Lifestyle Psychologia

Jak radzić sobie z poczuciem krzywdy i uspokoić emocje? Poradnik dla zranionych

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
5 maja 2016
poradnik dla zranionych
Fot. iStock / happyframe
 

Zdarzyło się wam zostać zranionymi do głębi przez bliską osobę? Jak długo towarzyszyło wam wówczas poczucie krzywdy? Jeśli relacja jest szczególna i bliska, nie zawsze łatwo sobie z taką sytuacją poradzić, zatrzymać ją w porę zanim przerodzi się w większy, spędzający sen z oczu problem. Ale przecież nie wszyscy są  tacy „odporni”. I dla nich właśnie, krótki poradnik dla zranionych.

Zlokalizuj przyczynę

Czy zostałaś zraniona w sposób intencjonalny, czy celem twojego rozmówcy było wyprowadzić się z równowagi, zadać ci ból, doprowadzić do łez? A może to stało się „przypadkiem”? Może to zwykłe nieporozumienie? Zastanów się, posłuchaj intuicji. Z reguły w takich sytuacjach, to ona ma najlepszego „nosa”. Jeśli będziesz już wiedziała, łatwiej ci będzie zrozumieć.

Oprzyj się pokusie obrony swojej pozycji

Jeśli uważasz, że musisz natychmiast doprowadzić do konfrontacji z osobą, która cię zraniła, najpierw uspokój emocje. Nie przywiązuj się tak bardzo do tego co czujesz w tym momencie. Nie musisz wcale się bronić, to tylko pogłębia konflikt.  Przede wszystkim, daj drugiej osobie przedstawić swoją wersję tego wydarzenia, być może już w tym momencie będziesz w stanie inaczej je ocenić. Najgorsze to zafiksować się na przekonaniu, że jesteś ofiarą całej tej sytuacji. Takie przeświadczenie obiera ci moc sprawczą.

Nie zawsze musisz mieć rację

Inni ludzie też mają prawo do swoich myśli i własnych poglądów. Różnica zdań jest czymś naturalnym, a nie działaniem przeciw tobie, zamiarem zrobienia ci „na złość”.

Bądź świadoma swoich błędów 

Upewnij się, że jesteś w porządku. Z czystym sumieniem o wiele łatwiej wybacza się cudze błędy i przewinienia. Głównie z tego powodu, że można je lepiej zrozumieć, skoro samemu się je popełniło.

Odpowiadaj, nie reaguj

Bo wtedy masz poczucie kontroli nad swoim zachowaniem. To nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli poczucie krzywdy jest duże, a relacja bardzo bliska. Jeśli uświadomisz sobie konsekwencje wynikające z – jedynie – emocjonalnego podejścia do  tego problemu (łzy, krzyk, wyrzuty…), zrozumiesz, że tylko chłodna, rozumowa analiza pomoże ci poradzić sobie z sytuacją.

Zamiast atakować, buduj mosty

Pojednawcza postawa jest po prostu dla ciebie o wiele bardziej zdrowa. Sympatia, akceptacja i gotowość do wysłuchania drugiej osoby to twoja najlepsza broń w walce z poczuciem krzywdy.

Zdaj sobie sprawę z tego, że być może jesteś obiektem czyjegoś gniewu, ale nie jego źródłem

Wiesz jak to jest – pojawić się w złym miejscu i czasie? Wtedy wystarczy tylko jedno nieuważne słowo… Więc, jeśli zachowanie twojego rozmówcy jest zupełnie nielogiczne: NIE BIERZ TEGO DO SIEBIE. I już.

Stwórz granice

Masz prawo określić co wolno, a czego nie, żeby ci nie szkodzić. Nalegaj, by te twoje granice szanowano. To tak raczej w kwestii zapobiegania

Wbrew temu, co sądzisz, nawet jeśli ktoś zadał ból ci, nie może sprawić, że jesteś mniej szczęśliwa

Prawda stara jak świat: nie zmienisz tego, co się wydarzyło, ale możesz zmienić to, jak się z tym czujesz.  Jeśli to wydarzenie było niezamierzone, nie ma sensu wyolbrzymiać go i analizować z każdej strony. Jeśli było zamierzone, ale ta bliska osoba poprosiła cię o przebaczenie, tym bardziej warto zamknąć temat. A jeśli nie poproszono cię o wybaczenie, to tylko znak, że należy więzi rozluźnić.

