Go to content

Edukacja finansowa od najmłodszych lat – korzyści z posiadania konta dla dziecka

Chcesz wprowadzić swoją pociechę w świat finansów? W takim razie otwórz w banku konto dla dziecka. Za założeniem rachunku dla małoletniego przemawia kilka argumentów – przede wszystkim pozwala na swobodną naukę gospodarowania pieniędzmi. Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą konto dla dziecka? O jego zaletach dowiesz się z poniższego artykułu.

Konta dla dzieci – dlaczego warto je zakładać?

Dzieci z dnia na dzień stają coraz bardziej samodzielne, chętnie podejmują różne wyzwania i co chwilę uczą się nowych umiejętności. Ze względu na ich naturalną ciekawość wobec świata, warto już od najmłodszych lat opowiadać im o pieniądzach. Podczas nauki o finansach przydaje się np. konto dla nieletnich. Z jego pomocą dziecko może dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy m.in. w jaki sposób działa bankowość mobilna czy bankowość internetowa.

  1. Konto dla dziecka uczy zarządzania budżetem

Twoje dziecko dostaje regularnie kieszonkowe? Dzięki niemu poznaje ono wartość pieniądza i przy okazji uczy się samodzielności. Jednak jak to często bywa, otrzymana gotówka do ręki szybko się rozpływa. Z kontem dla dziecka możesz uniknąć takiej sytuacji – wystarczy, że zaczniesz przekazywać kieszonkowe na nowo otwarty rachunek, a przed kolejną „wypłatą” razem z maluchem prześledzisz, na co przeznacza środki. To wspaniały wstęp do rozmowy o planowaniu wydatków.

Porada:

Postaraj się wspólnie z dzieckiem przeglądać historię ostatnich płatności oraz planować przyszłe wydatki. W końcu najlepiej uczyć dziecko łącząc teorię z praktyką.

  1. Z kontem dla dzieci Twoja dziecko dowie się, na czym polega oszczędzanie

Konto dla dzieci w wieku 0-12 lat uczy od najmłodszych lat zarządzania własnymi pieniędzmi, ale też oszczędzania. Rachunek w dowolnym momencie może stać się dla pociechy elektroniczną skarbonką, na którą będą trafiać środki z różnych uroczystości. Co istotne, wiele dostępnych ofert kont dla młodszych dzieci jest oprocentowana, a to oznacza, że do zebranych pieniędzy doliczane są regularnie odsetki. Sprawdzanie salda konta pozwala więc zaobserwować dziecku, jak rosną jego oszczędności.

  1. Dzięki rachunkowi osobistemu dziecko poznaje zasady działania produktów finansowych

Własne konto w banku nie tylko umożliwia szybki podgląd wydatków – z jego pomocą dziecko może nauczyć się korzystać z bankowości elektronicznej, używać karty płatniczej i wypłacać pieniądze z bankomatów. To sposób na zapoznanie się z podstawowymi produktami banku. Konto dla dziecka jest też świetnym pretekstem do przeprowadzenia rozmowy o zagrożeniach w sieci.

Szukasz ciekawej oferty konta dla dziecka, dzięki której nauczysz pociechę planowania i zarządzania pieniędzmi? Przykładową propozycję znajdziesz na: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-santander-dla-dziecka-0-12-lat

Jak wybrać konto dla dziecka?

Jak już wspomniano, konta dla dzieci uczą odpowiedzialności i samodzielności. Jednak jak wybrać odpowiednią ofertę, by rachunek dziecka nie okazał się ciążącym wydatkiem? Choć korzystanie z takiego produktu bankowego nie jest zwykle obarczone dodatkowymi opłatami, to podczas poszukiwań właściwej propozycji zwróć uwagę na koszty związane z:

  • używaniem karty płatniczej,
  • korzystaniem z bankomatów w Polsce i za granicą,
  • sprawdzeniem stanu konta w bankomacie.

W trakcie przeglądania ofert dodatkowo sprawdź, kto może otworzyć konto dla nieletniego – potrzebna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. Co więcej, dowiedz się, w jaki sposób założysz rachunek. Najlepiej wybrać tę ofertę, dzięki której wszystkie formalności załatwisz wygodnie w domu, przez internet.

Konto dla dzieci niesie za sobą wiele korzyści – przede wszystkim pomaga wejść w świat finansów i różnych produktów bankowych. Dlatego, jeżeli zależy Ci na rozwoju odpowiedzialności Twojego dziecka, załóż jej rachunek stworzony z myślą o osobach małoletnich.

Artykuł sponsorowany