Go to content

Bywasz zazdrosna w związku? Czy wiesz, z czego twoja zazdrość wynika?

Fot. iStock/TerryJ

Nie zdajemy sobie sprawy, jak często zazdrość stanowi problem w relacjach. Nie tylko w związku, ale też wśród rodziny, przyjaciół, w pracy. Czy wiecie, że zazdrość może być ochronną reakcją postrzegania zagrożenia dla cennej dla nas relacji?

Istnieje kilka rodzajów zazdrości. Tej w związku prawdopodobnie doświadczamy najczęściej, zwłaszcza, gdy mamy poczucie zagrożenia intymności, gdy partner zdradza nas fizycznie albo emocjonalnie.

Zazdrość wśród przyjaciół także wywołuje poczucie niepewności. Zwłaszcza, gdy nasz przyjaciel zaczyna spędzać więcej czasu z innymi, możemy czuć się zagrożeni i niedoceniani. W pracy zazdrość może wynikać z urażonych ambicji, gdy podwyżkę czy awans dostaje ktoś, kto w naszym mniemaniu zasłużył na wyróżnienie mniej niż ty.

Zazdrość wynika m.in. z:

– uczucia zawodu

Kiedy na przykład dwie osoby zabiegają o tę samą osobę. Niezależnie od tego, czy zagrożenie jest prawdziwe, czy nie, myśl, że ktoś konkuruje z nami o wspólny cel, wystarczy, by wzbudzić zazdrość.

– niskiego poczucia wartości

Niepewność siebie i niska samoocena mogą sprawiać wrażenie, że nie możemy się z innymi „mierzyć”, co z kolei wywołuje poczucie zagrożenia.

– porównywania się

Porównywanie się z innymi rzadko kiedy niesie coś dobrego. Internet, telewizja zachęcają nas do tego, żebyśmy oceniali nas, nasze życie przez pryzmat innych. Przez to tylko wzrasta poziom zazdrości.

Powinniśmy jednak pamiętać, że zazdrość nie zawsze jest zła, pomaga nam zdefiniować granice w związku, zauważyć problemy, które powinniśmy przepracować.

Psycholog i filozof, William James, uważał, że emocje wynikają z fizycznych doświadczeń, które podejmujemy w odpowiedzi na nasze życie. Podczas gdy większość z nas wie, że zmiana zachowania wynika z jakiegoś emocjonalnego procesu, rzadko kiedy staramy się ten proces odwrócić. A wystarczyłaby zmiana wzoru zachowania, która przyniosłaby pozytywny emocjonalny efekt.

Dlatego, jeśli zmagasz się z zazdrością, powinnaś dowiedzieć się, że zmiana twojego zachowania może wpłynąć na wasze szczęście w większym stopniu niż oczekiwanie, że twój partner się zmieni.

Aby zacząć zachowywać się w sposób, który jest zdrowy dla pozytywnych zmian, spróbuj:

Zrozumieć swoje ciało

Fizyczne reakcje na zazdrość mogą skłonić cię do zrozumienia swojej przyszłej reakcji. Czy twój żołądek się zaciska? Pocisz się? Zauważ, jak reaguje twoje ciało nim poczujesz faktyczną zazdrość, ono uprzedza fakty, skup się na źródle tych emocji, a nie partnerze. Często objawy fizyczne są symptomami lęki, który jest w nas.

Spisz sytuacje, kiedy tak się czujesz

Być może jest to stale powtarzający się schemat. Nie myśl: „Co za drań, pewnie mnie oszukuje”. Pomyśl o tym, co czujesz naprawdę, a nie w kontekście tego, o co go podejrzewasz. Zrozum, że twoja niepewność nie wynika z zachowania partnera.

Uzbrój się w cierpliwość

Zrozumienie źródła swoich emocji nie przychodzi nam w jedną noc, nie pozwala nagle nad nimi panować. Kiedy zaczynasz czuć zazdrość spytaj siebie, czego się boisz, co myślisz o sobie w tej sytuacji, jak ty się czujesz. To pozwoli ci zapanować nad zazdrością. Następnie usiądź z partnerem i wyjaśnij mu, jakie emocje tobą targają, skąd twoja zazdrość się bierze. Oboje z pewnością będziecie umieli temu zaradzić.


źródło: Psychocentral