Licówki należą do bardzo popularnych sposobów na piękny uśmiech. Dzięki nowoczesnej metodzie można uzyskać trwały efekt i znacznie poprawić wygląd zębów. W jakich przypadkach warto rozważyć założenie licówek? Porównujemy licówki z innymi metodami.
Licówki – podstawowe informacje
Stomatologia estetyczna cieszy się coraz większym zainteresowanie, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Zadbane, białe zęby nie są już zarezerwowane dla gwiazd kina, muzyki i osób publicznych. Nowoczesne metody stosowane w stomatologii estetycznej pozwalają cieszyć się pięknym uśmiechem bez względu na wiek. Do najczęściej wybieranych sposobów należą licówki, czyli cienkie płatki wykonane z porcelany, ceramiki, akrylu lub kompozytu nakładane na zęby. Licówki poprawiają kształt i odcień zęba, a także niwelują niektóre wady jak diastema, czyli przerwa między górnymi jedynkami. Zaletą licówek jest trwały i naturalny efekt, zwłaszcza w przypadku licówek porcelanowych, zazwyczaj licówki należy wymienić po upływie 5-10 lat. Założenie licówek wymaga ścisłego przestrzegania zasad higieny oraz regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa.
Licówki – wskazania i przeciwwskazania
Licówki to bardzo dobry wybór dla osób, które chcą ukryć przebarwienia na zębach, nie są zadowolone z ich kształtu, ukryć nieestetyczne pęknięcia, złamania oraz wypełnienia. Licówki sprawdzą się w przypadku osób borykających się z krzywymi lub zbyt krótkimi zębami, diastemą. Warto jednak wiedzieć, że nie wszyscy mogą skorzystać z popularnej metody poprawy uśmiechu. Licówek nie można założyć u osób z zaawansowanymi wadami zgryzu, paradontozą, próchnicą, chorobami dziąseł, a także w przypadku zaawansowanych uszkodzeń zębów. Specjaliści nie polecają tej metody osobom, które w stresujących sytuacjach obgryzają paznokcie lub cierpią na bruksizm ponieważ może to skutkować uszkodzeniem licówek.
Wybielanie zębów czy licówki?
Głównym powodem decyzji o założeniu licówek jest uzyskanie bielszego uśmiechu. Wiele osób zastanawia się nad wyborem metody poprawiającej wygląd zębów. Stomatolodzy stosują kilka metod wybielania zębów w tym:
• nakładki wybielające,
• naświetlanie za pomocą lampy polimeryzacyjnej,
• wybielanie zębów martwych,
• laserowe wybielanie zębów.
Wybielanie zębów pozwala uzyskać pożądany rezultat, ale podobnie jak licówki, nie może być stosowane u wszystkich. Wśród przeciwwskazań do wybielania zębów można zaliczyć: ciąża i okres karmienia piersią, wiek poniżej 16 lat, próchnica, stany zapalne jamy ustnej, noszenie aparatu ortodontycznego oraz nadwrażliwość zębów. Zabiegi wybielające pozwalają uzyskać pożądane efekty w krótszym lub dłuższym czasie, w zależności od wybranej metody. W porównaniu z licówkami wybielanie zębów jest znacznie mniej trwałym rozwiązaniem i zazwyczaj wymaga wykonywania zabiegu raz w roku.
Kiedy warto zdecydować się na licówki
Licówki cieszą się stale rosnącą popularnością ze względu na trwałe i naturalne efekty. Licówki będą dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy nie tylko na wybielaniu zębów, ale także korekcie ich kształtu, ukrycia przebarwień i pęknięć. Dodatkowym atutem licówek jest wysoka odporność na ścieranie oraz powstawanie przebarwień. Dzięki nowoczesnej metodzie stosowanej w stomatologii estetycznej można uzyskać spektakularne efekty na wiele lat. Trwałość licówek zależy od ich rodzaju oraz przestrzegania zaleceń lekarskich dotyczących pielęgnacji. Wiele osób docenia również możliwość szybkiego uzyskania pięknych, zadbanych i białych zębów.
Wybór sposobu poprawy wyglądu zębów uzależniony jest od indywidualnych oczekiwań, stanu uzębienia oraz możliwości finansowych. Przed podjęciem decyzji najlepiej skonsultować się ze stomatologiem, które zaproponuje optymalne rozwiązanie.