Nawiązując relacje z innymi, musimy liczyć się z tym, że przynoszą one zarówno pozytywne jak i negatywne emocje. To jak sobie z nimi radzimy wpływa na nasze samopoczucie i na sposób w jaki my sami traktujemy bliskie nam osoby. Bądźmy otwarci i świadomi różnic między nami, wtedy łatwiej nam będzie akceptować trudne, życiowe sytuacje.


Źródło: Psychology Today


Lifestyle Psychologia

Tampon, podpaska lub kubeczek menstruacyjny – co wybrać? Sprawdzamy, za co je lubimy i jakie mają wady

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
5 maja 2016
Foy. iStock / gregory_lee
 

Każda miesiączkująca kobieta stanęła przed dylematem, w jaki sposób najskuteczniej zabezpieczać się przed zabrudzeniem bielizny podczas miesiączki. W zależności od organizmu kobiety, krwawienie może trwać równie dobrze 3 dni, jak i 7, a przeciętna utrata krwi oscyluje w granicy 100 ml. W związku z intensywnością krwawienia i indywidualnymi predyspozycjami, kobiety wybierają różne formy zabezpieczenia podczas miesiączki. Wybór dokonuje się pomiędzy klasyczną podpaską, tamponem oraz cieszącym się coraz większą popularnością wśród kobiet – kubeczkiem menstruacyjnym. Co więc wybrać z ogromnej ilości środków higienicznych?

1. Podpaska, klasyka w wielu wariantach

Podpaska to chyba pierwszy środek, po który sięgają młode kobiety, które dopiero zaczynają miesiączkowanie. Historia podpaski sięga początku XX wieku. Kobiety szyły bieliznę, do której wkładały zwijane pasy materiału, który po zabrudzeniu był prany i gotowany w rondelku. Podczas I Wojny Światowej pielęgniarki zaczęły korzystać z bandażu nie tylko do opatrywania ran, ale także podczas miesiączki. Pierwsze podpaski przyczepiane były do specjalnych szelek, aby trzymały się we właściwym miejscu. Dopiero w 1970 wykorzystano taśmę z klejem, który utrzymywał podpaskę na miejscu. Obecnie kobiety mogą wybierać w podpaskach powleczonych różnym materiałem, systemem chłonięcia krwi, ze skrzydełkami bądź bez nich, w różnych rozmiarach, długość a nawet kolorach i zapachach!

Za to lubimy podpaski

Podpaski, mają wiele zalet, dzięki czemu nadal są chętnie wybierane przez kobiety

 • delikatnie przylegają do ciała, nie powodując otarć śluzówki wewnątrz pochwy, a co za tym idzie infekcji
 • mogą po nie sięgać kobiety z obfitymi, jak i skąpymi krwawieniami, ich szeroki wybór ułatwia dobranie idealnej podpaski
 • ich wymiana jest szybka i niekłopotliwa
 • podpaski ze skrzydełkami, dodatkowo zabezpieczają brzegi bielizny przed krwawieniem, więc kobiety nie obawiają się ich nosić nawet pod jasnymi ubraniami

Tu kryją się trudności

 • ograniczają w pewnym stopniu aktywność fizyczną w czasie menstruacji. Mogą przesuwać się, co skutkuje zaplamieniem bielizny
 • nie wszystkie podpaski pochłaniają specyficzny zapach krwi menstruacyjnej
 • bardzo chłonne podpaski, nasycone absorbentami mogą wrażliwą skórę podrażniać
 • podpaski nie są tak dyskretne jak tampony
 • podpaska może powodować rozwój infekcji, szczególnie zbyt rzadko zmieniana-  ciepło, wilgoć i zmniejszony dostęp powietrza do narządów płciowych

