Oddychasz spokojnie, wreszcie jesteś bezpieczny, jesteś w domu… W tym akurat przypadku zapomnijmy na chwilę o pięknym powiedzeniu: „że nie mury tworzą dom, a mieszkający tam ludzie”. Teraz właśnie chodzi o mury. Dosłownie. Przyjrzyj się im uważnie. Czy na pewno świadomie wybrałeś to, co cię otacza, z czym żyjesz na co dzień? Zwróć uwagę na tych kilka rzeczy. Drobnymi krokami zacznij pozbywać się toksyn ze swojego życia.
PODŁOGA
Płytki (ceramiczne, gresowe, kamienne), deska (lub drewniane panele podłogowe), linoleum nowej generacji – zawsze są optymalnym rozwiązaniem.
Na czarnej liście są:
- wszelkie posadzki z żywicy epoksydowej
- panele winylowe
- podłoga korkowa z powłoką winylową.
Wszystko to, jest źródłem bisfenoli i ftalanów. Zgodnie z najnowszą decyzją Organów Urzędowych w UE, związki te, zostały zaklasyfikowane jako substancje zaburzające gospodarkę hormonalną. Mają szerokie zastosowanie w produkcji powszechnie wykorzystywanych materiałów opakowaniowych, takich jak plastik.
A co na podłogę zapytacie? Najlepiej nic! Dywan jest przyjemną opcją dla przeciwników kapci (z dwojga złego lepiej pokochać kapcie) ale jest również siedliskiem roztoczy, kurzu…itd., itp. Niech podniesie rękę ten, kto pierze dywan co tydzień? Oj… nie ma?
Z wykładziną jest podobnie. Lata mijają i ciężko ją zmienić… Ściany. Tapety, płytki, farby, cegła… Lubimy wszystko, co nowe, a problem polega na tym, że im nowsze, tym więcej szkodliwych substancji uwalnia. Po pierwsze – wietrzymy! Po drugie – wietrzymy!
Jeśli lubisz tapetę – wybieraj zdrowsze opcje, np. tapetę papierową, nie winylową, poza tym klej szybciej wywietrzeje przez papier. Jeśli upierasz się przy panelach ściennych – wybieraj bez poliuretanu. Unikaj na ścianach dodatków z PCV, obrazów, fototapet.
MEBLE
Na szczęście wraca moda na prostotę – meble z drewna, z materiałowymi obiciami, dodatkami z naturalnych tworzyw. To najzdrowsza opcja dla nas.
Jeśli możesz, rezygnuj:
- z zakupu plastikowych mebli,
- po każdej renowacji wietrz solidnie,
- meble ustawiaj z dala od źródła ciepła,
- zrezygnuj z nagromadzonych plastikowych dodatków, ani to estetyczne, ani potrzebne,
- tapicerowane meble regularnie odkurzaj, szybciej pozbędziesz się uwalnianych substancji toksycznych dodawanych w procesie ich produkcji,
- zwracaj uwagę na uszkodzenia swoich mebli, zwłaszcza ich „uciekające” wypełnienia.
ZAPACH
Lubimy jak w naszym domu, mieszkaniu ładnie pachnie. Najlepiej świeżym praniem lub skoszoną trawą… Nie da się niestety na co dzień. A i my lubimy pójść na skróty, wybór odświeżaczy dzisiaj ogromny. Wiele z nich ma w składzie całą tablicę Mendelejewa, mogą powodować alergie wziewne, przyczyniać się do chorób układu nerwowego. Wszystko przez ich dodatki: formaldehyd, toluen, destylaty ropy naftowej – polecamy przy najbliżej okazji zapoznać się ze składem. Czy wszystkie zatem odpadają? Pewnie nie! Ale musimy zwracać uwagę na ich skład.
Jak zdrowo zadbać o piękny zapach:
- wietrz solidnie pomieszczenia ale upewnij się, ze jakość powietrza za oknem na to pozwala,
- zapach gromadzi się przede wszystkim na materiałach, czyść je regularnie,
- pokochaj naturalne olejki eteryczne, rób sama olejki zapachowe,
- starannie dobierz rośliny, są gatunki, które wspomogą Cię w ciężkiej walce z oczyszczaniem powietrza,
- zainwestuj w naturalne świece zapachowe ( z naturalnym woskiem), długo cieszą zmysły, nie trzeba ich zapalać na kilka godzin!
Co jeszcze możesz zrobić, by naturalnie zadbać o zdrowy klimat mieszkania? Zrezygnuj z zakupu dekoracji za grosze, ciesz oczy świeżymi kwiatami, nawet jak będziesz je wymieniać raz w tygodniu. Postaw na sezonowe, naturalne dodatki zamiast sztucznych, plastikowych „przydasiów”.