Kochamy kolory i bardzo chętnie przebywamy w miłym dla oka otoczeniu. Ulubione, zakładamy na siebie, wypoczywamy w sypialni pomalowanej na kojącą barwę. Kolor ma wyjątkowe znaczenie, ponieważ stymuluje zmysły, poprawia samopoczucie oraz przywołuje w ułamku sekundy najpiękniejsze wspomnienia.
Błękit może kojarzyć się z wylegiwaniem na łące i patrzeniem w czyste niebo podczas wakacji. Czerwień przywiedzie na myśl sukienkę, w której wybrałaś się na pierwszą randkę z mężem. Biel da ukojenie, bo w takim kolorze był twój mały pokój na poddaszu u babci. Tyle, ile osób i ulubionych kolorów, tyle samo odmiennych wspomnień.
Sięgnij do pamięci zmysłów przy pomocy ćwiczenia
Kolory mogą mieć niezwykłą terapeutyczną siłę, o ile uświadomimy sobie ich wpływ na nasze wspomnienia i emocje. Aby odkryć w sobie emocje, jakie wywołują poszczególne barwy, wystarczy wykonać proste ćwiczenie:
Rozejrzyj się po domu i szafie, zanotuj trzy odcienie, które wywołują uśmiech na twojej twarzy. Zdecyduj, co te kolory oznaczają dla ciebie, jakie uczucia i emocje wywołują? Wpisz trzy pierwsze hasła, które przychodzą na myśl, kiedy patrzysz na każdy kolor. Następnie przypisz kolor do każdego pomieszczenia w domu w oparciu o nastrój, który chcesz wywołać. Zastanów się, czy istnieje pomieszczenie w twoim domu, które potrzebuje emocjonalnych zmian? Wybrane przez ciebie, bliskie ci kolory staną się inspiracją do działań, które sprawią, że ten okres życia stanie się dla ciebie najlepszym.
Poznaj znaczenie kolorów
Każdy z wybranych bądź odrzuconych kolorów ma swój wydźwięk, symbolikę. Mogą pobudzać lub uspakajać, dodawać energii lub przygnębiać, inspirować do działania. Barwy mają w sobie moc, która sprawi, że do pewnych pomieszczeń pasują wyjątkowo.
Biały
Łagodzi emocje, uspakaja, koi i wycisza w dobry sposób. Kojarzy się z czystością, przestrzenią, swobodą. Oczyszcza myśli i pozwala na skupienie się na nowych pomysłach, procesie tworzenia.
Fioletowy
Sprawdzi się, jeśli marzysz o wzmocnieniu kreatywności, znalezieniu inspiracji. Choćby odrobina tego koloru w postaci doniczki, kwiatów czy ciepłego koca, potrafi otworzyć strumień dla twojej twórczości.
Różowy
Ten kolor pobudza organizm, sprzyja czerpaniu przyjemności z zabawy. To kolor, który będzie pasował osobom pewnym siebie, lubiącym ryzyko, spragnionym miłości.
Czerwony
Bardzo pobudzający, kojarzący się z miłością i związaną z nią uniesieniami. Odpowiedni dla osób przemęczonych, ospałych, szukających sukcesu i doznań zmysłowych.
Niebieski
Ten kolor kojarzy się z lekkością, spokojem, relaksem, pobudza do pracy. Pozytywnie oddziaływać może na ludzi wyczerpanych psychicznie, potrzebujących spokoju i wypoczynku. Uważa się ponadto, że sprzyja on samodzielności, wspiera intuicję, ułatwia podejmowanie decyzji.
Zieleń
Jeśli potrzebujesz ożywić siebie i poprawić swój nastrój, ta barwa charakterystyczna dla natury, sprawdzi się w pomieszczeniu idealnie. Zieleń pomaga się odprężyć i zredukować stres, a obecność zielonych roślin dosłownie ożywia pomieszczenie. Z naturą zawsze było człowiekowi po drodze.
Pastelowe barwy
Pasują do wnętrza, w którym chcesz się zregenerować i odpocząć psychicznie. Miękkie, pastelowe odcienie zapewniają równowagę, a dodatki w takich barwach dodają subtelnego uroku w pokoju.
Żółty
Żółty kolor kojarzony jest z energią, ożywieniem. Kolor ciepły i przyjazny, który przypadnie do gustu energicznym osobom, nawet pod postacią nienachalnej dekoracji.
Pomarańczowy
Jest energetyzującym kolorem, którym chętnie otaczają się ludzie otwarci na nowości, ciekawi świata, młodzi i nowocześni. Wprawia w dobry nastrój, zachęca do dynamicznego działania, podnosi samopoczucie i wzmacnia poczucie własnej wartości.
Brązowy
Jest kolorem ciepłym, kojarzącym się z bezpieczeństwem, ziemią. Doskonały dla osób dążących do osiągnięcia harmonii w życiu oraz stabilizacji. Uwaga jednak z jego nadmiarem, bowiem może przytłaczać intensywnością barwy.
Czarny
To kolor specyficzny, pasujący do silnych charakterów, które ciężko jest stłumić. Sprzyja wyciszeniu i odcięciu od otoczenia, sprzyja trwaniu przy własnych opiniach i nieuleganiu presji. Bywa przytłaczający, może negatywnie wpływać na samopoczucie osób przygnębionych, niepewnych siebie.
źródło: www.mindbodygreen.com, polki.pl