Go to content

Decyduj mądrze: otaczaj się przyjaciółmi, a wrogom współczuj. Jak odróżnić wrogów od przyjaciół?

Decyduj mądrze: otaczaj się przyjaciółmi, a wrogom współczuj. Jak odróżnić wrogów od przyjaciół?
Fot. iStock / martinedoucet

Zawiodłeś się kiedyś na kimś, kogo uważałeś za przyjaciela? Czujesz się wykorzystany, oszukany przez osobę, która była ci bliska? Myślisz pewnie teraz, że pretensję możesz mieć tylko do siebie, bo w porę nie wyłapałeś niepokojących sygnałów. Może trochę w tym racji, ale przecież to się po prostu zdarza. Zbyt pochopnie czy naiwnie obdarzamy sympatią, powierzamy swoje tajemnice, wierzymy w czyjąś lojalność. Kiedy okazuje się, że błędnie kogoś oceniliśmy bywa za późno. Tak jak od miłości blisko do nienawiści, tak od przyjaźni blisko do wrogości.

Nowa znajomość

– Spotykasz kogoś, podajesz mu rękę, a w głowie czy sercu masz już pewien obraz, dokonałeś pewnej, wstępnej oceny – mówi Kasia, która „prawdziwą” przyjaciółkę ma tylko jedną, a wrogów trzyma na bezpieczny dystans. – Wiesz już wystarczająco dużo o tej osobie, by  powiedzieć „Hej, jak się masz” kiedy zobaczycie się następnym razem. Ale nadal nie wiesz nic o jej życiu, poglądach, charakterze. Co z tego, że ktoś powiedział „ to dobra dziewczyna, możesz jej zaufać”. Ja nie ufam odkąd kilkoro przyjaciół okazało się moimi wrogami.

Kiedy można mówić o tym, że znajomość przeradza się w przyjaźń? Pewnie wtedy, gdy ty i ta osoba zaczynacie bezpośrednio wpływać na swoje życia, emocje, działania. Kiedy zaczyna wam zależeć. Więź emocjonalna to już wyższy poziom relacji międzyludzkich, moment przełamania barier i otwierania się na siebie.

Przyjaciel czy wróg

Dopuszczenie bliższej więzi z drugą osobą niesie jednak ze sobą ryzyko. – Jak to jest gdy zawodzi osoba, którą uważałeś za przyjaciela? – kontynuuje Kasia – Źle. Masz poczucie, że zostałeś wykorzystany, oszukany, że popełniłeś błąd, który niesie ze sobą przynajmniej jedną, kosztowną konsekwencję: trudno ci będzie zaufać drugi raz. No i bardzo często dzieje się tak, jak w moim przypadku. Przyjaciel staje się wrogiem.

Jak więc rozpoznać dobrą przyjaźń, jak zdecydować kto przyjacielem, kto wrogiem?  Przeanalizuj te kilka aspektów waszej relacji. Odpowiedz nasunie się sama.

Twoje samopoczucie

Dla wroga będzie albo czymś kompletnie nieistotnym albo czułym punktem, w który warto uderzyć. Przyjaciel będzie dbał o to, byś czuła się dobrze, zauważy, jeśli w twoim życiu dzieje się coś niepokojącego. – Możesz mieć mnóstwo znajomych, ale to przyjaciele dają ci siłę, to oni podnoszą cię z trudnych sytuacji – mówi Kasia. ­– Wróg za to skutecznie odetnie cię od pozytywnej energii.

Akceptacja

Przyjaciel nie będzie miał z nią problemu. Widzi twoje słabe i mocne strony, ale nie próbuje cię zmieniać. Wróg wyolbrzymi twoje wady i wydobędzie z ciebie to, co najgorsze. Nierzadko sprawi, że poczujesz się gorsza, sfrustrowana. Zostawi cię z poczuciem winy i przekonaniem, że jesteś kimś gorszym.

Dobre i złe chwile

To pewnie jeden z głównych wyróżników między przyjazną a wrogą relacją: przyjaciel naprawdę nie opuści cię w potrzebie. Wrogiem jest ten, kto działa na twoja szkodę. A uczucie zawodu, osamotnienia w ciężkich chwilach zdecydowanie jest czymś, co ci szkodzi.
Sukces? Przyjaciel razem z tobą otworzy szampana. Wróg umniejszy twoje dokonania i zasieje wątpliwości: czy aby na pewno zasłużyłeś na tę chwilę szczęścia?

Sekrety

Przyjaciel nigdy nie wykorzysta ich przeciwko tobie. Marzenia, plany, dobre pomysły, projekty na wagę złota…. Szczegóły dotyczące twoich największych obaw, leków i mrocznych tajemnic z przeszłości,  o których wolałabyś nikomu nie mówić. To wszystko zostanie między wami. Co się stanie, gdy wyjawisz je niewłaściwej osobie? Utracisz ważną część siebie.

Żyjesz już trochę na tej ziemi, masz pewne doświadczenia, potrafisz zdecydować. Decyduj więc mądrze: otaczaj się przyjaciółmi, a wrogom współczuj. A w chwilach zwątpienia powtarzaj sobie, że nawet oni pojawiają się na naszej drodze w jakimś celu.