twojej odwadze i szacunku dla siebie i dla drugiej strony. Jest też dla niej szansą na ułożenie sobie życia na nowo, bez ciebie.

Naucz się odpowiedzialności

Im wcześniej, tym lepiej. Nie zrzucaj winy za swoje błędy na innych, przyjmuj życiowe nagrody i kary z pokorą i zrozumieniem. Odpowiedzialność to świadomość konsekwencji twojego działania. Jeśli chcesz wprowadzić w swoim życiu zmiany, które mogą sprawić, że twoi bliscy będą cierpieć, rozważ wszystkie „za i przeciw” i wybierz to, co w ostatecznym rachunku jest lepsze. Pamiętaj tylko, że cokolwiek postanowisz, życie masz tylko jedno.

Tak naprawdę jesteś jedyną osobą, która może kontrolować swoje działania i jedyną osobą, która może ukształtować swoje życie tak, jak o tym marzy. Bierność i lęk przed zranieniem innych ograniczają nas o wiele częściej, niż zdajemy sobie z tego sprawę. Jednak niektóre decyzje (wybór życiowego partnera,  wybór wymarzonego kierunku studiów – innego niż ten, o którym marzą dla ciebie rodzice, wyprowadzka do kraju, który da ci nieograniczone możliwości) nie pozostawiają nam wyboru. Tam, gdzie chodzi o ciebie, gdzie ważą się twoje losy, podejmuj wyzwanie.

Nie bój się, że zawiedziesz

Tylko zaakceptuj ten fakt. Bo po prostu czasem nie da się inaczej. Ludzie, zaplątani w sieci zależności i wzajemne, czasem bardzo skomplikowane relacje, miewają wobec siebie zbyt wysokie oczekiwania. Reagują emocjonalnie i – bardzo często – w nieprzemyślany sposób, kiedy coś nie idzie po ich myśli. Choćbyś miał usłyszeć wyrzuty, że zawiodłeś, że z nikim się nie liczysz, pamiętaj, że masz prawo żyć tak, by czuć się spełnionym i szczęśliwym. Wewnętrzny głos podpowiada ci jeszcze: „ale tak, by nie krzywdzić innych”.  I ten głos to twoja moralność – niech ona będzie wyznacznikiem tego, co dobre, a co złe, tego co można, a co nie.

Ustal granice

To one podpowiedzą ci, kiedy postępujesz zgodnie ze swoim sumieniem, a kiedy przestajesz być autentyczny. Nigdy nie zgadzaj się na działania, które sprawiają, że nie będziesz umiał spojrzeć sobie w twarz, że poczujesz do siebie obrzydzenie. Co jest dopuszczalne, a co nie, musisz już rozstrzygnąć sam, w swoim wnętrzu. Nie pozwól innym decydować za ciebie.

Można żyć szczęśliwie i robić w życiu to, co uważa się za słuszne, nie obrażając i nie krzywdząc innych ludzi. Wymaga to jednak dużej odwagi i samoświadomości oraz zaakceptowania faktu, że każdy z nas jest inny. Jeśli ci na kimś naprawdę zależy, znajdziesz sposób, by, pozostając prawdziwym i spełnionym, nie ranić bliskiej ci osoby.


Zobacz także

Akceptacja

Naprawdę uważacie, że zapalenie zniczy i wirtualny udział w proteście przeciwko śmierci Kacpra coś zmieni? A może jego śmierć mało kogo obchodzi?

30 niesamowitych wspomnień, które tworzą tylko siostry. Sprawdź 14! Zgadza się?