21 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Optymisty – człowieka, który do życia podchodzi w pozytywny sposób. Zamiast szklanki do połowy pustej, zawsze widzi do połowy pełną. Co cechuje optymistę i dlaczego warto nim być?
1. Optymiści są zdrowsi
Osoby optymistycznie nastawione do świata cieszą się lepszym zdrowiem. Przeprowadzone badania dowodzą, że optymiści mają zdrowszy układ sercowo-naczyniowy i większą odporność organizmu. Pozytywne podejście do życia zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę i stabilizuje poziom cholesterolu we krwi.
2. Optymiści mają lepsze samopoczucie psychiczne
Pesymiści są osiem razy bardziej narażeni na depresję w porównaniu do optymistów. Optymiści lepiej radzą sobie ze stresem i szybciej rozwiązują problemy. Mają tendencję do wczesnego eliminowania sensorów, często uniemożliwiając im osiągnięcie dużych rozmiarów.
3. Optymiści postrzegają porażkę jako szansę
Zamiast postrzegać porażkę jako katastrofę, ludzie optymistyczni od razu zaczynają szukać potencjalnego nowego początku. Nie zaprzeczają, że problemy istnieją, akceptują je, jednak są proaktywni w ich rozwiązywaniu. Patrzą w przyszłość, podejmują wykalkulowane ryzyko i nie boją się wyjść poza swoją strefę komfortu. Brak strachu sprawia, że wierzą, że wszystko jest możliwe. Nieustannie koncentrują się na osiągnięciu celu.
4. Optymiści wierzą w swoje zdolności
Optymistyczni ludzie wierzą w swoje zdolności i są pewni siebie. Dzięki temu wiele osób postrzega ich jako przywódców, którym ufają. Optymizm daje im naturalną charyzmę, co sprawia, że przyciągają do siebie innych.
5. Optymiści inspirują
Optymizm jest zaraźliwy. Optymiści inspirują innych do wznoszenia się na wyżyny, często używają słów motywacyjnych. Są bardzo ambitni, chętnie osiągają pozornie nieosiągalne cele. W towarzystwie optymistów inni czują się dobrze, wierzą w swoje możliwości. Ludzie myślący pozytywnie osiągają lepsze wyniki – w pracy i życiu prywatnym.
6. Optymiści tworzą szczęśliwe związki
Optymiści częściej żyją w szczęśliwych i udanych związkach. Chętniej rozwiązują problemy, starają się znaleźć wspólny kompromis. Są bardziej skłonni do zgody i poszukują porozumienia.
7. Optymiści mają większe poczucie własnej wartości
Osoby pozytywnie nastawione do świata mają większe poczucie własnej wartości. Wykazują większą motywację do działania i wierzą, że nie ma rzeczy niemożliwych. Są pewni siebie i czerpią satysfakcję z tego co robią.
8. Optymiści łatwiej nawiązują kontakty społeczne
Optymiści mają zdolność łatwiejszego nawiązywania relacji, są lubiani i doceniani. Ich pozytywne nastawienie do życia i otwartość przyciąga ludzi, zarówno w pracy jak i życiu prywatnym.
9. Optymizm zwiększa kreatywność
Optymiści pracują ciężej i najprawdopodobniej właśnie dlatego wyraźniej widzą cel, do którego dążą. Pozytywne nastawienie zwiększa również produktywność i poprawia wyniki w biznesie.
10. Optymiści lepiej śpią
Pozytywne nastawienie do świata przekłada się na jakość snu. Optymiści nie mają problemów z zaśnięciem i nie wybudzają się w nocy. Nawet ciążki i stresujący dzień nie jest w stanie zaburzyć ich codziennego, wieczornego rytuału. Pesymiści często mają trudności z zaśnięciem, a ich sen jest krótki i płytki, przez co rano są zmęczeni i niewyspani.
Optymizm ma sens! Jeśli nie wierzymy we własne możliwości, tracimy sens życia. Kiedy zdamy sobie sprawę, że optymizm jest najlepszą postawą, zadbamy o siebie, swoje zdolności, rozwój i miłość. Nawet gdy brakuje nam sił, ćwiczmy pozytywne myślenie. W końcu się uda!