Go to content

„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” – mądre książki w prezencie na Dzień Dziecka

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” – powinien to wiedzieć każdy rodzic. Czytanie to jedna z najpiękniejszych czynności – rozwija wyobraźnię, edukuje, a jednocześnie stanowi odpoczynek dla umysłu. Dlatego dzieci najlepiej zaprzyjaźniać z książkami od najmłodszych lat. W związku z nadchodzącym Dniem Dziecka przedstawiamy kilka propozycji książkowych, idealnych na prezent dla najmłodszych i trochę starszych.

PROPOZYCJE DLA NAJMŁODSZYCH

Ivar i jego dinozaurowa gromadka – książki Lisy Bjärbo

Przygody Ivara niezmiennie cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród dziewczynek, jak i chłopców. Chłopiec ma pudełko pełne zabawkowych dinozaurów. Dokładnie pamięta, jak wszystkie się nazywają, a ma ich bardzo dużo. Poza tym Ivar wie coś, o czym nikt inny nie ma pojęcia: kiedy wieczorem jego tata zasypia, zabawki ożywają i pudełko staje się Krainą Dinozaurów! W swoich przygodach Ivar już ratował głodne triceratopsy, szukał zaginionego diplodoka, zaprzyjaźniał się z tyranozaurem oraz ratował małego stegozaura. Najnowsza przygoda chłopca to budowanie domu dla pteranodona.

DLA MŁODSZYCH I TROCHĘ STARSZYCH

„Oni zmienili świat” – Agnieszka Ludwig-Słomczyńska

Seria „Oni zmienili świat” ma poprzez przybliżenie niezwykłych osób i ich dokonań rozbudzić w dzieciach ciekawość świata i zachęcić je do podążania własną oryginalną drogą. Prezentuje postaci, które żyły w różnym czasie i w różnych okolicznościach. Wszystkie jednak łączyły szczególne cechy – odwaga w myśleniu i rozmach w planowaniu. W efekcie osoby te szerzyły niesamowite idee, a także doprowadzały do realizacji fantastycznych projektów. Dwie pierwsze książki z serii poświęcone są Mieczysławowi Bekkerowi i Krystynie Skarbek.

Mieczysław Bekker był inżynierem i konstruktorem pojazdu księżycowego, zwanego Wędrowcem. Ten łazik w misjach Apollo 15, 16 i 17 amerykańskiego programu badań kosmosu ułatwił astronautom eksplorację powierzchni Srebrnego Globu.

Krystyna Skarbek była polską kobietą szpiegiem działającą w wywiadzie brytyjskim w czasie II wojny światowej, znaną ze swojej niezwykłej odwagi. Była nie tylko ulubioną agentką brytyjskiego premiera Winstona Churchilla, ale także pierwowzorem legendarnego agenta 007 Jamesa Bonda. Dwie kolejne publikacje z serii, opowiadające o Erneście Malinowskim oraz Simonie Kossak, ukażą się w październiku.

DLA ŚWIADOMYCH CZYTELNIKÓW

„Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza” – Katarzyna Kalista

Lektura przygodowa, która zachęca do zgłębiania wiedzy. Pan Barnaba zwiedził cały świat, mówi w kilku językach i poznał Marię Skłodowską-Curie i Alberta Einsteina. Niby nie ma w tym nic zaskakującego, oprócz tego, że Barnaba to kot – prawdziwy, choć niezwykły. Barnaba przybył do Krakowa z Ameryki z misją potwierdzenia pewnej tajemniczej hipotezy, której udowodnienie warte jest milion dolarów. Kot jest irytujący, ma własne zdanie i zdecydowanie nie lubi głaskania ani towarzystwa dzieci… Jednak do jednego trzynastolatka o imieniu Antek z czasem się przekonuje. Niepokorne zwierzę i niesforny trzynastolatek jednoczą siły, żeby dowód zagadkowej hipotezy ujrzał światło dzienne i nie wpadł w niepowołane ręce. Czy mimo trudnychpoczątków ta osobliwa para osiągnie swój cel?

„Dziewczyńskie sprawy. Poradnik po dojrzewaniu” – Nina Brochmann, Ellen Støkken Dahl

Poradnik dla dziewczynek, pomagający przebrnąć im przez trudny okres dojrzewania. Podczas przemiany w kobietę ciało ulega metamorfozie, do głosu dochodzą hormony, a
w mózgu zachodzi coś w rodzaju przemeblowania. Młode dziewczyny, których to wszystko dotyczy, często czują się zagubione. Nie powinny szukać odpowiedzi na pytania dotyczące ich ciał w Internecie. Naprzeciw temu wyszły autorki tej książki – lekarki, które od kilku lat zajmują się zdrowiem seksualnym młodzieży. Napisana przez nie książka to źródło wiedzy, które odpowiada na najbardziej nurtujące pytania, a także porusza najaktualniejsze problemy. Publikacja została pięknie zilustrowana przez utalentowaną i wielokrotnie nagradzaną artystkę – Maghhild Winsnes. W 2019 książka otrzymała w Norwegii Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uzasadnienie brzmiało: „…mądra i fantastyczna książka (…) wizualna uczta z niesamowitymi ilustracjami. Nie ma ani jednej nudnej strony”.