Choroby Zdrowie

Liście drzew w Polsce – najczęściej spotykane w parkach i lasach

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
4 maja 2020
Liście drzew w Polsce - nazwy, zdjęcia, cechy
Fot. iStock/liście drzew
 

Liście drzew to temat poruszany nie tylko na lekcjach przyrody czy biologii. Umiejętność rozpoznania poszczególnych gatunków może dawać satysfakcję. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne liście drzew w Polsce, które możemy spotkać w parku lub w lesie.

Liście drzew – funkcje 

Liście drzew zachwycają nas często. Cieszą niezwykle, gdy po długiej zimie na gałęziach pojawiają się pierwsze zielone listki. Nie mniej radości sprawia nam obserwowanie jesiennego deszczu liści, które złocą się i czerwienią, przyjemnie szeleszcząc pod stopami.

Liście drzew w Polsce - nazwy, zdjęcia, cechy

Fot. iStock/liście

Oczywiście liście spełniają znacznie poważniejszą rolę, niż tylko powód do zachwytu nad przyrodą. Liście drzew pełnią ważną funkcję w wytwarzaniu substancji odżywczych w procesie fotosyntezy. Biorą również udział w wymianie gazowej, czyli parowaniu wody z rośliny. Nie licząc tego, gwarantują cień, są schronieniem dla wielu gatunków owadów, oraz pokarmem różnych zwierząt. Umiejętność rozpoznania poszczególnych drzew i określenia, jakie liście na nich się znajdują, przyda się nie tylko dzieciom podczas szkolnej nauki.

Liście drzew w Polsce - nazwy, zdjęcia, cechy

Fot. iStock/liście

Liście drzew – dąb

Chyba każdy choć raz miał styczność z tym majestatycznym drzewem i widział, jak wyglądają jego liście. Dąb jest potężnym i charakterystycznym drzewem. Najczęściej spotyka się dąb szypułkowy i bezszypułkowy – w zależności od obecności szypułki przy żołędziu. Dęby osiągają wysokość 40m i mogą dożywać kilkaset lat, nawet do nawet tysiąca. Owocami dębu są żołędzie, które jesienią cieszą się powodzeniem wśród dzieci, jako materiał na jesienne prace plastyczne. Liście dębu są skórzaste, osiągają średnio 10 cm długości, są blaszkowate (blaszka może być zaokrąglona lub „wycięta”), ciemnozielone, przy ogonku mają charakterystyczne „uszka”

Liście drzew w Polsce - nazwy, zdjęcia, cechy

Fot. iStock/gałązka dębu

Liście drzew – klon zwyczajny

Klon zwyczajny to pospolite drzewo, które charakteryzuje się rozłożystą, owalną koroną i spękaną podłużnie korę o ciemnobrązowym kolorze. Dorasta do 30 m wysokości i chętnie jest sadzony w parkach, ponieważ dobrze znosi ubogie gleby i zanieczyszczenia powietrza. Liście klonu są łatwe do odróżnienia innych drzew. Są tzw. pięcioklapowe, rzadziej siedmioklapowe, zawieszone na długich ogonkach. Klon owocuje wydając podwójne oskrzydlone orzeszki. Liście klonu jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub czerwono i opadają na ziemię. Zimą drzewo pozostaje nagie.

Liście drzew w Polsce - nazwy, zdjęcia, cechy

Fot. iStock/ klon

Liście drzew – jarząb pospolity (jarzębina)

To pospolite drzewo jest wyjątkowo charakterystyczne i bez trudu można odróżnić je od innych gatunków drzew. Drzewo nie rośnie zbyt potężne – osiąga maksymalną wysokość ok 15 metrów. Nie jest też długowieczne – dożywa stu lat. Rośnie na glebach skalistych i żwirowatych, wydaje owoce, które są łatwe do oznaczenia – ciemnopomarańczowo lub czerwono wybarwione kulki zbite w ciasne grona, które pojawiają się od lipca do października. Owoce są pożywieniem ptaków i innych zwierząt dziko żyjących. Są również cenionym surowcem zielarskim, stosowanym przy problemach trawiennych.  Liście drzewa jarzębu są nieparzysto-pierzaste, złożone z 9–15 listków. Gdy rozetrze się je w palcach, wydobywa się z nich zapach gorzkich migdałów. Jesienią przybierają kolor od złotożółtego do żółtoczerwonego.

Liście drzew w Polsce - nazwy, zdjęcia, cechy

Fot. iStock/jarzębina

Liście drzew – lipa

Lipy do długowieczne drzewa, do których zaliczamy 30 różnych gatunków. Często sadzone są w parkach lub przy  alejkach. Lipa jest drzewem miododajnym (miód lipowy), a jej kwiaty (żółte lub białe) są cenionym surowcem zielarskim, stosowanym napotnie i przeciwgorączkowo, moczopędnie i uspokajająco. Liście drzewa lipy mają sercowaty kształt, ich brzegi są karbowano-piłkowane.

