Go to content

Ile jest prawdy w przeczuciach i czy można im ufać?

Fot. Unsplash / CC0 Public Domain

Od czasu do czasu masz dziwne przeczucia, że coś się wydarzy. Wiesz, co nastąpi zanim to się stanie.  Nazywasz to intuicją lub wewnętrznym systemem alarmowym. Im bardziej osobista sytuacja im bardziej jesteś zaangażowana tym silniejsze twoje przeczucia. Nie umiesz z nimi walczyć. Trochę ich słuchasz, a a trochę nie wiesz jak je potraktować. Boisz się o nich mówić, by nie zostać wyśmianą.

Przeczucia  działają jak rodzaj radarów. Nieprecyzyjnie rejestrują przyszłe wydarzenie, dobre lub złe. Pozwalają zrozumieć, że jedna droga prowadzi do szczęśliwego zakończenia, a druga prowadzi nas ku wielkim trudnościom. Lub, że wkrótce wydarzy się coś wspaniałego lub albo tragicznego.  Czy przeczucia naprawdę istnieją? Czy można im ufać?

Na pewno słyszeliście historie osób, które w ostatnim momencie zrezygnowały z lotu samolotem, unikając „cudem” tragedii. „Coś” podpowiedziało im, że nie powinny wchodzić na pokład.

Jest wiele innych świadectw podobnych zjawisk. Nauka również zadała to pytanie: Czy intuicja istnieje?. W rzeczywistości przeprowadzono kilka eksperymentów próbując odkryć prawdę. Pojawiła się nowa ciekawa koncepcja. Badacze uznali, że istnieje coś takiego jak „przewidująca aktywność predykcyjna”.

Kluczem do tego fenomenu nie jest żadna magiczna siła, ale nasza nieświadomość. Naukowcy wskazali, że podświadomość ma znacznie szerszą i głębszą „wiedzę” niż świadomość. Niektóre pomiary fizjologiczne wykazały, że organizm reaguje, zanim bodziec stanie się świadomy.

Jeśli więc miewacie przeczucia, warto im zaufać. Są sytuacje, w których intuicja może nam dosłownie uratować skórę…


Na podstawie: nospensees.fr