Go to content

Czytanie znów jest modne! 3 topowe książki dla młodzieży

fot. Beli_photos/iStock

Jeśli wydaje się wam, że młodzież „siedzi” tylko w telefonach i z własnej, nieprzymuszonej woli po książki nie sięga – to jest to bardzo niesprawiedliwe stwierdzenie. Pomocnym argumentem jest również fakt, że niezwykle prężnie rozwijający się rynek wydawniczy – skierowany jest właśnie do młodzieży. Nastolatki z chęcią czytają wciągające historie i coraz częściej sami książki kupują. Autorzy stają się idolami, a historie, które opowiadają, porywają młodych. Dziś mamy dla was trzy propozycje, które na pewno przypadną waszym nastolatkom do gustu. Wszystkie ukazały się nakładem Wydawnictwa Prószyński.

„Związani milczeniem” Joanna Ho

Ta książka to dowód na to, że ludziom u władzy prawdę trzeba mówić prosto w oczy

"Związani milczeniem" Joanna Ho

Maybelline Chen nie jest idealną chińską córką – zamiast sukienek woli bluzy z kapturem, nie znosi matematyki i marzy o karierze pisarskiej. Na szczęście obok niej zawsze jest ukochany brat. Danny to złoty syn swojej rodziny – wysportowany, popularny i mądry chłopak, który właśnie dostał się na prestiżowy Uniwersytet Princeton. Ale Danny ma też jedną tajemnicę – skrywaną przed światem chorobę. Gdy przegrywa walkę z depresją i popełnia samobójstwo, świat May rozpada się na drobne kawałki.

Po śmierci Danny’ego na pogrążonych w smutku najbliższych May spada lawina rasistowskich oskarżeń – zdaniem opinii publicznej stawiali chłopakowi zbyt wysokie wymagania i wywierali presję, która doprowadziła go do ostateczności. Wbrew woli rodziców, May postanawia przerwać milczenie rodziny i zaczyna publikować teksty, w których mierzy się z uwłaczającymi stereotypami dotyczącymi osób azjatyckiego pochodzenia. Okazuje się jednak, że zabranie głosu może kosztować ją więcej, niż myślała…

Czy w sytuacji, gdy chińska mniejszość zdaje się nie podzielać jej opinii, sprawa Chenów zaczyna nabierać rozgłosu, a rodzina odwraca się od May plecami, walka o prawdę i sprawiedliwość jest naprawdę warta świeczki?

Więcej o książce „Związani milczeniem” przeczytasz TUTAJ.

„Wilki się czają” Natasha Friend

To mogło się zdarzyć każdej z nas

"Wilki się czają" Natasha Friend

Pewnego dnia Nora Melchionda budzi się z bólem głowy na środku pola golfowego. Jej bielizna powiewa na pobliskiej tyczce, a ona niczego nie pamięta z poprzedniego wieczoru. Od stojącej nad nią przerażonej przyjaciółki dowiaduje się, że z tego miejsca uciekła niedawno trójka chłopaków. Łatwo się domyślić, co się stało.

Do tej pory życie Nory wydawało się niemal idealne. Dziewczyna była szkolną gwiazdą – śliczną, mądrą, ze świetnymi ocenami, wspieraną przez kochającą rodzinę i otoczoną gronem dobrych znajomych, a także miłością ukochanego taty, dyrektora do spraw sportowych miejscowego college’u. Rhett Melchionda to bohater – nie tylko dla niej, znają go i szanują wszyscy w miasteczku. Ale nawet z nim córka nie jest w stanie porozmawiać o tym, co się wydarzyło.

Szczęśliwie u boku Nory są świadkowie jej koszmaru – Adam Xu, podkochujący się w niej kolega z klasy, i Cam, jej przyjaciółka. Para nastolatków z zupełnie różnych szkolnych kręgów postanawia połączyć siły, by samodzielnie wymierzyć sprawiedliwość. Nawet Cam i Adam nie spodziewają się jednak, jak bardzo śledztwo w sprawie Nory wywróci jej świat do góry nogami.

Więcej o książce „Wilki się czają” przeczytasz TUTAJ.

„Noce za nocami” Małgorzata Wilk

Każdy wampir zasługuje na swoje wiecznie i szczęśliwie

"Noce za nocami" Małgorzata Wilk

Fryderyk, a właściwie hrabia Fiodor Iwanow, jest dwustuletnim wampirem. Samotnicze życie w Warszawie wypełnia mu pisanie romansów historycznych i wypady do klubów z Nikiforem, księciem wampirów. Podczas jednej z nocnych eskapad poznaje Feliksa, uroczego eksstudenta, który właśnie stracił dach nad głową. Dowiedziawszy się, że chłopak świetnie maluje, Fryderyk składa mu propozycję: Feliks może u niego zamieszkać, jeśli stworzy jego portret.

Postawionego pod ścianą chłopaka nie trzeba długo przekonywać. Tylko że dni spędzane na przygotowywaniu obrazu zmieniają się w tygodnie, tygodnie w miesiące, a Fryderykowi coraz trudniej jest dopuścić do siebie myśl o rozstaniu…

Więcej o książce „Noce za nocami przeczytasz TUTAJ.