Go to content

Charakterystyka damskich rowerów miejskich

Fot. Materiały prasowe

Jazda na rowerze to nie tylko korzyści ze strony ekologicznej, ale przede wszystkim prozdrowotnej. Najbardziej rozpoznawalnym państwem, które na całym świecie kojarzy się z takim pojazdem jest Holandia. Pewna plotka głosi, że praktycznie każdy Holender ma przynajmniej jeden rower. Ich popularność jest równie silna zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Skupmy się właśnie na nich.

Rower damski, czyli jaki?

Rowery damskie zostały zaprojektowane z myślą o komforcie jazdy kobiet. Jednoślady różnią się od tych typowo męskich, przede wszystkim brakiem prostej ramy. W dodatku zazwyczaj wykonane są z wysokiej jakości aluminium, dzięki czemu są stosunkowo lekkie, funkcjonalne i wygodne w codziennym użytkowaniu.

Stereotypowo, gdy pomyśli się o rowerze damskim, na myśl przychodzi typowy rower miejski w białym lub pastelowym kolorze. Nie jest to jednak obraz, który oddaje stan rzeczywisty. Obecnie kobiety równie często jak mężczyźni decydują się także na zakup modeli szosowych, górskich lub trekkingowych.

Jak wybrać dobry damski rower miejski?

Tak samo jak każdy inny model, rower damski musi być dostosowany przede wszystkim do wysokości jego użytkownika, a jeszcze dokładniej: do wewnętrznej długości nogi, która pozwala na najbardziej precyzyjne dopasowanie sprzętu. Warto jednak od razu wspomnieć, że każdy producent produkuje rowery o nieco zróżnicowanej geometrii ramy, dlatego należy korzystać z tabeli rozmiarów podanych dla konkretnego modelu.

Zdarza się, że wygląd zewnętrzny i kolor jednośladu jest decydującym kryterium przy zakupie, jednak priorytetową kwestią powinno być docelowe wykorzystanie sprzętu. Jeśli jest to dojazd do pracy, czy na uczelnie warto zdecydować się na dobrej jakości damski rower miejski, który doskonale sprawdzi się w takiej sytuacji. Jeżeli natomiast zależy nam na bardziej ekstremalnych przeżyciach, jeździe po leśnych lub górskich szlakach, warto pomyśleć o gravelu lub mtb, umożliwiających pokonywanie długodystansowych tras.

Należy również sprawdzić z czego wykonany jest nasz pojazd. Dobry damski rower miejski jest wyprodukowany z wysokiej jakości stali. W związku z tym, że przeznaczony jest do jazdy po płaskich powierzchniach, zwykle jest dosyć ciężki. Natomiast rowery o bardziej sportowej charakterystyce wyróżniają się lekką aluminiową ramą, dlatego bez problemu można je przetransportować w dowolne miejsce.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę to napęd. Przełożenia w damskim rowerze miejskim najczęściej występują w piaście. Druga opcja to klasyczny napęd, co oznacza, że przerzutka przednia, tylna oraz kaseta składająca się z kilku zębatek (najczęściej jest to od 7 do 9).

W przypadku opon poleca się modele z bieżnikiem „semi-slick”, czyli posiadające gładkie grzbiety, umożliwiające znacznie szybsze poruszanie się po drodze oraz z klockami bocznymi, gwarantującymi lepszą przyczepność w terenie i w czasie jazdy na zakrętach. Z kolei siodełko najlepiej żeby było miękkie i żelowe, precyzyjnie dopasowane do kości kulszowych.

Jeśli przed zakupem nie ma pewności jaki typ roweru byłby najlepszy, dobrym pomysłem będzie konsultacja ze specjalistą ze sklepu internetowego lub stacjonarnego, który podpowie nam, jaki model będzie optymalny.

Fot. Materiały prasowe

Korzyści jazdy na rowerze

Rower stanowi doskonałą alternatywę dla jazdy samochodem, czy też środkami transportu publicznego. Jeśli prowadzisz zdrowy, ekologiczny tryb życia będzie to najlepsze rozwiązanie. Rower nie wiąże się ze szkodliwym spalaniem paliw stałych, tym samym nie powoduje żadnych szkód dla ekosystemu.

Systematyczna jazda na rowerze to prozdrowotna dawka ruchu. Szczególnie w czasach pandemii, kiedy niejednokrotnie pracuje się w domu i nie ma możliwości wykonywania wielu wcześniejszych aktywności przynosi dużą ulgę, a także stanowi źródło endorfin. Świetnie sprawdzi się także jako uzupełnienie treningów podejmowanych w ramach innych dyscyplin. Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na ogólny stan zdrowia i może przyczyniać się nie tylko do schudnięcia, ale i do wydłużenia życia. Organizm, dzięki niej, jest bardziej dotleniony. Ponadto zwiększa się pojemność płuc, a układ krążenia zaczyna efektywniej funkcjonować. Niekwestionowaną korzyścią jest fakt, że jazda na rowerze nie obciąża dodatkowo stawów, a jednocześnie skutecznie wzmacnia wszystkie grupy mięśni w ludzkim ciele. Szczególnie tych odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowej stabilizacji ciała.

Jeśli wciąż jesteś niezdecydowana, dołącz do aktywnych sportowo kobiet i przekonaj się sama, że jazda na rowerze to zdecydowanie najlepszy sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Znajdź swój ulubiony model damskiego miejskiego roweru i zacznij zdobywać świat na dwóch kółkach!

Fot. Materiały prasowe


Artykuł zewnętrzny