Kuchnia

Anna Lewandowska go uwielbia. Dlaczego warto dodać seler naciowy do diety?

Redakcja
Redakcja
11 kwietnia 2017
Fot. iStock
 

Seler naciowy to prawdziwe bogactwo witamin i składników mineralnych, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie i urodę. Naukowcy stwierdzili, że zawiera nawet 86 różnych substancji! Jednak pomimo swoich wielu zalet, jest niedoceniony w polskich kuchniach. I to jest duży błąd, który należy naprawić. Zobaczcie, dlaczego powinien znaleźć się w diecie każdej z nas, a już na pewno w diecie kobiet odchudzających się.

Łodyżka selera najczęściej wykorzystywana jest jako dodatek do sosów i sałatek, rzadko kiedy sięgamy po nią jak po przekąskę. Warto wziąć przykład z celebrytów oraz modelek, wśród których jest prawdziwym hitem. Gwiazdy pokochały ją w szczególności za właściwości odchudzające. Przyspiesza metabolizm i jest sycącą, ale jednocześnie bardzo nisko kaloryczną przekąską – łodyżka zawiera 10 kcal, dlatego sięgaj po nią bez wyrzutów sumienia.

Jeśli się odchudzasz – nie zapomnij, aby spożywać dużo błonnika, który daje uczucie sytości na długo i sprawia, że rzadziej sięgamy po jedzenie. Zamiast brać tabletki, warto wybrać jego naturalne źródło, czyli warzywa. W selerze znajduje się 1,6 g/100 g tego włókna.

Taka dawka błonnika pomaga zmniejszyć ilość złego cholesterolu (LDL). Wystarczy spożywać 1-2 łodyżki selera w ciągu dnia, aby zniwelować negatywne skutki LDL, czyli miażdżycę oraz prawdopodobieństwo chorób serca.

Podczas kuracji odchudzającej powinno zadbać się o odpowiednie nawodnienie organizmu. Dlatego sięgnij po seler, który składa się w 95 proc. z wody! Odpowiednie nawodnienie sprawi, że przyspieszysz trawienie i zapobiegniesz zaparciom. Spożywając seler, dodatkowo oczyścisz organizm z toksyn oraz przyspieszysz spalanie tłuszczu.

Odpowiednie nawodnienie sprawi, że twój organizm będzie ci wdzięczny. Twoja skóra stanie się jędrna, znikną obrzęki i poprawi się twoja cera oraz włosy. Seler jest uznawany za naturalny środek zatrzymujący i przywracający młodość. Wszystko to dzięki zawartości wody, witamin A,C,K i z grupy B oraz wapnia, fosforu, magnezu, potasu i kwasu foliowego, które pomagają ci zachować piękny i zdrowy wygląd.

Możesz spożywać surowe warzywo, lecz możesz także pić odchudzające koktajle np. ten, który poleca Anna Lewandowska. Potrzebujesz: 1 jabłka, 2 łodyżek selera naciowego, 3/4 szklanki przegotowanej wody bądź wody niegazowanej.

Obierz owoc, pokrój jabłko i selera na małe kawałki. Wszystko zblenduj ze sobą.

Pij i jedz selera na zdrowie.


Źródło: draxe.com


Kuchnia

Problem dłużników alimentacyjnych wychodzi z podziemi. Są nowe propozycje zmian prawa, by rodzice w końcu zaczęli płacić na swoje dzieci

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
11 kwietnia 2017
Alimentacyjny absurd goni absurd, a rząd myśli, że dokonuje przełomu. Śmiech na sali, proszę Państwa
Fot. iStock/ SinanAyhan
 

Pamiętam pierwsze publikacje na temat alimentów i radość środowisk związanych z zadłużeniem alimentacyjnym. „My już pewnie tych pieniędzy nie odzyskamy, ale może dla innych dzieci się uda” – mówiły założycielki Stowarzyszenia „Dla Naszych Dzieci”, które miały dość siedzenia cicho i pracowania na trzy etaty. Miały dość obserwowania innych kobiet, które nie upominają się o pieniądze należne ich dzieciom, a które stają na głowie, by te nigdy nie poczuły się gorzej, bo tatuś lub mamusia o nich zapomnieli.Znaleźli się ludzie, którzy dotarli do mediów, zrobili wszystko, by nagłośnić problem, by pokazać, że ponad milion dzieci nie otrzymuje alimentów od swoich rodziców. Że są rodzice, którzy po rozwodzie umyli ręce od byłej żony czy męża i od własnych dzieci.

Dotarli do mediów, dotarli do rządu, w którym dłużników alimentacyjnych także można spotkać i którym z pewnością nie na rękę jest zmiana dotychczas obowiązującego prawa. Prawa, które dotychczas chroniło dłużników alimentacyjnych, a pozostawiało ponad milion dzieci bez wsparcia finansowego. Zaczęto pokazywać palcem, że ja i że ty płacimy na te dzieci, to pieniądze z naszych podatków zasilają Fundusz Alimentacyjny, na którego pomoc i tak mogą liczyć nieliczni.