Liście drzew w Polsce - nazwy, zdjęcia, cechy

Fot. iStock/lipa

Liście drzew – kasztanowiec pospolity

To dorastające do 30 m wysokości, masywne, cieniodajne drzewo. Kwitnące kasztanowce kojarzą się nierozerwalnie z majem i czasem matur. Liście drzewa kasztanowego ułożone są naprzemianlegle, posiadają od 5 do 7 listków, zawieszonych na długim (do 20 cm) ogonku. Liście tych drzew mogą osiągać wielkość nawet 25 cm, jesienią zabarwiają się na żółto lub żółtobrązowo. Owoce kasztanowca to tzw. kasztany schowane w kolczastych, trójklapowych torebkach. W jednej takiej torebce najczęściej znajduje się jeden kasztan, rzadziej dwa, trzy. Podobnie jak w przypadku owoców dębu, żołędzi, owoce kasztanowca są popularnymi elementami wykorzystywanymi w tworzeniu tzw. ludzików lub prac plastycznych w przedszkolach i szkołach. Kasztanowiec pospolity znajduje zastosowanie w kosmetyce i w medycynie naturalnej (kwiaty, kora), jest również rośliną miododajną.

Fot. iStock/kasztanowiec

Liście drzew – brzoza

Brzoza i liście drzew z tej rodziny są dość charakterystyczne. Do rodziny brzozowatych może należeć aż 60 gatunków drzew, które czasem trudno jest odrobić od siebie. Brzozy kojarzymy szczególnie z wyglądu pnia, który pokrywa najczęściej biała, gładka, łuszcząca się cienkimi płatami kora. Liście drzewa brzozy są pojedyncze, jajowate i piłkowane, zielone, osiągają długość do 10 cm. Jesienią przybierają kolor złocisty i opadają na zimę. Brzoza jest nie tylko ozdobą ogrodów, ale take rośliną leczniczą – sok z brzozy wypływający z pnia drzewa wiosną, wzmacnia serce, reguluje przemianę materii, zapobiega powstawaniu kamieni moczowych. W ziołolecznictwie wykorzystuje się także liście drzew, z których pozyskiwany jest sok moczopędny i odtruwający organizm.

liście drzewa

fot. iStock/brzoza

Liście drzew – leszczyna (orzech laskowy)

Leszczyna jest niskim drzewem osiągającym wysokość do 5 m. Charakteryzuje się czerwonawobrązową korą, która łatwo się łuszczy. Liście drzewa leszczyny są szerokie, okrągławe lub nieco sercowate, i co jest szczególne – od spodu są futerkowate. Leszczyna rodzi tzw. orzechy laskowe, które dojrzewają na przełomie września i października. Z powodu smacznych orzechów leszczynę spotyka się w ogrodach, a także w sadach.

liście drzewa

Fot. iStock/leszczyna

źródło:  edupage.org , atlas-roslin.pl


Choroby Zdrowie

Dna moczanowa – objawy, których nie można ignorować

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
4 maja 2020
Dna moczanowa - objawy skórne, ból, leczenie
Fot. iStock/dna moczanowa objawy

Dna moczanowa to choroba, która w sposób niezwykle bolesny daje o sobie znać. Atakuje stawy, a nieleczona może prowadzić do trwałego kalectwa. Dna może przechodzić w różne etapy, które charakteryzują się innym natężeniem dolegliwości. Warto wiedzieć, jakie dokładnie objawy daje dna moczanowa na różnych etapach, by zadbać o zdrowie. 

Czym jest dna moczanowa?

Dna moczanowa, zwana wcześniej artretyzmem lub podagrą, to choroba, która rozwija się podstępnie. Aż siedem razy częściej zapadają na nią mężczyźni po 40 roku życia, natomiast u kobiet, jeśli już się choroba rozwija, dzieje się to po menopauzie. Jest wiele czynników wpływających na rozwój artretyzmu. Począwszy od obciążeń genetycznych i konieczności przyjmowania leków, skończywszy na niezdrowym trybie życia, nadużywaniu alkoholu i stosowaniu niewłaściwej diety.

