Cellulit – szacuje się, że dotyczy nawet około 90 proc. kobiet na całym świecie, a wraz z nadejściem sezonu wiosenno-letniego zaczyna spędzać sen z powiek większości z nich. Co zrobić, by pozbyć się uporczywej skórki pomarańczowej? Czas rozpocząć walkę!
Cellulit, zwany także skórką pomarańczową, to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Najczęściej pojawia się w okolicy ud i pośladków. Zdarza się, że występuje na brzuchu i rękach. Wyróżniamy dwa główne rodzaje cellulitu:
- wodny – będący efektem niezdrowego trybu żucia. Zazwyczaj pojawia się na skutek braku aktywności fizycznej i nieprawidłowego sposobu odżywiania. Może wystąpić nawet u szczupłych kobiet.
- tłuszczowy – jest skutkiem nadmiaru komórek tłuszczowych w tkance podskórnej. Zazwyczaj borykają się z nim osoby z nadwagą lub otyłością.
Cellulit – jak się go pozbyć?
Właściwe odżywianie
Walkę z cellulitem rozpoczynamy od zmiany diety, która powinna opierać się na zdrowych i nieprzetworzonych produktach. Z codziennego menu należy wyeliminować słodycze, fast foody, tłuste mięso, białe pieczywo i makarony oraz żywność przetworzoną. Ich miejsce powinny zająć warzywa i owoce, chude mięso i ryby oraz produkty pełnoziarniste. Produkty bogate w błonnik usuwają z organizmu toksyny i pomagają w walce z uporczywą skórką pomarańczową. By pozbyć się cellulitu należy przyjmować minimum 2,5 litra wody dziennie. Soki, smakowe wody gazowane i słodkie napoje należy zastąpić wodą mineralną. Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu prowadzi do zaburzeń wymiany płynów, co skutkuje zatrzymaniem wody w organizmie i powstawaniem cellulitu.
Aktywność fizyczna
To podstawa! Systematyczne uprawianie sportu zapobiega powstawaniu cellulitu i przyczynia się do redukcji już powstałego. Nawet 30 minut ćwiczeń przynajmniej 3 razy w tygodniu przyniesie zadowalające efekty. Świetnie sprawdzi się gimnastyka, pływanie, jazda na rolkach czy rowerze. Ćwiczenia ud i pośladków przyspieszą spalanie tłuszczu z dolnych partii ciała, a brzuszki korzystnie wpłyną na wygląd brzucha.
Masaż bańką chińską
To jedna z prostszych, tańszych i skuteczniejszych metod stosowanych w walce z cellulitem. Masaż bańką chińską polega na zasysaniu skóry i tkanek, co rozszerza naczynia krwionośne i poprawia mikrokrążenie. Wykonanie masażu jest niezwykle proste! Bańkę przystawiamy do danej partii ciała dotkniętej cellulitem, ściskamy ją dwoma palcami i przyciskamy do ciała. Dzięki podciśnieniu bańka przysysa się do skóry. Bańkę przesuwamy od dołu w kierunku serca.
Szczotkowanie na sucho
To nic innego jak szczotkowanie ciała szczotką o ostrym i twardym włosiu. Masaż stymuluje przepływ krwi i limfy – pobudzone krążenie usuwa nadmiar toksyn z organizmu, ujędrnia, wygładza i zmniejsza obrzęki skóry. Choć masaż szorstką szczotką początkowo może wydawać się nieprzyjemny, to szybko stanie się doskonałym sposobem na odprężenie i zrelaksowanie. Podczas masażu obowiązuje jedna zasada – szczotkujemy z dołu w kierunku serca, co związane jest z przepływem limfy. Wybierając szczotę warto pamiętać, by była wykonana z naturalnych materiałów – najlepiej z roślinnego włosia i drewnianego uchwytu.
Zobacz również: Cellulit wodny. Dlaczego powstaje i jak można się go pozbyć?
Peeling z kawy
Domowy peeling z kawy doskonale sprawdzi się w walce z uporczywym cellulitem. Świetnie złuszcza martwy naskórek, wygładza i ujędrnia skórę. Peeling wykonujemy okrężnymi ruchami, a następnie dokładnie spłukujemy chłodną wodą. Do fusów z kawy warto dodać odrobinę cynamonu lub kilka kropli olejku eterycznego.
Preparaty antycellulitowe
Kremy, balsamy i żele dostępne w drogeriach sprawiają, że efekty ćwiczeń, diet i zabiegów pielęgnacyjnych są szybciej widoczne. Poprawiają ukrwienie skóry, przyspieszają spalanie tłuszczu i usuwanie toksyn z organizmu. Najlepiej aplikować je regularnie, po uprzednim peelingu z kawy.