Go to content

Często pijesz kawę? Poznaj 12 rzeczy, których mogłaś o niej nie wiedzieć

Kochamy kawę i pijemy ją w wielu odmianach. Każdego dnia sięgamy najczęściej po więcej, niż jedną filiżankę tego pobudzającego napoju. Kawa zachwyca nas różnorodnością aromatu, smaku oraz efektem, który pozwala nam się trzymać dłuższy czas na nogach i wykonywać lepiej umysłowe zadania.

Sięgamy po nią rano, po południu a zadeklarowani miłośnicy nawet i wieczorami, nie bojąc się problemów ze snem. Ilu ludzi, tyle ulubionych wersji kawy i sposobów jej picia. A skoro tak chętnie wszyscy sięgamy po ten napój, warto dowiedzieć się o kawie trochę więcej.


 

źródło: wiedzoholik.pllouloublog.pl

Twoje ciało kocha kawę. Poznaj 6 sposobów na jej wykorzystanie w domowych zabiegach pielęgnacyjnych Fot. iStock / visoook

1/12 Kawa była jedzeniem

Ziarna kawy są jadalnymi pestkami jagód, które rosną na roślinach kawowca. To ich nasiona zawierają kofeinę i są wykorzystywane do przygotowania pobudzającego napoju. Jednak z początku afrykańskie plemiona nie piły kawy, ale zjadały ją. Ich wersję kawy stanowiły ziarna połączone z tłuszczem, które zawijali w kulki, a następnie przeżuwali je, by dodać sobie energii. Obecnie kawę nie tylko pijamy i spożywamy jako dodatek do deserów, ale również wykorzystujemy w kosmetyce.

Fot. iSTock / alffoto

2/12 Są dwa rodzaje ziaren

Nazywają się Arabica i Robusta (kawa kongijska). Smakują inaczej i mają inną zawartość kofeiny — Robusta zawiera aż dwa razy więcej kofeiny niż Arabica, choć to Arabica jest dużo popularniejsza— sięga po nią 70% kawoszy.

Fot. iStock / eclipse_images

3/12 500 miliardów filiżanek

Właśnie tyle kawy każdego roku wypijane jest na całym świecie. Bez względu na szerokość i długość geograficzną, kawa cieszy się wielkim powodzeniem. Polacy również często po nią sięgają, a według szacunków, każdy z nas wypija w ciągu roku aż 95 litrów tego napoju! To sprawia, że plasujemy się na 11 miejscu w rankingu światowych smakoszy kawy.

Fot. iStock / gpointstudio

4/12 Kobieta plus kawa to mniejsze ryzyko depresji

Depresja to choroba, która dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. Badania pokazały, że kobiety regularnie pijące kawę, miały aż o 20% niższe ryzyko na zachorowanie na depresję od tych, które kawy unikały. Naukowcy z Harvard School of Public Health stwierdzili, że 4 lub więcej filiżanek kawy dziennie, chroniły kobiety przed depresją. Efekt nie dotyczył picia kawy bezkofeinowej.

Fot. iStock / Klikovic

5/12 Zapach kawy rozbudza mózg

Kawa stawia na nogi nie tylko dzięki płynnemu ładunkowi kofeiny, ale także poprzez sam zapach. Badacze stwierdzili, że zapach pobudza nasz mózg do działania, tak więc, jeśli nie zdążysz wypić rano pobudzającej kawy, po prostu ją powąchaj.

Fot. iStock/Geber86

6/12 Kawa pomaga erekcji

Dobre informacje dla mężczyzn, którzy piją dwie lub trzy filiżanki kawy dziennie. Według nowych badań, które przeprowadzono w University of Texas mężczyźni wypijający pomiędzy 85 a 170 ml kawy każdego dnia, mieli o 42% mniejsze ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji. A to doskonała wiadomość nie tylko dla panów.

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/kawa-cafe-kubek-dekoracyjny-pi%C4%87-983955/”target="_blank">Unsplash</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

7/12 Mniej czy więcej kofeiny?

Okazuje się, że ciemna palona kawa ma mniej kofeiny, niż kawa palona jasna. Wyrazisty kolor i smak nie przekłada się na zawartość kofeiny w napoju. Wynika to z faktu, że kofeina jest niszczona w przeprowadzonym procesie palenia kawy.

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/kawa-latte-bita-%C5%9Bmietana-szk%C5%82o-924045/”target="_blank">StockSnap</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

8/12 Mrożona kawa nie pobudza tak, jak zwykła

Mrożona kawa jest smaczna i orzeźwiająca, ale jeśli sięgasz po nią z nadzieją, że pomoże ci się rozruszać, możesz być nie mile zaskoczona. W jednej z sieciówek kawa mrożona zawiera 165 mg kofeiny, a kawa ciemna, palona w tym samym rozmiarze, zawiera aż 330 mg kofeiny, a to jest ogromna różnica.

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/kawa-pi%C4%87-nap%C3%B3j-zu%C5%BCywaj%C4%85-po%C5%BCre%C4%87-869203/”target="_blank">Foundry</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

9/12 Najlepszy czas na kawę

Zastanawiasz się, kiedy wypić kawę aby przyniosła najlepsze rezultaty? Najlepiej sięgać po nią około godziny 10:00, wtedy organizm w najlepszy sposób korzysta z kofeiny dostarczonej z napojem.

Fot. Pixabay / <a href=https://pixabay.com/pl/r%C4%99ce-kawa-puchar-kubek-pi%C4%87-cafe-1283917/ target="_blank">Pexels</a> / <a href=http://bit.ly/CC0-PD target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n\n

10/12 Kawa chroni przed Alzheimerem

Wypijając 3 filiżanki kawy dziennie obniżamy ryzyko wystąpienia Alzheimera o 20%. Ponadto kawa może również zmniejszać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz zmniejszyć ryzyko ataku serca.

trening interwałowy Fot. iStock / Jacob Ammentorp Lund

11/12 Kawa i trening to doskonałe połączenie

Jeśli jesteś miłośniczką sportu i szukasz dodatkowej energii do ćwiczeń, wypij przed wysiłkiem filiżankę kawy. Kofeina zawarta w kawie wpływa na zwiększenie wydajności fizycznej, co przydaje się podczas długich intensywnych ćwiczeń.

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/kawa-grill-ogie%C5%84-nagrzewanie-1031139/”target="_blank">Unsplash</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>

12/12 Trudno przedawkować kofeinę

Prędzej można mówić o „zatruciu kofeiną”, czyli odczuwaniu nerwowości, bezsenności, czy kłopotów z koncentracją. Natomiast o przedawkowanie jest bardzo trudno, trzeba by wypić 100 kubków kawy lub 60 filiżanek espresso.