2.Tampon, niewidoczna ochrona

Już 1500 lat p.n.e. Egipcjanki podczas miesiączki wkładały płótno opatrunkowe, lub zmiękczone i zrolowane liście papirusu do pochwy. W XX wieku, tampon został po raz pierwszy opracowany w 1929 roku przez lekarza Earle’a Clevelanda, po czym stopniowo zyskiwał popularność, szczególnie wśród kobiet, które musiały zabezpieczać się przed krwią menstruacyjną podczas wykonywania pracy.

miesiączka


Fot. Pixabay / EME / CC0 Public Domain

Kobiety chętnie sięgają po tampony, ponieważ

 • są dyskretne i wygodne, nie widać ich i świetnie sprawdzają się na basenie czy podczas intensywnego wysiłku fizycznego
 • łatwiej zadbać o higienę intymną w upalne dni
 • przeciwdziałają brzydkiemu zapachowi
 • podczas snu tampon nie przemieszcza się, więc nie ma zagrożenia zabrudzenia pościeli

Minusy stosowania tamponów

 • niewprawne umieszczanie tamponu w pochwie może wiązać się z dyskomfortem, czasem z bólem
 • nie zaleca się ich stosowania kobietom, których miesiączki są bardzo obfite, ponieważ tampony hamują odpływ krwi z elementami złuszczonej błony śluzowej macicy
 • nie powinny ich stosować panie, które często cierpią na infekcje intymne
 • trudno kontrolować stopień  nasączenia krwią, tampon może przemięknąć
 • jest dość kłopotliwy podczas wymiany poza domem
 • kobiety mogę mieć kłopot z dobraniem odpowiedniej chłonności do obfitości krwawienia
 • źle założony tampon powoduje dyskomfort, potrzebna jest wprawa w jego zakładaniu
 • w rzadkich przypadkach, tampon może utknąć, lub sznureczek może się urwać. Wtedy wystarczy przykucnąć, rozluźnić się i spróbować złapać tampon palcami. Gdy to nie zdaje rezultatu, konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa
 • nie jest wskazany dla kobiet stosujących spiralę antykoncepcyjną
 • w rzadkich przypadkach, stosowanie tamponu może wywołać  Zespół Wstrząsu Toksycznego, powodowany przez bakterię Stapylococcus aureus. Jego objawy to: podwyższona temperatura ciała (38,8°C lub wyższa), wymioty, biegunka, wysypka przypominająca oparzenie słoneczne, bóle mięśni, zawroty głowy, omdlenia. Gdy takie objawy wystąpią, należy natychmiast usunąć tampon i zgłosić się do lekarza

Aby uniknąć kłopotów, musisz przestrzegać tych zasad

 • zmieniaj tampon co 4 do 8 godzin
 • stosuj podpaskę zamiast tamponu przynajmniej raz na 24 godziny
 • jeśli zakładasz tampon na noc, włóż nowy tampon przed pójściem spać i zmień go zaraz po przebudzeniu się
 • pamiętaj o każdorazowym zachowaniu zasad higieny podczas wymiany tamponu

3. Kubeczek menstruacyjny. Alternatywa dla podpasek i tamponów

Kubeczki menstruacyjne (in. miseczki menstruacyjne) są pojemniczkami na krew miesiączkową, nie wchłaniającymi, a zbierającymi ją do środka. Kształtem przypominają dzwon, mają różne rozmiary, kolory i pojemność większą od tamponów. Pierwszą miseczkę menstruacyjną opatentowano w 1932 roku, najpierw wykonywane z gumy, a następnie z silikonu.