Powoli wszystko się zmienia. Dłużnicy alimentacyjni mogą zostać ukarani grzywną bądź więzieniem, jeśli będą zalegać z wpłatą alimentów. Mówiło się, że dotychczasowe zmiany w prawie, to jedynie zmiany kosmetyczne, z których rewolucji nie będzie, ale rozpędzonej machiny już się nie da zatrzymać. Obecnie resort rodziny pracuje nad kolejnymi projektami dotyczącymi alimenciarzy. Co może się zmienić?

Otóż mówi się o tym, by dłużnicy alimentacyjni trafiali na tak zwaną czarną listę. Dotychczas w systemie widoczni byli jedynie ci mający dług wobec Funduszu Alimentacyjnego, teraz ma się to zmienić i na czarną listę mają trafiać także ci majętni alimenciarze, którzy ukrywają się za plecami swoich nowych żon (pewnie też mężów, jeśli chodzi o kobiety), matek i pracodawców, którzy udają, że ich nie zatrudniają. W Niemczech dłużnik alimentacyjny trafia do „systemu”,w którym jest widoczne jego zadłużenie – ma on problem z wynajęciem mieszkania, ze zmianą pracy, z kupnem samochodu. Może takie działania utrudniające codzienne życie sprawią, że i u nas dwa razy ktoś pomyśli, nim nie zapłaci.

Poza tym w resorcie rodziny pojawił się pomysł sprzedania długu alimentacyjnego do firmy windykacyjnej. Oczywiście nie pozwoli to ściągnąć całości zadłużenia, ale czasami nawet jego część już w dużym stopniu pomoże domowemu budżetowi tych, którzy dzieci utrzymują samodzielnie biorąc za nie całkowitą odpowiedzialność. Nie raz słyszałam o długach alimentacyjnych sięgających ponad 100 tysięcy złotych, w których odzyskaniw matki przestały wierzyć.

Kolejnym sposobem na pokazanie dłużnikom, że ich postawa nie przyniesie im niczego dobrego, jest propozycja prac publicznych. Nie płaci, bo nie pracuje, bo nie ma pieniędzy? Państwo mu pomoże, zleci prace publiczne za odpowiednie stawki i z tego dłużnik spłaci swoje zaległe alimenty. I pewnie są tacy, którzy na propozycję pracy, by się ucieszyli, ale nie oszukujmy się – większość alimenciarzy pracuje, tylko ukrywa swoje zarobki, udaje, że wpada codziennie na kawę na osiem godzin do firmy, w której wcześniej pracował. Przymusowe prace publiczne zmuszą ich do określenia się – gdzie tak naprawdę pracujesz? Może i wtedy pracodawcom się oczy otworzą, że krycie dłużnika nie jest dla nich żadną korzyścią.

Jest jeszcze jeden pomysł, by dłużnikom alimentacyjnym potrącać świadczenia, które otrzymują na swoje kolejne dzieci w nowych związkach, tu idealnym narzędziem może okazać się się 500 plus, którego w domowym budżecie dłużnika mogłoby zabraknąć. Taka konsekwencja obejmowałaby tych, którzy odmówiliby podjęcia pracy proponowanej przez urzędy pracy.

Myślę, że już same rozmowy o tym, jak rozwiązać problem ściągalności alimentów to krok milowy w tej sprawie. W końcu wszyscy usłyszeli głośno, że alimenty nie są na waciki dla byłych żon, ale dla dzieci, które rodzic porzucił, o których zapomniał i nie ma zamiaru brać za nie żadnej odpowiedzialności. Może przestanie obowiązywać zmowa milczenia, może zaczniemy publicznie piętnować tych, którzy nie płacą na swoje dzieci, a nie udawać, że problem nas nie dotyczy i właściwie nie istnieje. Może rząd zaostrzy prawo tak, by każdy, kto zapomina o swoim dziecku, odczuł to na własnej skórze.


źródło: Gazeta Prawna

 


Kuchnia

Poruszający film o tym, czym jest depresja. „Ja tego nie wybrałam”

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
11 kwietnia 2017
Fot. Screen Facebook/Malwina Brzezicka

„Depresja to po prostu etykieta, którą przyklejamy ludziom smutnym, trochę wyizolowanym, zajętym własnymi myślami, słuchającym smutnej muzyki. Tak mało wiemy o depresji. A nadużywanie tego terminu pomniejsza znaczenia depresji” – pisze pod swoim filmem Malwina Brzezicka. „Depresja jest chorobą psychiczną. Ale nim dotknęła mnie samą, myślałam o niej tak jak większość z nas”. Malwina pisze, że depresja jest irracjonalna, a jej objawy mylące nawet dla kogoś, kto cierpi na tę chorobę. Depresja nie jest widoczna, nie ma logicznego wyjaśnienia, ale nie jest czymś, co wybiera się z własnej woli. 

Malwina Brzezicka jest autorką filmu o, w którym pokazuje, czym jest depresja na podstawie własnych doświadczeń. Ona sama zwróciła się o pomoc, ale jej walka o powrót do życia bez depresji wciąż trwa…

Obejrzyjcie.


Zobacz także

Chleb bezglutenowy na diecie eliminacyjnej

Chleb bezglutenowy na diecie eliminacyjnej

Jaja faszerowane

Jaja faszerowane, czyli smaki dzieciństwa! Danie w 5 minut :-)

Banalnie proste koktajle, które oczyszczą twój organizm po świątecznym przejedzeniu