Lifestyle

Jak się nie dołować, czyli poradnik chwytającej dzień

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
25 listopada 2020
Fot. iStock / Martin Dimitrov
 

To nie jest łatwe. Ostatnie miesiące (lata) mocno dały nam w kość, nie ma chyba takiej osoby, która nie odczułaby skutków trwającej pandemii. Ograniczenia podróży, izolacja, ograniczone kontakty z przyjaciółmi, z rodzicami… I jeszcze ta niepewność – kiedy to się skończy? Jak tu nie zwariować?

Odpowiedzi jest oczywiście tyle, ile jest nas samych, bo każdemu z nas pomaga w tej sytuacji co innego. Ale na pewno warto wziąć sobie do serca kilka prostych reguł, które ułatwią nam teraz życie. Zatem:

Znajdź proste, codzienne rytuały, które umilą ci dzień

Na przykład budź się przy dźwiękach płynących z radia, z ulubionej stacji. Niech to będzie głos ulubionego prezentera, podobne melodie, powtarzalne, kojące odgłosy. Albo wieczorem zasypiaj, słuchając kolejnego odcinka ulubionej powieści. Wybierz coś, co ukoi skołatane nerwy, uspokoi cię, wprowadzi w dobry nastrój. Rozpieść się trochę.

Odpuść sobie to, co nie jest ważne

To naprawdę jest właśnie ten moment. To, na co nie masz wpływu, to co cię drażni, ale nie możesz tego zmienić. Odsuń czarne myśli, skoncentruj się na tym, co dobre, pozytywne. Poradzisz sobie. Potrzebujesz teraz filmików ze śmiesznymi kotami, zdjęć z wakacji w 2003 roku, długich rozmów telefonicznych z przyjaciółmi, komedii romantycznych z Hugh Grantem i powieści Jane Austen. Nie potrzebujesz codziennych raportów z Ministerstwa Zdrowia, kontaktów z toksycznymi znajomymi i zastanawiania się tym, co będzie za jakiś czas. Nie staraj się być super bohaterem, który musi sobie ze wszystkim radzić sam.

Ruszaj się!

Ćwicz, tańcz, uprawiaj jogę, ale na miłość boską, nie zalegaj na stałe na kanapie! Regularnie się dotleniaj i podejmuj wysiłek fizyczny. To pozwala zapomnieć na chwilę o drobnych smuteczkach i podnosi poziom hormonów odpowiedzialnych za twój nastrój. Poza tym zyskasz ładną sylwetkę i dobrą kondycję.

Nie sącz jadu

Wybaczaj częściej niż zwykle. Nie rozpamiętuj, nie myśl o tych, którzy cię zawiedli, skrzywdzili. Nie koncentruj się na błędach popełnionych w przeszłości. To jest czas na rozwój osobisty, a nie duszenie się w sosie nienawiści i nieudanych relacji z innymi. Jeśli ci to pomaga – medytuj. Wybierz taką drogę, która pomoże ci być lepszym. Ten czas zaprocentuje, to twoja inwestycja w spokojniejszą przyszłość.

Zrób coś dobrego

Wesprzyj charytatywną akcję, pomóż bliskim, którzy tego potrzebują. A może daj dom i miłość porzuconemu zwierzakowi? Jest wiele możliwości, z pewnością w czymś się odnajdziesz. Pamiętaj, dobro wraca i sprawia, że czujemy się potrzebni, bardziej wartościowi, lepsi. Czynienie dobra ma sens, liczą się nawet drobne gesty.

Zmień dietę

Porzuć złe nawyki żywieniowe, jedz regularnie, pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Nie zajadaj stresu i pamiętaj o dopasowanym do twoich potrzeb zestawie witamin. Warzywa i owoce pomogą ci wzmocnić odporność.

Nie zapominaj o tym, by żyć

Nie okopuj się w panicznym lęku, nie izoluj do końca od tych, którzy cię kochają. Twoje emocje są naturalne, każdy z nas odczuwa lęk, znużenie, bezradność, smutek. Naszym zadaniem jest teraz tak zorganizować nasze życie, by wciąż… chciało nam się żyć. Na nowo nauczmy się radości płynącej z małych rzeczy. Żyjmy jak najlepiej potrafimy. Dla siebie, dla innych. Chwytajmy każdy dzień.


Lifestyle

16 mitów na 16 Dni Przeciwko Przemocy

Redakcja
Redakcja
25 listopada 2020
Fot. Materiały prasowe
 

W ramach kampanii „Mów o tym głośno!” Avon przedstawia 16 niebezpiecznych mitów na 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć. We współpracy z fundacją Feminoteka marka zwraca uwagę na różne przejawy agresji domowej i zachęca wszystkich do reagowania. Avon chce chronić również swoich pracowników przed tym zjawiskiem. Dlatego wewnątrz firmy wprowadzana jest procedura postępowania w przypadku przemocy zwana Protokołem GBV (ang. Gender-Based Violence) oraz nowe stanowiska Ambasadora ds. Przemocy. Dodatkowo rozbudowana została aplikacja Avon Alert.

Z okazji światowych 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć Avon we współpracy z fundacją Feminoteka rozpoczyna kampanię „Mów o tym głośno!”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na różne formy występowania przemocy, a także na szkodliwe przekonania panujące w społeczeństwie. Osoby dotknięte tym problemem spotykają się z powszechnym bagatelizowaniem ich odczuć, manipulacją czy zastraszaniem. Bardzo często nie wiedzą także, gdzie mogą szukać pomocy. W konsekwencji duża liczba przypadków nie zostaje nawet zgłoszona.

