Go to content

„Nikt by ci nie uwierzył”, „kocham cię”. 11 rzeczy, które mówi narcyz

narcyz
fot. Constantinis/iStock

Każdy, kto kiedykolwiek był w związku z narcyzem lub w inny sposób manipulującą, toksyczną osobą, dobrze wie, jak tacy ludzie inaczej używają języka. Zwroty, których większość ludzi używa w codziennych rozmowach, mają zupełnie inne znaczenie w kontekście związku z narcyzem. Pamiętaj, że to nie jest tak, że narcyzi potajemnie cierpią z powodu niskiej samooceny lub niepewności. Ostatnie badania wskazują, że oni czerpią przyjemność z udanych manipulacji. Porzucanie niczego niepodejrzewających dusz o miękkim sercu to ich sport. Naprawdę wierzą w swoją wyższość, nawet jeśli obiektywne dowody tego nie potwierdzają. Co mówi narcyz?

Kiedy masz do czynienia z osobą pozbawioną empatii i sadystyczną potrzebą poniżenia innych, rozmowy stają się szalonymi polami minowymi, które mają cię psychologicznie terroryzować i odwracać twoją uwagę. W rzeczywistości rozszyfrowanie języka narcyza wymaga bardziej obserwowania jego działań niż słuchania jego słów.

Kiedy słowa narcyza są tłumaczone na ich rzeczywiste znaczenie, wyniki bywają niepokojące. Oto 12 często używanych przez narcyzów zwrotów i ich znaczenie:

1. Kocham cię.

Tłumaczenie: Kocham cię mieć. Uwielbiam cię kontrolować. Uwielbiam cię wykorzystywać. Tak dobrze jest bombardować cię miłością, mówić ci słodkie słówka, przyciągać cię i odpychać, kiedy tylko zechcę. Kiedy ci schlebiam, mogę mieć wszystko, co chcę. Ufasz mi. Otwierasz się tak łatwo, nawet po tym, jak już zostałaś źle potraktowana. Kiedy już się uzależnisz i zainwestujesz w tę relację, podetnę ci nogi tylko po to, by patrzeć, jak upadasz.

18 kroków, które pomogą ci wyjść z cienia narcyza i zapanować nad własnym życiem

2. Przykro mi, że tak się czujesz.

Tłumaczenie: Przepraszam, ale nie przepraszam. Skończmy już z tą kłótnią, abym mógł w spokoju kontynuować moje obraźliwe zachowanie. Nie jest mi przykro, że zrobiłem to, co zrobiłem, przykro mi, że zostałem złapany. Przepraszam, że pociągnięto mnie do odpowiedzialności. Przykro mi, że masz emocje. Dla mnie nie są ważne, ponieważ mam prawo mieć wszystko, czego chcę – niezależnie od tego, jak się z tym czujesz.

3. Jesteś przewrażliwiona/przesadnie reagujesz.

Tłumaczenie: Reagujesz zupełnie normalnie na ogromną ilość bzdur. Emocjonalne unieważnianie ciebie jest kluczem do zachowania twojego posłuszeństwa. Dopóki nie ufasz sobie, będziesz pracowała o wiele ciężej, aby zracjonalizować, zminimalizować i zaprzeczyć moim nadużyciom. Podczas gdy tak ciężko pracujesz, aby mnie zadowolić, czerpię wszystkie korzyści bez żadnych konsekwencji.

4. Oszalałaś.

Tłumaczenie: Jestem mistrzem tworzenia chaosu, kocham cię sprowokować. Uwielbiam, kiedy reagujesz. W ten sposób mogę wskazać palcem i powiedzieć, że jesteś szalona. W końcu nikt nie słuchałby tego, co o mnie mówisz, gdyby myślał, że jesteś po prostu zgorzkniała lub niestabilna.

5. Moje eks to wariatki.

Tłumaczenie: Doprowadziłem je do szaleństwa. To było takie zabawne! Wszystko, co musiałem zrobić, to prowokować, szturchać i szturchać, aż dostałem pożądane reakcje. W końcu, kiedy to zrobiłem, wykorzystałem te reakcje przeciwko nim, aby udowodnić im, jak bardzo są obłąkane. Wkrótce też będziesz „szaloną eks”.

6. To tylko przyjaciółka.

Tłumaczenie: Zatrzymuję tę osobę jako wsparcie, gdy się nudzę. Mogą cię nią zastąpić, jeśli odejdziesz. Jeśli narzekasz na moje podejrzane zachowanie w stosunku do tej osoby, udowodnię ci, że jesteś osobą kontrolującą.

7. Jesteś taka zazdrosna i niepewna.

Tłumaczenie: Boże, ten trójkąt miłosny jest fajny. Uwielbiam sposób, w jaki walczysz o moją uwagę. Sprawia to, że ​​czuję się tak pożądany i silny, kiedy flirtuję z innymi przed tobą. Wkurza cię to. Szczególnie zabawne jest tworzenie w tobie niepewności poprzez wskazywanie wad, które nie istnieją lub dłubanie w ranach, które już istnieją. Im bardziej czujesz się osłabiona, tym mniej prawdopodobne, że spróbujesz uciec z mojego uścisku. Prawda jest taka, że ​​wszystko, co podejrzewasz, ma swoje uzasadnienie w rzeczywistości. Ale przypomnę: mam prawo do wszystkiego.

Co mówi narcyz?

8. Masz problemy z zaufaniem.

Tłumaczenie: Jestem osobą niegodną zaufania, co pokazywałem raz po raz, zdradzając cię. Masz rację, ale prędzej piekło zamarznie niż ja to przyznam. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to zaufać sobie i pobiec w innym kierunku – ale oczywiście byłoby to dla mnie znacznie mniej zabawne.

9. Nie chodzi tylko o ciebie.

Tłumaczenie: Chodzi tylko o mnie, o mnie, o mnie. Jeśli kiedykolwiek znów zwrócisz uwagę na własne potrzeby, na pewno przeniosę na ciebie mój egocentryzm. Sprawię, że poczujesz się winna i będzie ci wstyd, że próbowałaś swoje sprawy postawić na pierwszym miejscu. I odwrócić uwagę od osoby, która jest naprawdę ważna. Czyli ode mnie!

Nim nazwiesz kogoś narcyzem, musisz poznać kilka faktów

10. Dlaczego nie możemy pozostać przyjaciółmi?

Tłumaczenie: Naprawdę nie lubię tracić członkiń mojego osobistego haremu. Wolałbym trzymać cię na tylnym siedzeniu na wypadek, gdybym musiał cię wykorzystać w przyszłości. Poza tym kolekcjonowanie byłych to moje hobby. To tak wygodne, że mogę się z nimi skontaktować, gdy czuję się szczególnie znudzony.

11. Nikt by ci nie uwierzył.

Tłumaczenie: Odizolowałem cię do punktu, w którym czujesz, że nie masz wsparcie. Wcześniej obsmarowałem cię przed innymi, więc ludzie już zaczynają wierzyć w kłamstwa, które o tobie opowiadałem. Więc tak, niektórzy ludzie mogą ci nie uwierzyć – szczególnie ci, którzy nadal uważają, że jestem niesamowitą osobą. Ale są jeszcze inni, którzy mogą ci uwierzyć, i nie mogę ryzykować, że mnie przyłapią na manipulacji. Sprawienie, że poczujesz się wyobcowana i samotna, to dla mnie najlepszy sposób na ochronę mojego wizerunku. To najlepszy sposób, aby przekonać cię, żebyś milczała i nigdy nie mówiła prawdy o tym, kim naprawdę jestem.