Czy wiecie, że od 1900 roku średnia długość życia człowieka na całym świecie wzrosła ponad dwukrotnie! Wszystko to za sprawą lepszej opieki zdrowotnej, rozwojowi medycyny i zróżnicowanej żywności. Okazuje się jednak, że cały czas nie została ustalona górna granica wieku człowieka. Jak długo jesteśmy w stanie żyć? 100, 110 a może i 130 lat?
Doktor Elisabetta Barbi z Uniwersytetu Rzymskiego uważa, że do osiągnięcia limitu przeżytych lat jeszcze nam daleko. Obecny rekord najdłuższego życia człowieka ustalono 21 lat temu, kiedy Jeanne Calment, Francuzka, zmarła mając 122 lat. Od tego czasu nikt nie żył dłużej. Dwa lata temu zespół naukowców z College of Medicine Alberta Einsteina na Bronksie odważnie stwierdził, że ludzie osiągnęli ustalony okres życia, który szacuje się na około 115 lat.
Wielu krytyków krytykowało jednak te badania podając, że ich statystyki miały poważne błędy.
Tymczasem dr Barbi i jej koledzy przeczesywali we Włoszech wszystkie formalne dane, by znaleźć każdego, kto osiągnął wiek 105 lat w okresie od 2009 do 2015 roku. Jednocześnie ustalali umieralność wśród różnych grup wiekowych. Okazało się, że wśród niezwykle starych Włochów śmiertelność przestaje rosnąć, czyli żyją oni coraz dłużej zwłaszcza po osiągnięciu 105 lat. Dlaczego tak się dzieje? Nie wiadomo, być może tego wieku dożywają tylko silne jednostki, a słabsze umierają szybciej. Ci, z mocnymi genami długowieczności, cieszący się zdrowiem mogą żyć ponad sto lat, zwłaszcza, że prawdopodobnie starzy ludzie starzeją się wolniej.
I co wy na to? Żyć 105 lat? To już naprawdę coś. 😉
źródło: New York Times