Go to content

Opieka nad dzieckiem – jakie prawa przysługują?

Opieka nad dzieckiem – jakie prawa przysługują?

Rodzice mogą skorzystać z różnych form pomocy, które im przysługują. Jest to między innymi opieka nad dzieckiem, babciowe, a także zasiłek opiekuńczy. Warto się z nimi bliżej zapoznać.

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Każdy pracownik może w ciągu roku kalendarzowego skorzystać z pięciu dni zwolnienia z pracy celem opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło 14 lat. Warto wiedzieć jednak, że tylko dwa spośród tych dni są płatne przez pracodawcę. Co ważne, ilość posiadanych dzieci nie ma wpływu na dodatkową ilość dni zwolnienia. Niewykorzystane dni na opiekę nad dzieckiem przepadają z końcem roku.

Wniosek o opiekę nad dzieckiem może złożyć jego matka lub ojciec. Nie mogą to być jednak oboje rodziców w tym samym czasie. We wniosku składanym do pracodawcy należy zawrzeć podstawowe informacje takie jak dane wnioskodawcy, dane pracodawcy, dane dziecka, okres czasu, a także rezygnacja drugiego rodzica z korzystania ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem.

Więcej informacji na temat wniosku o opiekę nad dzieckiem można znaleźć w artykule https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/wniosek-o-opieke-nad-dzieckiem.

Babciowe, a opieka nad dzieckiem

W przypadku dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia rodzic może także skorzystać z babciowego. Babciowe to forma wsparcia finansowego dla rodziców, dzięki któremu mogą oni skorzystać z pomocy babci, opiekunki czy też innej osoby w opiece nad dzieckiem. To świadczenie pieniężne ma na celu ułatwienie powrotu rodziców dzieci w wieku żłobkowym do aktywności zawodowej.

Babciowe to świadczenie, które dzieli się na trzy różne rodzaje wsparcia finansowego dla rodziców:

  • “aktywni rodzice w pracy” – dodatek w wysokości 1500 zł miesięcznie dla aktywnych zawodowo rodziców,
  • “aktywnie w żłobku” – dodatek w wysokości 1500 zł miesięcznie przysługujący na dofinansowanie kosztów opieki w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna,
  • “aktywnie w domu” – dodatek w wysokości 500 zł miesięcznie dla rodziców nieaktywnych zawodowo.

Projekt Ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu dziecka – “Aktywny rodzic” ma wejść w życie 1 października 2024 roku. Więcej praktycznych informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://aleo.com/pl/blog/poradniki/babciowe-dla-kogo-od-kiedy-obowiazuje-w-2024-roku.

Opieka nad dzieckiem, a zasiłek opiekuńczy

Jeżeli pracownik nie może pracować w danym okresie czasu bo musi zostać w domu i opiekować się dzieckiem, które nie ukończyło 8 roku życia, to przysługuje mu zasiłek opiekuńczy. Zasiłek opiekuńczy przysługuje także rodzicowi dziecka niepełnosprawnego, które ma mniej niż 18 lat.

Obejmuje to sytuacje, w których drugi rodzic, który zajmował się dzieckiem, jest chory lub przebywa w szpitalu, matka z powodu porodu nie może opiekować się dzieckiem, niespodziewanie zamknięto żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkołę dziecka, lub zachorowała niania, z którą rodzice podpisali umowę uaktywniającą.

Jeśli szukasz więcej informacji na ten temat, możesz zajrzeć na przykład na Aleo.com.

Artykuł sponsorowany