Go to content

Jajko niespodzianka – co warto o nim wiedzieć?

jajko niespodzianka - historia, czy dawać dzieciom
Fot. iStock

Jajko niespodzianka to słodycz, za którą dzieci wprost przepadają. Wzbudza ono radość nie tyle na samą myśl o czekoladce, ale przede wszystkim o tym, co kryje się wewnątrz słodkiej skorupki. Jajko niespodzianka od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością i nie zanosi się, by cokolwiek miało się w tej kwestii zmienić.

Jajko niespodzianka – skąd się wzięło?

Oryginalne jajko niespodzianka, czyli Kinder Niespodzianka, zwane także „kinderką”, pochodzi z Włoch. Na ten pomysł wpadł Michelle Ferrero w 1974 roku. Przyświecała mu myśl, by dzieciaki każdego dnia mogły mieć odrobinę przyjemności i radości. A do tego potrzeba było niewielkiej porcji pysznej czekolady i zabawki ukrytej w jednym produkcie. Wszystko wiązało się z wielkanocną tradycją zbierania czekoladowych jajek. Najwyraźniej taka zabawa raz do roku okazała się niewystarczająca, więc autor jajek z niespodzianką doprowadził swój pomysł do realizacji.

Nie licząc klasycznej wersji jajka niespodzianki, stworzono także Kinder Joy, czyli jajko niespodzianka w nieco odmienionej wersji. Jest to produkt w kształcie jajka, złożony z dwóch osobnych połówek. W jednej części dziecko znajduje rzeczoną niespodziankę, a w drugiej połówce, pod szczelnym zamknięciem znajduje się krem, mleczko kakaowe i dwie chrupiące wafelkowe kuleczki nadziane kremem czekoladowym. Co ciekawe, takie rozwiązanie pomyślano dla dzieci zamieszkujących w bardzo gorącym klimacie, w którym tradycyjne jajko niespodzianka po prostu się rozpływało z powodu zbyt wysokich temperatur i wilgotności.

Jajko niespodzianka – za co kochają je dzieci?

Oryginalne jajko niespodzianka to prawdziwy fenomen w świecie słodyczy. Mimo niewielkich gabarytów rzeczywiście cieszy się ogromnym powodzeniem. Dzieci 40 lat temu, jak i dziś, z wielką chęcią zajadają się  czekoladką o dwóch smakach, i z jeszcze większym zapałem przystępują do otwierania żółtego pudełeczka z ukrytą niespodzianką w środku. Magia jajka niespodzianki z zabawką polega na tym, że nigdy nie wiadomo, co dziecko trafi. Młodsze dzieci mają z tego ogromną radość, szczególnie że można zbierać zabawki z konkretnych linii tematycznych, np. Smerfy, bohaterowie Krainy lodu czy nieśmiertelnego Star Wars, oraz jeszcze wielu innych.

jajko niespodzianka - dla dziewczynek, XXL, historia, czy dawać dzieciom

Fot. iStock

Niegdyś jajko z niespodzianką kryło w sobie ręcznie malowane figurki, a współcześnie zabawki są przeróżne. Można trafić od figurek, po np. pojazdy składane z kilku elementów, czy nawet puzzle. Zabaweczki ukryte w środku oryginalnego jajka niespodzianki nie są duże, ale według zapewnień, bezpieczne dla dzieci powyżej 3 roku życia. Młodsze dzieci ze względu na dużą ilość małych i ruchomych elementów odczepianych, nie powinny samodzielnie bawić się taką zabawką.

Jajko niespodzianka zrobiło furorę na całym świecie, poza USA. Przepisy zabraniają tam sprzedaży słodyczy, w których w środku znajduje się np. mała zabawka lub przedmiot. Ma to na celu ochronę przed przypadkowym połknięciem niewielkich elementów przez dzieci.

Jajko niespodzianka dla chłopca i dla dziewczynki, w wersji XXL

Na rynku można kupić oryginalne jajko niespodziankę w wersji dla chłopców i dziewczynek. Jajka różnią się od siebie wyglądem opakowania. Chłopcom zadedykowano opakowanie nieco bardziej wybarwione na niebiesko, a dziewczynkom na różowo. Zabawki, które można znaleźć w środku w domyśle dedykowane są jednej bądź drugiej płci. Na szczęście nikt nie twierdzi, że trzeba trzymać się tego podziału. To bardziej wskazówka dla tych, którym zależy na jasno dedykowanych produktach.

Standardowe jajko niespodzianka waży 20 g. Można także kupić w wersji XXL czyli jajko niespodzianka, które waży 100 g.

jajko niespodzianka - dla dziewczynek, XXL, historia, czy dawać dzieciom

Fot. iStock

Jajko z niespodzianką – dawać dzieciom, czy nie?

Czy jajo niespodzianka powinno trafiać do rąk dziecka i jak często, to jest indywidualna decyzja rodzica. To oni decydują, w jaki sposób zadbać o dietę swojego dziecka. Lekarze zalecają, by dzieciom poniżej drugiego roku życia nie podawać tego typu słodyczy. Na pewno nie można zostawiać maluchów samych z zabawkami z jajka niespodzianki. U starszych dzieci niewielkie ilości słodyczy podawane w kontrolowany sposób raczej nie powinny szkodzić. Z pewnością jajko niespodzianka zjedzone raz na jakiś czas nie zrobi dziecku krzywdy. Poza tym warto mieć na uwadze, że dzieci i tak najbardziej liczą na samą niespodziankę – zabawkę, więc można z rozsądkiem pozwolić dziecku na przeżywanie takiej radości.


źródło: poznan.naszemiasto.pl, admonkey.pl, www.kinder.com