kubeczek menstruacyjny


Fot. Flickr / Michelle Tribe / CC BY

Zalety kubeczków menstruacyjnych

 • wygoda podczas uprawiania sportów
 • brak zanieczyszczania środowiska, po wyjęciu z pochwy krew wylewa się i można je użyć ponownie
 • nie powodują nadmiernego wysuszenia wnętrza pochwy poprzez wchłanianie śluzu
 • można ich używać nawet 10 -15 lat, ich zużycie jest znacznie mniejsze niż tamponów czy podpasek, co czyni je tańszymi w eksploatacji, mimo dość wysokiej ceny zakupu (ok. 100 zł)
 • w kubeczku mieści się ok. 8-42 ml (w zależności od modelu i producenta) a tampon ok. 5-18 g, można go zmieniać rzadziej
 • bezpieczny dla zdrowia, nie wywołuje Zespołu Wstrząsu Toksycznego, reakcji alergicznych
 • krew w kubeczku ma ograniczony dostęp powietrza, więc nie ma nieprzyjemnego zapachu
 • Można go założyć w dniu rozpoczęcia miesiączki, na wszelki wypadek, a później bez szkody dla zdrowia usunać i zastosowac ponownie

Wady kubeczków

 • wybór odpowiedniego rozmiaru może być kłopotliwy, ponieważ nie ma możliwości bezpośredniego dopasowania rozmiaru kubeczka do predyspozycji kobiety, polegając na internetowych kalkulatorach wielkości
 • nauka zakładania kubeczka może potrwać 2-3 cykle, warto dokładnie zapoznać się z ulotkami dołączonymi do produktów, gdzie zamieszczone są informacje o różnych sposobach zakładania kubeczka.
 • niewprawione panie mogą mieć kłopot z higienicznym wyciągnięciem kubeczka, tak, by nie zabrudzić ubrania krwią. Na początku najlepiej przećwiczyć to pod prysznicem lub w wannie
 • należy szczególnie dbać o higienę – za każdym użyciem trzeba umyć kubeczek, a po skończonej miesiączce wyparzać i suszyć kubeczek.

A jaki sposób radzenia sobie z menstruacją wam odpowiada najbardziej?


Lifestyle Psychologia

Bad hair day… 5 sprawdzonych sposobów na przetrwanie. Akcja „Bądź piękna każdego dnia”. Dzień #15 [05.05.]

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
5 maja 2016
Bad hair day.
Fot. Flickr / Shaun Fisher / Starmama / CC BY

Bad hair day… i wszystko jasne. Wydawać by się mogło, że czegokolwiek byśmy nie zrobiły – może być już tylko gorzej. Moje najcięższe zbrodnie na włosach w tych dniach „rozczapierzonej kuny”, to drastyczne obcinanie tego co mimo zachodu nadal, uparcie z nadgorliwie odstaje. Ale są metody o wiele bardziej skuteczne i łaskawe dla kobiet. Wystarczy wiedzieć co i jak – i dla kogo :).

Zadanie na dziś to fajne uczesanie swoich włosów, a jeśli macie właśnie swój bad hair day – skorzystajcie z naszych porad.

5 sprawdzonych sposobów na bad hair day

1. Kręcone siano

Pomoże: olejek i lokówka. Użycie olejku pomoże wygładzić i rozczesać włosy. Bardziej gładkie przestaną się nadmiernie puszyć, łatwiej będzie rozczesać kołtuny. Lokówka zamieni „TO” w loki, fale – zgodnie z życzeniami właścicielki włosów.

2. Grzywa hańby

Ratunek:
1. umyj samą grzywkę i ewentualnie dłuższe pasma wokół. Wysusz kierując strumień powietrza ku dołowi – wtedy nie będzie się puszyła. Kilka pociągnięć prostownicą załatwi sprawę.
2. udawaj, że jej nie ma i zepnij do góry wsuwką. Modnie i pod kontrolą.

3. A miałam rano wstać wcześniej i umyć

Jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź – suchy szampon! Kup suchy szampon i trzymaj na sytuacje awaryjne. Lub zawczasu, jeśli wiesz, że obietnica „wstanę wcześniej” jest raczej wątpliwa w realizacji – zastosuj domową metodę (tańszą, ale bez aerozolu) – zamiast gotowego produktu użyj pudru dla niemowląt zanim położysz się spać. Podczas „wiercenia się” przez sen  puder zaabsorbuje nadmiar sebum i zdąży zniknąć z głowy (przynajmniej w większości). Rozczesz dokładnie. Nie używaj tego sposobu przy bardzo ciemnych włosach – może zostać jasna, lekko siwa poświata.

