Lifestyle

Jak schudnąć? Jest jedna podstawowa tajemnica odchudzania. I my ją właśnie wam zdradzimy!

Redakcja
Redakcja
4 stycznia 2019
Fot. iStock/kali9
 

Nie chodzi wcale o żadne cud diety, liczenie kalorii, ważenie jedzenia, czy wylewanie siódmych potów każdego dnia na siłowni. Chcesz naprawdę schudnąć? Znajdź sobie kogoś, kto zacznie odchudzać się razem z tobą! Naprawdę! Schudnąć w dwójkę jest o wiele łatwiej, niż walczyć ze sobą samą każdego dnia. Przecież dobrze wiemy, że po pierwszym entuzjazmie, przychodzi spadek motywacji i cierpliwości. Kto nam wtedy pomoże? Ten, kto z nami przystąpił do planu: „schudnę”!

Nadal nie wierzycie? Oto pięć zalet posiadania przyjaciela od odchudzania

Wspólnie wymieniacie się przepisami

W akcie desperacji, jak już nie wiesz, co jeść, dzwonisz i pytasz, co ona sobie dziś przygotowuje. I już, prosta sprawa. Taki telefon stawia cię do pionu. No skoro ona zagryza przedpołudnie selerem naciowym, to ja też mogę. Poza tym co dwie głowy to nie jedna w planowaniu menu.

Motywujcie się do aktywności

Wiem, że to działa. Ile razy myślałam: „Matko, jak mi się nie chce iść biegać” i na bank bym nie poszła, gdyby nie świadomość, że w umówionym miejscu czeka na mnie przyjaciółka i przecież nie mogę jej zostawić samej. Tak samo z wyjściem na siłownię, fitness. Razem jest po prostu raźniej. I bardziej motywująco.

Wspieracie się

Ile razy rezygnowaliście z postanowień zadbania o siebie i swoją kondycję? Pewnie trochę się tego zebrało, ale nie zawsze tak musi być. Odchudzanie się z kimś, kto jest w tej samej sytuacji co ty, pozwala pozbyć się błędnych przekonań, że nie dam rady. W chwili kryzysu nic tak nie pomaga jak rozmowa z kimś, kto doskonale cię rozumie, bo dwa dni temu był w podobnej sytuacji.

Świętujecie

I te sukcesy, te zmniejszające się centymetry, kilogramy, kto będzie się tak cieszył z tobą, jak nie ta osoba, która podobne sukcesy osiąga? Do niej możesz zadzwonić i powiedzieć: „Jeeeest, dwa centymetry mniej w biodrach, pół kg mniej na wadze”. To bardzo buduje.

Rywalizujecie

Nie ma co ukrywać, że jeśli ktoś odchudza się razem z nami, to automatycznie staje się dla nas trochę rywalem, ale w pozytywny sposób. Nie chcemy być gorsi, myślimy: „kurczę, jak ona dała radę, ja też dam”. Ten ukryty pierwiastek rywalizacji bardzo pomaga w dyscyplinowaniu się i trzymaniu się planu.

Razem jest po prostu łatwiej. Myślisz o tym, żeby zadbać o siebie? Popytaj wśród przyjaciółek, znajomych, może rodziny, czy ktoś nie spróbowałby razem z tobą. Kto wie, może stworzycie silny team, który tym razem przetrwa wszystkie kryzysy? Trzymamy kciuki!


Lifestyle

Koszmary senne. Co nam się śni i co to oznacza?

Redakcja
Redakcja
4 stycznia 2019
Fot. iStock/Kharchenko_irina7
 

Wypadające zęby, egzamin, ucieczka? Koszmary senne, zdecydowanie nie należą do najprzyjemniejszych. Czy wiesz, skąd się biorą, co jest ich przyczyną? Dlaczego śnią się nam akurat koszmary?

Okazuje się, że bardzo często niepokojące nas sny są przejawem strachu, który towarzyszy nam w jakimś obszarze życia. Niektóre motywy mogą wskazywać na pewne uniwersalne dla nas doświadczenia i tematy, natomiast specyficzne szczegóły lękowego snu mogą pomóc nam zrozumieć, co wywołuje w nas niepokój.

Sen o stracie kluczy, telefonu, dokumentów

Kiedy przez cały czas nosimy przy sobie konkretne przedmioty, możemy widzieć je jako przedłużenie nas samych. Jeśli twój sen opowiada o zgubieniu czegoś dla ciebie ważnego, co zawsze masz przy sobie, może to wskazywać na wewnętrzne poczucie straty, poczucie utraty siebie lub swojej tożsamości i strach, który to doświadczenie wywołuje. Jeśli nie wiesz, do czego ten sen może się odnosić, przyjrzyj się sobie uważniej.

