Antykoncepcja to różnego rodzaju metody pozwalające kontrolować płodność. To sposoby, przeznaczone głównie dla kobiet, umożliwiające uniknięcie ciąży. Istnieją jednak metody mające na celu zapobiec zapłodnieniu, dedykowane wyłącznie mężczyznom. Antykoncepcja dla mężczyzn – jakie są jej rodzaje?
Antykoncepcja dla mężczyzn
Prezerwatywy
Bez wątpienia najpopularniejszą metodą antykoncepcji stosowanej przez mężczyzn są prezerwatywy wykonane cienkiego lateksu, poliuretanu lub poliizoprenu. Są tanie, dostępne i łatwe w użyciu. Można je kupić w każdej aptece, drogerii i większości sklepów spożywczych. Ogromną zaletą prezerwatyw jest to, że zabezpieczają przed chorobami i wirusami przenoszonymi drogą płciową np. HIV, HPV, rzeżączką. Skuteczność prezerwatywy wynosi około 98 proc. By zminimalizować ryzyko zapłodnienia należy zakładać je dopiero na penisa w stanie wzwodu. Prezerwatywy łatwo uszkodzić, dlatego warto zastosować dodatkową ochronę np. żel zawierający środek plemnikobójczy. Te założone nieprawidłowo mogą pęknąć podczas stosunku. Kolejną wadą prezerwatyw jest fakt, że lateks może wywoływać reakcje alergiczne – zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Nieprzyjemne doznania obniżają satysfakcję seksualną.
Wazektomia
Uznawana za najskuteczniejszą metodę antykoncepcyjną dla mężczyzn – skuteczność wynosi około 99 proc. Mikrochirurgiczny zabieg prowadzi do okresowej niepłodności. Wazektomia polega na przecięciu nasieniowodów, dzięki czemu plemniki nie mają możliwości przedostania się z jąder do prącia. Zabieg trwa około 30 minut, przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowych i nie jest uważany za mocno inwazyjny. Zdarza się, że po zabiegu występują komplikacje np. powstaje skrzep krwi w mosznie lub krwiak wymagający usunięcia chirurgicznego. Może pojawić się infekcja, tymczasowy ból jąder. W przypadku braku komplikacji już tydzień po zabiegu można rozpocząć współżycie seksualne. Po wazektomii mężczyzna może mieć wytrysk w trakcie stosunku, jednak w jego spermie nie będzie żadnych plemników. Zabieg nie ma wpływu na pogorszenie życia seksualnego i nie wpływa na gospodarkę hormonalną. Choć wazektomia jest zabiegiem odwracalnym to polecana jest głównie panom, którzy w przyszłości nie planują już posiadania potomstwa. W praktyce zabieg bywa trudny do odwrócenia.
Zobacz również: Wazektomia – bezpieczny, skuteczny i legalny sposób na męską antykoncepcję. Jakie ma zalety i wady?
Zastrzyk hormonalny
To nowoczesna metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Zastrzyk hormonalny zawiera w składzie 200 mg testosteronu, który prowadzi do zaniku plemników w nasieniu. By zastrzyk był skuteczny, należy podawać go raz w miesiącu. Przeprowadzone badania dowodzą, że u większości mężczyzn dochodziło do zaniku plemników w ejakulacie, jednak nie ma ostatecznych informacji dotyczących skuteczności zastrzyków hormonalnych dla mężczyzn. Co ważne, w większości przypadków metoda ta nie ma wpływu na spadek libido czy pogorszenie sprawności seksualnej. Zdarza się jednak, że dostarczenie testosteronu wpływa na naturalną jego produkcję, co skutkuje spadkiem popędu seksualnego. Niestety przyjmowanie zastrzyków hormonalnych powoduje u mężczyzn rozrost gruczołu krokowego.
Tabletki hormonalne
Tabletki hormonalne to jedna z popularniejszych metod antykoncepcji stosowanych przez kobiety. Tabletki dla mężczyzn, nad którymi wciąż trwają prace, zawierają w składzie dwa hormony – progesteron i testosteron. Zastosowane w odpowiedniej dawce hamują produkcję plemników. Zahamowanie produkcji może być częściowe lub całkowite, jednak w każdym przypadku wystarczające dla zapewnienia antykoncepcji. Tabletki hormonalne powodują spadek plemników do mniej niż 3 milionów na mililitr. O płodności mówimy wówczas, gdy znajduje się ich 20 milionów. Przyjmowanie tabletek nie powoduje spadku libido, a powrót do płodności następuje po 4 miesiącach od zaprzestania ich przyjmowania.