Ogromnym problemem jest poprawne definiowanie przemocy. Choć wydaje się, że wszyscy znamy to zjawisko, jednak różnego rodzaju przekonania zakorzenione w społeczeństwie sprawiają, że często wolimy go nie dostrzegać lub staje się ono powodem do wstydu. Przede wszystkim warto obalić najważniejszy mit – przemoc to nie tylko agresja fizyczna. Może przybierać różne, często z pozoru niedostrzegalne formy jak ciągłe podważanie samooceny, odcinanie od finansów czy szantaż emocjonalny. Te działania bardzo często powodują obniżenie poczucia własnej wartości, bezradność i lęk. W wielu przypadkach dzwoniące do nas kobiety pytają czy to, czego doświadczyły jest już przemocą. Dlatego tak ważne jest podnoszenie świadomości społeczeństwa i mówienie o tym głośno – podkreśla Joanna Piotrowska, prezeska fundacji Feminoteka, która prowadzi infolinię wspierającą kobiety w trudnej sytuacji. Jak podkreśla pandemia postawiła nowe wyzwania w niesieniu pomocy – Wiele osób ze względu na społeczną izolację są zamknięte ze swoimi oprawcami i nie mają możliwości swobodnego skontaktowania się z infolinią. W takich przypadkach sprawdza się nasza aplikacja Avon Alert, która pozwala na dyskretny i szybki kontakt i umówienie konsultacji z przedstawicielami fundacji w bezpiecznym sposób.

Uruchomiona rok temu Avon Alert była pierwszą przeciwprzemocowa aplikacją na urządzenia mobilne w Polsce. Choć zarówno firma Avon, jak i fundacja Feminoteka nie spodziewały się, że zostanie przetestowana w warunkach pandemii, bardzo szybko okazało się, że jest skutecznym narzędziem niesienia pomocy kobietom doświadczającym przemocy w trakcie izolacji. Dostosowując się do ich potrzeb, Avon rozszerzył platformę edukacyjną dostępną w aplikacji. Użytkownicy uzyskali dostęp do większej ilości materiałów, w tym także poradników postępowania w trakcie pandemii. W Avon Alert można także znaleźć specjalną mapę stworzoną w ramach współpracy fundacji Feminoteka, Antyprzemocowej Sieci Kobiet oraz osób indywidualnych. Znajdują się w niej miejsca z całej Polski oferujące wsparcie kobietom dotkniętym zjawiskiem przemocy.

W Avon od dawna mówimy głośno o przemocy i  staramy się jak najlepiej wspierać osoby doświadczające tego zjawiska. Zależy nam, by proponować praktyczne i kompleksowe rozwiązania. Dzięki wprowadzeniu nowości do aplikacji Avon Alert każdy niezależnie od miejsca zamieszkania, może sprawdzić, gdzie szukać pomocy i dowiedzieć się jak po nią sięgnąć w bezpieczny sposób – mówi Agnieszka Isa, General Manager w Avon Cosmetics Polska.- Jako odpowiedzialna społecznie firma postanowiliśmy wprowadzić także specjalny Protokół GBV i stanowisko Ambasadora ds. Przemocy. Dzięki temu wszyscy pracownicy Avon, doświadczający tego problemu, otrzymają profesjonalne wsparcie, a także możliwość pracy
w elastycznym wymiarze lub udania się na płatny urlop, który pozwoli na uporanie się z trudną sytuacją
.

Co najważniejsze wszystkie działania podejmowanie w ramach Protokołu GBV podlegają ścisłym zasadom poufności, a Ambasador ds. Przemocy będzie na bieżąco doradzał
i reagował na zgłaszane sytuacje oraz kierował pracowników do przedstawicieli Fundacji Feminoteka, którzy udzielą profesjonalnych porad psychologicznych i prawnych.

Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie: https://avonkontraprzemoc.pl oraz
w aplikacji Avon Alert https://avonalert.pl

Avon Kontra Przemoc

Firma Avon wierzy w świat, w którym kobiety i dziewczęta mogą żyć bez przemocy, dlatego w 2008 roku w Polsce została zainicjowana kampania Avon Kontra Przemoc. Działania w ramach tej inicjatywy budują świadomość istnienia problemu i koncentrują się wokół edukacji na temat możliwości udzielenia pomocy ofiarom przemocy.

Dzięki funduszom, które firma zebrała w ramach kampanii Avon Kontra Przemoc i przekazała na działanie Niebieskiej Linii pomoc uzyskało 23 883 osoby. W 2019 roku Avon we współpracy z fundacją Feminoteka rozpoczął akcję „Avon Kontra Przemoc – Skreśli niepotrzebne”, w ramach której powstała aplikacja Avon Alert dla ofiar przemocy i ich otoczenia.

Rozpoznawalną inicjatywą kampanii jest coroczny bieg „Avon Kontra Przemoc” w podwarszawskim Garwolinie, który wpisał się na stałe w kalendarz miłośników biegania. Bieg charakteryzuje się bardzo wysokim odsetkiem kobiet, który wynosi średnio około 30 procent, podczas gdy na innych podobnych imprezach kobiety to zaledwie kilkanaście procent biegaczy.Zobacz także

grill w nowoczesnym wydaniu

Jeśli grill, to tylko de luxe! Najlepsze przepisy na grillowane mięso i warzywa oraz sosy

Jak mądrze wspierać siebie? Zacznij od dawania sobie tego, czego oczekujesz od innych

Myślisz, ze manipulacja cię nie dotyczy? Nawet nie wiesz, jak sterują tobą inni!