Rak piersi jest najczęstszym nowotworem wśród kobiet na całym świecie. W trakcie spotkania stowarzyszenia American Society of Clinical Oncology w Chicago przedstawiono wyniku najnowszego badania, które dotyczyło kobiet we wczesnym stadium raka piersi z dodatnim receptorem hormonalnym, HER2-ujemnym, bez węzła pachowego, co stanowi około połowy wszystkich przypadków. W przypadku większości kobiet standardowa opieka obejmuje chemioterapię, której często towarzyszą nudności, wymioty, utrata włosów i zmęczenie, a w rzadkich przypadkach białaczka. Naukowcy w trakcie prowadzonych badań z nowoczesnym podejściem „medycyny precyzyjnej” poprzez testy genetyczne byli w stanie ocenić, które kobiety zagrożone są nawrotem choroby, a które nie. Przebadano ponad 10 000 kobiet w wieku od 18 do 75 lat. Każda z nich miała przeprowadzony szczególny rodzaj biopsji, która analizuje 21 genów nowotworowych. W teście przydzielono kobietom wynik od 0 do 100 w oparciu o prawdopodobieństwo nawrotu raka w ciągu 10 lat.
Wśród przebadanych kobiet, aż 69% osiągnęło wynik między 11-25. Zostały one losowo przydzielone do terapii endokrynologicznej lub kombinacji hormonalnej i chemioterapii. Badacze doszli do wniosku, że w zależności od wieku pacjentki, te, które otrzymały wyłącznie hormonalną terapię, radzą sobie z chorobą tak samo dobrze, jak kobiety leczone chemioterapią.
Oznacza to, że kobiety po 50-tym roku życia chorujące na raka piersi, ale uzyskujące podczas badania ocenę od 0 do 25 nie wymagają chemioterapii. Kobiety młodsze, z wynikiem 0-15 mogą również uniknąć tego wyczerpującego leczenia.
To przełomowe odkrycie w dziedzinie onkologii, gdyż badania pokazują, że chemioterapii może uniknąć około 70% kobiet chorych na raka piersi, jeśli tylko poddane zostaną opracowanym przez naukowców testom!
źródło: The Guardian