Sen o spóźnieniu się, nieudanym egzaminie

Koszmary o szkole, o nieudanym egzaminie lub porażce są niemal powszechne. Nawet po latach spędzonych poza szkolnym środowiskiem, sny o byciu biednym uczniem, o nieobecności w klasie lub spóźnieniu wciąż się pojawiają. Szkoła to przede wszystkim ocena nas przez innych. Tego rodzaju sny wskazują na niepokój wywołany jakimś wystąpieniem, rozmową. A może nosisz w sobie poczcie nieprzestrzegania pewnych zasad. Spytaj siebie, gdzie zawodzisz w swoim w życiu.

Sen o byciu ściganym

Sen o tym, że ktoś nas ściga albo, że przed kimś (czymś) uciekamy, mogą wywoływać silne poczucie lęku i paniki. Taki sen może zwracać twoją uwagę na osobę, które się boisz albo na to przed czym uciekasz realnie w swoim życiu.

Sen o stracie/wypadaniu zębów

Nasze zęby są niezwykle czułe i niewiarygodnie silne. Niektóre tradycje akupunktury mówią, że bóle zębów odzwierciedlają „przeciążenie informacji”. Sen o ich utracie często obejmuje bardzo niewygodne uczucia. Kiedy śnią ci się wypadające zęby, zastanów się, czy sen wprowadza to uczucie do twojej świadomości, czy też oddaje je tobie, ponieważ było już obecne.

Koszmary senne nie są dla nas komfortowe, ale mogą być bardzo pouczające, jeśli tylko chcemy im się przyjrzeć z bliska.


źródło: Care2


Lifestyle

Seler naciowy. Dlaczego warto po niego sięgać każdego dnia? Zdziwicie się, ile łodyga selera niesie korzyści dla naszego organizmu

Redakcja
Redakcja
4 stycznia 2019
Fot. iStock/LightFieldStudios

Dlaczego warto jeść seler naciowy? Choćby dlatego, że jedna jego „łodyga” zawiera tylko 10 kalorii. Jest idealną przekąską. Poza tym seler naciowy posiada mnóstwo korzystnych dla naszego organizmu właściwości. Nie tylko zmniejsza stany zapalne, ale przynosi ulgę przy zapaleniu stawów, infekcji płuc, astmie, pomaga w walce z trądzikiem. A czy wiecie, że seler naciowy potrafi nas zrelaksować? Minerały w nim zwarte, szczególnie magnez działają kojąco na układ nerwowy. Seler jako wieczorna przekąska może zapewnić nam lepszy sen.

Jakie jeszcze zalety ma seler naciowy?

Seler wspomaga trawienie

Niektórzy twierdzą, że seler ma smak „chrupkiej wody”, co może być jednym z powodów, dla których jest on tak dobry dla naszego układu trawiennego. Uwaga: ponieważ seler ma działanie moczopędne i oczyszczające, osoby z biegunką powinny unikać jego spożywania.

Zawiera „dobre” sole

Tak, seler zawiera sód, ale to nie ten sam, który jest w soli kuchennej. Sól w selerze jest organiczna, naturalna i niezbędna dla twojego zdrowia.

Dba o twoje oczy

Jedna duża łodyga selera dostarcza 5% dziennego zapotrzebowania na witaminę A, grupę substancji odżywczych, która chroni oczy i zapobiega związanemu z wiekiem pogorszeniu się wzroku.

Seler redukuje „zły” cholesterol

Jeden ze składników selera nazywany jest butyloftalidem, nadaje mu smak i aromat. Ale to nie wszystko – związek ten redukuje również zły cholesterol. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Chicago pokazuje, że zawartość  butyloftalidu w zaledwie czterech spożywanych łodygach selera dziennie może obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL) nawet o 7 procent!

Obniża ciśnienie krwi

Udowodniono, że aktywny związek nazywany ftalidami w selerze poprawia krążenie. Surowy, cały seler obniża wysokie ciśnienie krwi.

Poprawia życie seksualne

Według naukowców dwa feromony w selerze: androstenonie i androstenolu zwiększają ochotę na seks, wystarczy wieczorem pożuć trochę selera.

Wspiera walkę z rakiem

Dwa badania na Uniwersytecie Illinois pokazują, że silny flawonoid w selerze, zwany luteoliną, hamuje wzrost komórek rakowych, szczególnie w trzustce. Inne badanie sugeruje, że regularne spożywanie selera może znacznie opóźnić tworzenie komórek raka piersi.

Przydatne porady:

Wybieraj seler z pionowymi szypułkami, które trzasną się po zgięciu. Liście powinny być świeże. Wybierając selera, pamiętaj jedną zasadę: im ciemniejszy kolor, tym mocniejszy smak.

Gotowany na parze seler nie tylko zachowuje smak, ale także większość składników odżywczych – aż 99 procent z nich!


źródło: Care2


Zobacz także

usta

Co mówi o tobie kształt twoich ust?

Seks bez uczuć to ściema? Kilka rzeczy, które nas jednak w życiu zaskakują

Jak się ubrać do biegania? Przewodnik początkującej biegaczki