Przyczyną problemów jest odkładanie się w tkankach kryształów moczanu sodu. Powoduje to zwiększające się w organizmie stężenie kwasu moczowego (hiperurykemii). Kwas moczowy może być produkowany nadmiernie, lub niewłaściwie wydalany z organizmu, co powoduje jego odkładanie. Ten proces jest najczęstsza przyczyną dny, jednak szacunki pokazują, że jedynie u co piątej osoby z hiperurykemią choroba się rozwija. Dna moczanowa najczęściej atakuje stawy, a objawy dotyczą ich i tkanek, które je otaczają. Choroba, poza stawami, może zająć także inne narządy, uszkadzając je.

dna

Fot. iStock/

Dna moczanowa – objawy

Dna moczanowa – objawy: okres bezobjawowej hiperurykemii

To pierwszy etap rozwoju choroby, który przebiega w sposób niezauważalny dla chorego. W tym czasie w tkankach odkładają się kryształy moczanu sodu, rozwija się stan zapalny w stawie, nie dając jeszcze żadnych widocznych objawów.

Dna moczanowa – objawy: ostre napady zapalenia stawów

Objawy w drugim etapie stają się wyraźne i bardzo dokuczliwe. Dna moczanowa daje o sobie znać bólem pojedynczego stawu. Ból jest o tyle charakterystyczny, że pojawia się tylko w nocy, utrudniając spokojny sen. Staw objęty stanem zapalnym robi się obrzęknięty, skóra jest zaczerwieniona, napięta i błyszcząca, z łuszczącym się naskórkiem. Skóra dotknięta dną staje się wyraźnie cieplejsza nad chorym stawem. Przy tym pacjenci często skarżą się na towarzyszące objawy – dna może powodować dreszcze, wysoką temperaturę i uczucie ogólnego rozbicia.

W tym samym czasie objawy mogą pojawić się na kolejnych stawach. Zazwyczaj stan zapalny obejmujący staw podstawy palucha, ale objawy mogą objąć stopy, staw kolanowy, barkowy, stawy palców rąk. Charakterystyczne jest również to, że objawy ustępują stopniowo w ciągu kilku dni, maksymalnie dwóch tygodni, niezależnie od leczenia.

Dna moczanowa - objawy skórne, ból, leczenie

Fot. iStock/dna moczanowa

Dna moczanowa – objawy: okresy międzynapadowe 

Po pierwszym ataku następuje okres wyciszenia dny moczanowej. Z pozoru wszystko wraca do normy, nie dzieje się nic niepokojącego, jednak bez diagnozy i odpowiedniego postępowania w chorobie, wystąpią następne ataki. Z czasem ataki występują częściej i pojawiają się w kolejnych stawach.

Dna moczanowa przewlekła – objawy:  

Dna moczanowa przewlekła (zaawansowana) powoduje objawy mniej intensywne, ale utrzymujące się stale. Dzieje się tak po kilkunastu latach odkładnia kryształków moczanu sodu w tkankach. Złogi kryształów cały czas uszkadzają chrząstki, ścięgna i więzadła, czego wynikiem są widocznie zniekształcone stawy. Postęp choroby jest nieodwracalny i zawsze prowadzi do niepełnosprawności. Po długim czasie kumulowania się kryształów, zmiany mogą pojawić się również w innych miejscach ciała, przybierając postać guzów. Tzw. guzki dnawe najczęściej formują się na małżowinach usznych, w okolicy stawów stóp i rąk, a także w narządach wewnętrznych. Guzki mogą osiągać nawet wielkość jaja kurzego, a usytuowane przy nerwach, mogą je uciskać. W takim przypadku wycina się je podczas zabiegu chirurgicznego.

Dna moczanowa - objawy skórne, ból, leczenie

Fot. iStock/dna moczanowa objawy

Dna  moczanowa – objawy i leczenie

Objawy, jakie daje dna moczanowa powoduje, że leczenie należy dopasować do fazy choroby. W fazie bezobjawowej oraz w okresach międzynapadowych, nie stosuje się leczenia farmakologicznego, które niezbędne jest z kolei w okresach bólu. Ostre napady dny i jej formę przewlekłą leczy się niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi oraz kolchicyną. Lek przeciwzapalne można podać bezpośrednio do zaatakowanego przez chorobę stawu. W leczeniu dny przewlekłej zaleca się leki hamujące produkcję kwasu moczowego, oraz zwiększające jego wydalanie. Niezwykle istotny wpływ na stan zdrowia chorego ma również przestrzeganie zaleconej przez lekarza diety niskopurynowej, oraz zmiana trybu życia na zdrowszy.


źródło: www.mp.pl 

Zobacz także

Paraliż senny. Kiedy wiesz, że nie śpisz, ale nie możesz się poruszyć

siemię lnianie

Siemię lniane. 9 zalet, dla których warto po nie częściej sięgać

Jak wrócić do domu, w którym czekają zdrowe, szczęśliwe dzieci, gdy właśnie ratowało się maltretowane niemowlę?