Głos ma w naszym życiu ogromne znaczenie. Czasami nawet większe niż mogłoby się wydawać. Wyraża naszą osobowość, charakter i nastrój. Zdradza jak czujemy się sami ze sobą. Pozwala zakomunikować światu to, co chcemy przekazać. Sprawdź, co twój głos o tobie mówi.
Co mówi o tobie twój głos?
Gdy kłamiemy…
Zmieniony ton głosu, gestykulacja, mimika twarzy – kłamstwo można wyczytać na kilka sposobów. Często kłamiemy ze strachu przed konsekwencjami jakie mogą nas spotkać. Ukrywamy nasz niecny czyn, nie chcemy komuś zaszkodzić lub chcemy coś zyskać. Zdarza się, że chronimy siebie i bliskich.
Kiedy zaczynamy kłamać zmienia się sposób w jaki mówimy. Zaczynamy używać innych słów, inaczej budujemy zdania. Mówimy w sposób dla nas nienaturalny. Zmienia się również barwa głosu, na którą wpływa natężenie i wysokość. Osoby, które przeżywają w środku silne emocje zaczynają mówić wyższym tonem głosu, a te które chcą się wycofać i uciec – niższym. Kiedy pojawiają się nerwy głos zaczyna drżeć.
Gdy mamy ochotę na seks…
By rozbudzić pożądanie mężczyzny i wydać się jeszcze bardziej atrakcyjnymi, kobiety manipulują swoim głosem. Kiedy mają ochotę na seks, obniżają ton głosu i zwalniają tempo wymowy.
Niski ton głosu
Niższym tonem głosu charakteryzują się osoby bardziej dominujące, lubiące mieć wpływ na różne sytuacje społeczne. Występowanie tego rodzaju głosu wiąże się z większym poziomem seksualności czyli skłonnością do przypadkowych kontaktów seksualnych. To głos powiązany z ekstrawertykami, którzy są pewni siebie i zdecydowani. Ekstrawertycy wyróżniają się dużą otwartością i zyskują energię przebywając wśród innych ludzi. Osoby o niskim tonie głosu wydają się być bardziej inteligentne, zdecydowane i uczuciowe. Co więcej, niski głos męski wydaje się być bardziej atrakcyjny dla kobiet. Osoby mówiące nienaturalnie niskim głosem mogą być odbierane jako smutne, poważne pozbawione radości i energii do życia. Gos naturalnie niski, dźwięczny i dobrze osadzony wprowadza spokój, harmonię i wytwarza dobrą atmosferę komunikacyjną. Jedno z badań sugeruje, że prezesi/prezeski, dyrektorzy/dyrektorki z niskim tonem głosu cieszą się dłuższymi kadencjami i lepszymi zarobkami w porównaniu do osób o wysokim tonie głosu.
Zobacz również: Towarzyska gaduła i nie tylko. Oto 7 cech ekstrawertyka, które wyróżniają go z tłumu
Wysoki ton głosu
Wyższym tonem głosu mówią dzieci, młodzież oraz osoby przeżywające silne emocje. Te, które są poruszone, oburzone, rozgniewane czy pełne entuzjazmu. Jeśli mówimy wysokim głosem może się wydawać, że nie panujemy nad emocjami. Jesteśmy dziecinni, niedojrzali i niezdecydowani. Osoby mówiące naprawdę wysokim tonem głosu wydają się niewiarygodne. Ponoć mężczyźni częściej wybierają partnerki o wysokim, ale miękkim głosie, który kojarzy im się z drobną budową ciała, kobiecością i uległością.
Zobacz również: Oczy zielone, życie szalone? Sprawdź, co mówi o tobie kolor oczu
Głos – nie tylko ton, ale i tempo mówienia
To tempo mówienia zdradza naszą naturę i temperament. To właśnie ilość słów jaką wypowiadamy w ciągu minuty informuje o naszym entuzjazmie i siłach witalnych. Zatem – szybko czy wolno? Przeciętny człowiek podczas rozmowy wypowiada około 120-150 słów na minutę. Ci którzy mówią szybko, wypowiadają ich nawet 220-240. Jednak zbyt szybkie tempo świadczy o zdenerwowaniu i niepewności. Z kolei wolne tempo mowy kojarzy się z opanowaniem, równowagą i szczerością. To flegmatyczne może zniechęcać do słuchania, nudzi i odstrasza.