Okazuje się, że nasz mózg nieustannie próbuje przewidzieć, jak działa świat. Problemy zaczynają się, gdy wewnętrzne modele świata budowane przez mózg nie odpowiadają rzeczywistości. Warto uświadomić sobie z jakich błędów w myśleniu nie zdajemy sobie nawet sprawy.
Błędy w myśleniu, które nasz mózg popełnia każdego dnia
Paradoks wyboru
Co zaskakujące, wolimy mieć mniej opcji, aby zyskać więcej możliwości wyboru. Kiedy mamy wiele opcji do wyboru, zdolność podejmowania decyzji jest jakby „sparaliżowana”.
Błąd potwierdzenia
Ludzie są bardziej skłonni uwierzyć, że coś jest prawdą, jeśli to potwierdza ich własne przypuszczenia. To nastawienie jest niebezpieczne, ponieważ uniemożliwia nam obiektywną ocenę wydarzeń i wyszukiwanie większej ilości informacji, gdy dowody potwierdzają to, w co do tej pory wierzyliśmy. Zjawisko to jest szeroko stosowane w mediach społecznościowych, gdzie informacje są filtrowane w oparciu o nasze preferencje: widzimy tylko te informacje, z którymi prawdopodobnie się zgadzamy.
Efekt Pigmaliona
Efekt Pigmaliona to termin odnoszący się do związku między oczekiwaniami innych ludzi a naszym działaniem. Uczniowie osiągają lepsze wyniki, gdy ich nauczyciele mają większe oczekiwania i stwarzają sytuacje, w których częściej występują pozytywne zachowania.
Syndrom grupowego myślenia
To zjawisko wyjaśnia, dlaczego podejmowane są złe decyzje, nawet jeśli w grupie są ludzie inteligentni i wykształceni: ludzie woleliby raczej stłumić swoje opinie, niż ryzykować wywoływanie konfliktu. Co ciekawe, termin został po raz pierwszy ukuty w kontekście decyzji politycznych, które doprowadziły do tragicznych konsekwencji. Wzajemnego myślenia można uniknąć tylko wtedy, gdy lider grupy podejmie właściwe kroki, aby coś zmienić, na przykład zasięgnie rady ekspertów spoza grupy.
Iluzja „ciała pływaka”
Złudzenie ciała pływaka wynika z mylenia przyczyny i skutku. Nikt nie osiągnie wysportowanej sylwetki ciała pływaka po prostu ciężko trenując – pływacy mają już pewne naturalne predyspozycje. Natura dała im charakterystyczną budowę ciała i musieli wesprzeć ją intensywnym treningiem. Ta sama zasada może odnosić się do innych sytuacji: czy najlepsze uczelnie zapewniają najlepszą edukację lub czy gwarantują życiowy sukces?
Na podstawie: brightside.me