Wersja bardzo awaryjna przy długich włosach: jeśli padłaś ofiarą nowego kosmetyku i po przebudzeniu twoje niby świeżo umyte włosy wyglądają jak stylizacja a la kloszard, ratuj się. Wiemy ile czasu zajmuje wysuszenie, zepnij dość luźno na czubku głowy koczek, umyj włosy systemem ratalnym – tylko przy skórze głowy. Wysusz (teraz masz tylko trochę suszenia) rozpuść i rozczesz, w zależności od stanu wyjściowego możesz upiąć włosy lub rozpuścić. Bardzo ważne – pamiętaj aby nie używać zbyt dużo szamponu, trudno będzie go wypłukać przy spiętych włosach, to naprawdę wersja awaryjna.

4. Jamnik szorstkowłosy

Jeżeli twoje włosy są szorstkie i porowate – musisz pomyśleć o nich na co dzień. Po pierwsze, bardzo porządne oczyszczanie ( z chelatowaniem) pomoże pozbyć się resztek kosmetyków i osadów (również tych mineralnych pochodzących z wody) – najlepiej umyj włosy delikatnym, naturalnym szamponem dwukrotnie; po drugie – odżywianie, czyli porządna maska. Możesz dzień wcześniej zafundować włosom prawdziwą olejową kąpiel na noc. Nałożyć odżywkę lub maskę również przed myciem. I pamiętaj im mniej po myciu nałożysz na włosy tym lepiej – będą lżejsze i gładsze. Nie myj również ich zbyt często, jeśli tego nie wymagają (tak dla zasady), bo częste mycie bardzo wysusza. Spróbuj, zobaczysz różnicę.

5. Bogowie… czyli wszystko na raz

Jeśli masz włosy długie lub półdługie – jesteś uratowana – zepnij je! Najlepiej w dość ciasny warkocz czy kok. Jeśli nosisz krótką fryzurę pozostaje jedynie spotkanie ze słuchawką prysznicową tête-à-tête.

PS: Macie swoje niezawodne metody na takie katastrofy?

Akcja „Bądź piękna każdego dnia”

Do 18 maja będziemy codziennie umieszczać dla was wpisy dotyczące urodowych wyzwań. Będziemy was namawiać do odrobiny szaleństwa, do zadbania o to, by wasza uroda była tej wiosny widoczna w wyjątkowy sposób.

Co trzeba zrobić? Pod codziennym wpisem dotyczącym naszej akcji zamieść komentarz, w którym napiszesz, co takiego dzisiaj zrobiłaś dla swojej urody. Najciekawsze z komentarzy zostaną nagrodzone.


A poniżej na zachętę przypominamy o wyjątkowych nagrodach ufundowanych przez BaByliss.

Depilator IPL

Depilator IPL BaByliss | Akcja "Bądź piękna każdego dnia"

Mat. prasowe

Prostownicę 

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Lokówkę

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Czas trwania: 20.04.2016 – 18.05.2016. Wyniki zostaną opublikowane do dnia 27.05.2016

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

Zobacz wszystkie wyzwania w naszej akcji


Zobacz także

Rozstałam się z narzeczonym

„Rozstałam się z narzeczonym, ale nie nazywajcie mnie singielką! To jeden wielki mit – nie wierzę, że ktoś może być szczęśliwy w samotności”

Gratulujesz mi odwagi? Błąd. Od dziś już nigdy nie będę sama. Moja samotność się skończyła

Gratulujesz mi odwagi? Błąd. Od dziś już nigdy nie będę sama. Moja samotność się skończyła

Filip Chajzer: „Z ojcem cały czas jesteśmy kompletnie różni. Łączy nas głównie ten pracoholizm”