Go to content

10 naturalnych sposobów na piękny i świeży zapach w domu

Fot. iStock / pixelfit

Dom to nie tylko ściany, meble i członkowie rodziny. To także zapach, który unosi się w powietrzu. Po wejściu do środka to on wita cię jako pierwszy – przed psem, dziećmi, mężem, w zależności od tego, co masz:). Dlatego warto zadbać, żeby był to twój ulubiony zapach, który będzie sprawiał, że będziesz czuć się bezpiecznie i tak prawdziwie domowo. Takiego efektu nie uzyskasz używając kupnych środków zapachowych, dlatego mamy dla ciebie kilka naturalnych metod. Wybierz swoją ulubioną i ciesz się pięknym zapachem.

Skórki cytrusów

Zapach cytrusów działa orzeźwiająco i pobudzająco. Nie wyrzucaj skórek po owocach. Skórki z cytryn i pomarańczy możesz ułożyć na ozdobnym talerzyku, układając obok np. ozdobne kamyczki bądź zebrane nad morzem muszelki. Stwórz swoją kompozycję, która będzie dekoracją na parapecie lub w innym ustronnym miejscu. To, gdzie umieścisz swoje dzieło zależy od wystroju wnętrza i twojego upodobania. Zapach powinien unosić się przez 2-3 dni.

Kawa w ziarnach

Zapach kawy działa na ciebie odprężająco, a jednocześnie pobudzająco? Możesz czuć go przez cały dzień, a nie tylko wtedy, kiedy parzysz ulubiony napój. Ziarna możesz wysypać na ozdobny spodek. Ładnie prezentują się także filiżanki wypełnione ziarnami, które mogą być uroczą dekoracją w pokoju.

Pachnące mydełka

To niezawodny sposób na uzyskanie pięknego zapachu w domu. Wybierz kilka ulubionych mydełek i umieść je w kilku miejscach. Jeśli nie chcesz położyć całej kostki, bo uważasz, że nie wygląda za ładnie, możesz zetrzeć ją na tarce. Rozłóż na talerzyku bądź posyp mydełkiem płatki sztucznych kwiatów. Dzięki temu zyskasz nie tylko piękny zapach, lecz także dekorację.

Wywietrz pościel

Jeśli chcesz zachować zapach świeżości, jak najczęściej wietrz pościel. Jeśli nie masz balkonu możesz na 1-2 h przed snem otworzyć szeroko okno, by do środka wpadło powietrze. Ułóż swoją pościel w nieładzie, żeby jak najwięcej miejsc przesiąkło zapachem. Cudownie się zasypia w takiej pościeli:)

Woreczek z ziołami

Zioła nie tylko mają walory smakowe, lecz także przyjemnie pachną. Dlatego warto wykorzystać ich cenne właściwości i za ich pomocą zadbać o piękny zapach w domu. Wybierz ulubione zioło np. lawendę, miętę. Możesz je także włożyć do woreczka i umieścić w szafie. Jednak pamiętaj, że on się kurzy i trzeba go regularnie prać.

Fot. iStock / foodandstyle

Fot. iStock / foodandstyle

Soda z kroplami olejku eterycznego

To sposób na to, aby na długo unosił się w domu ulubiony zapach. Wysyp na talerzyk sodę i skrop ją kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego. Zapach będzie unosił się w całym mieszkaniu.

Słoiczek wypełniony płatkami róż

Do przygotowania słoiczka, który będzie także ozdobą pomieszczenia, potrzebujesz płatków róż i soli. Układaj je warstwowo, aż do wypełnienia naczynia. Kiedy już skończysz, szczelnie zakręć. Możesz go otworzyć po kilku dniach. Dzięki takiemu sposobowi, zapach będzie intensywny i szybko rozniesie się po mieszkaniu.

Wywieszenie upranych firanek

Wiele pań domu podaje ten sposób jako jeden z ulubionych i taki, który przywołuje im wspomnienia rodzinnego domu. Polecają, aby wywiesić wyprane firanki w dobrym proszku i z dodatkiem płynu do płukania. W miarę jak firanki schną, po domu roznosi się przyjemny zapach.

Kwiaty

Pachnące kwiaty to niezawodny sposób na piękny zapach w domu. Możesz wybrać zarówno doniczkowe, jak i cięte. Oprócz pięknego zapachu, zapanuje także prawdziwie domowa atmosfera. Rośliny sprawiają, że w domu jest przyjemnie, zielono i przytulnie.

Potpourri

To specjalnie przygotowane mieszanki suszonych kwiatów i ziół. Można wymieszać ze sobą zasuszone płatki kwiatów, łyżeczkę przypraw (mogą być te dodawane do piernika) oraz kilka kropel olejku eterycznego. Taką kompozycję można umieścić w koszyczku lub na spodeczku.

 

Piękny zapach w domu sprawia, że chętniej w nim przebywamy i przy okazji odpoczywamy. Twój ulubiony zapach będzie sprawiał, że będzie ci po prostu dobrze i będziesz miała lepszy nastrój.