Go to content

Czy masz w sobie coś z psychopaty? Jakie są ciemne strony twojej osobowości? Zrób sobie test Szondiego i sprawdź

Fot. iStock/AzmanJaka

Test został stworzony w XX wieku przez węgierskiego psychiatrę Leopolda Szondiego. Jego celem jest odkrycie najgłębszych, stłumionych w nas impulsów, na podstawie sympatii lub awersji spowodowanej zdjęciami konkretnych osób – również psychopatów . Test opiera się na założeniu, że cechy, które nas niepokoją to te, które dały nam w kość już na wczesnym etapie naszego życia i dlatego teraz, jako dorośli, je w sobie tłumimy. Jesteście gotowi na chwilę prawdy?

Instrukcja

Spójrz na portrety tych ośmiu osób i wybierz to zdjęcie , które przedstawia osobę, której nigdy nie chciałbyś spotkać w nocy, ponieważ jej wygląd wzbudza w tobie obrzydzenie i strach. Następnie przeczytaj interpretację, która odpowiada wybranemu portretowi.

UWAGA: Wyniki testu nie oznaczają, że masz zaburzenia umysłowe, a jedynie wskazują, jakie drzemią w tobie możliwe stłumione impulsy.

Interpretacja

1) Sadysta

Prawdopodobnie tłumisz w sobie pewne doświadczenia z pierwszych lat życia, związane  z zachowaniami autorytarnymi, potrzebą dominacji i skłonnością do…złych intencji . Jeśli wybrałeś portret „nauczyciela”, możesz tłumić  w sobie chęć zachowywania się w sposób obraźliwy lub poniżający w stosunku do innych.

W życiu codziennym jesteś zupełnie nieszkodliwym i spokojnym stworzeniem, zawsze gotowym pomóc innym.  Kiedy nie chcesz czegoś zrobić, tworzysz bariery (na przykład spóźniasz się do pracy lub pokazujesz, że jesteś w złym nastroju). Często, gdy musisz się bronić, wybierasz pasywny opór i niechęć, które na dłuższa metę „wykańczają” twoich oponentów.

2) Epileptyk

Jeśli ten uśmiechnięty mężczyzna o okrągłej głowie wzbudził w tobie odrazę i strach, najprawdopodobniej od wczesnego dzieciństwa tłumisz niektóre z takich uczuć i zachowań jak impulsywność, skłonność do rozdrażnienia, wybuchy gniewu i agresji.

Na co dzień jesteś najprawdopodobniej życzliwą i spokojną osobą. Sprawiasz wrażenie odpowiedzialnego i zdyscyplinowanego pracownika, przyjaciela. Jesteś stały w uczuciach i łatwo dzielisz się z ludźmi – pomysłami i tym, co materialne.

3) Katatonik

Niektóre, ukryte w tobie impulsy to nadmierne stymulowanie wyobraźni i pesymizm. Jeśli ten uśmiechnięty dżentelmen wywołał u ciebie negatywne uczucia, prawdopodobnie twoja wyobraźnia podyktowała ci już na jego temat jakąś przerażającą historię :).

Masz tendencję do stereotypowych zachowań i nie lubisz innowacji ani zmian. Może jesteś typem nieśmiałej osoby, której ​​trudno jest przystosować się do nowych sytuacji. Największym twoim lękiem jest ten przed utratą samokontroli. Jesteś nieco sztywny, często defensywny i miewasz zahamowania.

4) Schizofrenik

Jeśli to bezczelne spojrzenie i twarz pokerzysty spowodowały u ciebie gęsią skórkę, zapewne tłumisz w sobie poczucie obojętności wobec innych i …silne pragnienie izolacji.

A na co dzień… prawdopodobnie jesteś bardzo towarzyski. Jedynie głębsza analiza sprawi, że zrozumiesz, że twoje relacje z innymi są powierzchowne, jakby brakowały im prawdziwego uczucia. W głębi rozumiesz, że nie potrzebujesz innych do tego, by być szczęśliwym.

5) Histeryk

Jeśli wybierzesz tę dziwną damę z „ciężkimi” powiekami, twój wybór jest podyktowany pragnieniem bycia w centrum uwagi za wszelką cenę.

Sprawiasz wrażenie osoby skromnej, o intensywnym wnętrzu. Jednak w rzeczywistości, choć wydajesz się cichy i nieśmiały, bywasz wręcz „opętany” chęcią brylowania w towarzystwie. Starannie dbasz o swój wygląd. Zawsze starasz się być eleganckim i dobrze ubranym, dobierasz dodatki, które przyciągają uwagę.

6) Typ depresyjny

Głównymi objawami depresji są brak poczucia własnej wartości, poczucie niższości i winy . Być może w głębi jesteś głęboko przygnębiony, ale potrafisz kontrolować te objawy.

Na zewnątrz jesteś osobą beztroską. Twoje cechy to: dynamizm, pewność siebie i optymizm. Czasami jednak zdarza się, że melancholia bierze górę. Na krótki moment stajesz się podejrzliwy i smutny. Zdarza ci się grać rolę psychologa dla najbliższych i znajomych?

7) Typ maniakalny

Jeśli ta właśnie twarz wydała ci się odrażająca, masz skłonności do ekstrawersji, nadmiernego podniecenia, przecenienie siebie, marnotrawstwa pieniędzy i emocji.

Otwarcie mówisz o tym, że nienawidzisz hałasu, skrajności i ekscesów.  Dla innych, na zenwątrz, jesteś przykładem dyskrecji, powściągliwości i „złotego środka”. Rozumujesz logicznie, jesteś oszczędny, zawsze starasz się siebie kontrolować. Do czasu…

8) Typ z zaburzeniami dysocjacyjnymi tożsamości

Jeśli ten młodzieniec wydaje się niebezpieczny, być może już we wczesnym dzieciństwie miałeś problem z twoim prawdziwym „ja”, a konkretnie – z twoją tożsamością płciową.

Obecnie twój mechanizm obronny każe ci podkreślać na każdym korku, że jesteś „prawdziwym” mężczyzną lub „prawdziwą” kobietą. Jeśli jesteś mężczyzną, jesteś bardzo „macho”, a jeśli jesteś kobietą, zawsze starasz się wyglądać seksownie i flirtujesz z kim popadnie.


Na podstawie: www.learning-mind.com